Od 2011 drożeją kursy na prawo jazdy

  Już od stycznia przyszłego roku znacznie podrożeją kursy na prawo jazdy. W projekcie budżetu na 2011 rok zakłada się opodatkowanie kursów szkolenia kierowców podatkiem VAT.  Stawka podatku wyniesie 23 procent.

  Do tej pory szkolenie kierowców nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Natomiast w 2011 roku szkoły jazdy, które przekroczą dochód 150 tys. zł. zostaną opodatkowane VAT-em. Z wyliczeń wynika, że będą to szkoły, które miesięcznie szkolą ponad 10 kursantów. 23-procentowa podwyżka oznacza, że jeżeli kurs  kosztował do tej pory np. 1000 zł. to nowa cena wyniesie 1230 zł.

  - reklama -

   

  Dużo większe podwyżki dotyczą kursów na prawo jazdy na kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, czyli prawo jazdy kat. D. W tym przypadku podwyżka wyniesie minimum aż 800 zł. Podwyżki dotyczą także opłat za egzaminy, które do tej pory były także zwolnione z VAT-u. Do końca grudnia ceny ustalane centralnie  wynoszą 134 zł. Po podwyżce kursant za egzamin zapłaci 165 zł.

   

  W przepisach są przewidziane zwolnienia z podatku np. szkoleń prowadzonych z funduszy unijnych i zlecane przez urząd pracy. Jednak dla samych ośrodków szkolenia kierowców stwarzać to będzie spore trudności, bo jak odliczyć np. VAT od paliwa jeżeli np. przez dwie godziny jeździ się z kursantem skierowanym przez urząd pracy, a następne godziny ze "zwykłymi" kursantami objętymi podatkiem. Wynika z tego, że po każdej godzinie nauki jazdy trzeba będzie tankować samochód.

   

  /w/

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here