Marsz poszukujących ateistów – felieton R. Frączka

„Każdy myślący człowiek jest ateistą”. Wynika z tego, że pozbawiony jestem inteligencji. Taki ciemnogród. Rozpiszą się lokalni skrybowie  pod powyższym felietonem i napiszą zza węgła z ukrytego nicka:  katol,  obłudnik, faryzeusz. Poczują się wolni z dobrze wykonanej roboty.

Marek Citko, reprezentant Polski z orłem na piersiach, wielka nadzieja polskiej piłki, zawodnik Jagiellonii, Widzewa, Legii Warszawa zrezygnował z zaszczytów, rekordowej w 1997 roku oferty transferowej do jednego z czołowych klubów angielskich. Nie rozumiany, zapytany o tę decyzję odpowiedział „Nie wstydzę się swojego wyboru. Swoje życie postanowiłem poświęcić i oddać w ręce Pana Boga i kocham Go jak ojca, a Maryję jak swą matkę…”.Dwa tygodnie sobotę około 200 osób przeszło ulicami Krakowa w drugim Marszu Ateistów i Agnostyków zorganizowanym przez Młodych Wolnomyślicieli. Mariusz Burzawa, jeden z organizatorów, zapytany przez PAP o cel marszu powiedział: „Celem marszu jest przypomnienie, że w Polsce nie wszyscy są katolikami. Uważamy, że jednym z powodów dyskryminacji osób nie wyznającej tej wiary w naszym kraju jest domniemanie, że każdy katolik to Polak”.  W marszu wzięli udział młodzi ludzie. Na transparentach wypisali hasła „Każdy myślący człowiek jest ateistą”, „Czasami mnie diabeł kusi, by wierzyć w Boga”, „Ateiści są boscy”. Skandowano m.in. „Wolna szkoła – religia do kościoła” (z tym ostatnim  zgadzam, ale wierzącym pozostaję).

- reklama -

Sam przeżywałem różne kryzysy wiary. I rozumiem młodych ludzi, bo byłem też młodym buntownikiem. Ale naszemu pokoleniu było łatwiej. Zasady były czytelne, czerwone było czerwone, a białe – białe. Dzisiaj jest wszystko rozmyte. Podsłuchałem mimo woli rozmowę dwóch młodszych ludzi w ekspresie do Warszawy: „I jak tu k….. życ?!”, dokończył jeden z młodzieńców, otwierając browara.

„Każdy myślący człowiek jest ateistą”. Wynika z tego, że pozbawiony jestem inteligencji. Taki ciemnogród. Rozpiszą się lokalni skrybowie  pod powyższym felietonem i napiszą zza węgła z ukrytego nicka:  katol,  obłudnik, faryzeusz. Poczują się wolni z dobrze wykonanej roboty.

 

Oglądałem niedawno pierwszy odcinek filmu Johna Kenta Harrisona „Jan Paweł II”. Przed Niedzielą Papieską i 34-rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Piotra naszych czasów, to refleksja, która wzruszy każde, nawet poszukujące Boga serce. Nie wstydzę się tej łezki, która raz po raz po cichu, przez cały pontyfikat Ojca Świętego spływała po mej  twarzy. Scena z kajaków, spotkanie z przyjacielem z dzieciństwa Romanem-Żydem, walka o kościół w Nowej Hucie, obrona krzyża a potem Konklawe, wołały o miłość i prawdę. Upominały się o prawa człowieka do godności.

 

Ateiści i Agnostycy czują się dyskryminowani… Tylko pytam – gdzie? Kto to wie? Może chodziło im o Chiny? Za chiny tego nie rozumiem. Zauważam natomiast codzienność, która poniża ludzi wierzących. Mam przyjemność pracować zawodowo z ludźmi wyznających Boga na różne sposoby, również z ludźmi niewierzącymi. Nie widzę żadnych zagrożeń z tego powodu. Ba, czuję się ubogacony różnorodnością myśli.

Nie zwykłem określać człowieka jako ateistę. Zawsze w coś tam się, w głębi serca wierzy. Określić można ten rodzaj ludzki jako poszukujących. A wszystkim wierzącym i poszukującym i sobie przede wszystkim zadedykuję słowa  naszego papieża  z  Encykliki „Fides et ratio”: Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy.

 

Ryszard Frączek

 

————————————————

REKLAMA:

Notebook Acer Aspire 7540G

 http://wiesz.pl/24373-39819-large/acer-aspire-7540g-524g50mn-m520-4gb-173-500gb-dvd-ati-hd-56501gb-win-7-home-premium.jpgNotebook z ekranem o przekątnej 17.3'', charakteryzujący się natywną rozdzielczością 1600 x 900 wyposażony w matryce WXGA. Wyposażony jest w procesor AMD Turion II M520 o częstotliwości taktowania 2.3 GHz,z zainstalowaną pamięcią 4GB RAM oraz dysk twardy SATA o pojemności 500 GB. Posiada wbudowaną kartę graficzną MATI Mobility Radeon HD 5650 i kartę dźwiękową zgodną z Sound Blaster. Notebook ma wbudowany nagrywarkę DVD oraz kamerę internetową. Wyposażony jest w złącze HDMI, 4 porty USB 2.0 oraz czytnik kart pamięci. Zainstalowany system to Windows 7 Home Premium 64 bit PL

Cena w Wiesz.pl: 2399 zł

(Cena na dzień 29.10.10)

 

 

 
 

 

- reklama -

11 KOMENTARZE

 1. Boga wymyślił przedstawiciel najiteligentniejszego narodu na świecie ! Laził po pustynnych wertepach z nimi przez 40 lat, pono i nie potrafił wbić im do głów, prawd oczywistych dla niego! Postanowił zatem zastosować błyskotliwy fortel. Otóż wmówił tym swoim owieczkom, że bóg chce z nim pogadać! Wlazł na górę, przesiedział tam kupę czasu, który wykorzystał, aby w kamieniu wyryć przykazania, których w żaden sposób nie mógł wbić do głowy rodakom i stwierdził po powrocie, że muszą tego przestrzegać, ponieważ dostał to od samego boga! Przykazań tych nikt myślący nie kwestionuje, ponieważ są jądrem wychowania każdego człowieka! W czasach nowożytnych wielki myśliciel i filozof rzekł – ,,nawet gdyby nie było boga, na potrzeby człowieka należało go wymyśleć,,! Panie Frączek nie trzeba wierzyć w boga, aby przyjac do wiadomości i stosowania prawdy ponadczasowe! Ale jeżeli jako takie mogłyby nie dotrzeć do Pana to lepiej niech pan wierzy, że są boskie, bo te już Pan bez przeszkód przyjmuje do wiadomości i stosowania , jak sądzę! Powiem prościej na koniec, są osobniki ludzkie, które nijak nie potrafią obejść się bez kierownika, dyrektora, prezesa/ czytaj boga/ i sa tacy, którym nikt nie musi stać nad głową aby ich działania były własciwe i nienaganne /ateiści/ Dlatego wierzący melduja się do spowiedzi, aby wyrzucic z siebie ,,złe,,uważając, że mają znowu czystą kartę i mogą dalej rozrabiać! Wierzący są stanowczo gorszą częscią społeczeństwa mając na uwadze spowiedz i……odpuszczqane im grzechy, ponieważ maja zawsze w zanadrzu …..odpuszczenie! Stawiam ,tezę, że gdyby nie było takich możliwości człowieka wychowywałoby o wiele lepiej jego własne sumienie, gryząc grzeszników do końca życia!

 2. Wierzę w Boga, wierzę w Świętych obcowanie i grzechów odpuszczenie. Klękam z dziećmi do modlitwy wieczornej, a rano czynię znak krzyża.
  Bez Jezusa moje życie stałoby się pustą jałową frazą.
  Wierzę, że Bóg najwyższy absolut mnie wymyślił. Dlatego wierzę przyjacielu i żyję obok Ciebie.
  Wiara jest łaską, bedę o nią modlił się dla Ciebie, mój przyjacielu.

 3. Dlaczego dopieroteraz , przed wyborami Pan Rysiu pisze na tematy teologiczne a niedawno dopiero organizował Dni Ks. Pieczki ? Wiadomo – kampania wyborcza. Startuje się na radnego miasta. Ale ludzie jeszcze pamiętają…

 4. „Dyżurni radaktorzy”, miernoty portalowe napierdzielają co im w ciasnym łbie do głowy wejdzie. Nie dorastają Frączkowi do pięt. Ocierają pianę z pyska, drapią sie po zawszonych karkach i gryzą wszystko co napotkają na drodze. Potem dumni z dobrze wykonanego obowiązku spijają piwo gdzieś na końcu swojego świata.

 5. Zapomniałem, kto jest podpisany pod tym artykułem ale motyw tu poruszony każe mi upomnieć niedowiarków, że ludzie bez Wiary są w sprzeczności ze samym sobą!!!. Manifestuje się swoją pogardę dla ludzi wierzących, jako ciemniaków. Przy okazji obchodów 30-lecia Solidarności w TVP, zaproszony filizof mówił o przyszłości ludzkości. W jednym z wymienionych czynników, wymienił Wiarę w Boga – Źródło wszelkiej światłości z której wywodzi się KULTURA z wszystkimi Jej odmianami !!! To samo mówił Papież Polak Błogosławiony Jan Paweł II. Jak zatem owi młodzi ludzie w swoim marszu, mogą patrzxeć w przyszłość gdy pretendują do ludzi kulturalnych i światłych???
  PS. Każdy odłam Wiary w Jednego Boga, spełnia tę samą rolę kulturotwórczą w swoim środowisku wyznających daną religię.

 6. No nie przecież jak czytam tego oszołoma Frączka to mnie krew zalewa. niech pokaże jak z jego firmy młode dziewczyny rezygnują z pracy i lądują w poradni psychiatrycznej.W moim przekonaniu on jest gorszy od Kaczyńskiego. Panie Boże chroń naród od Pisu i Frączka.Błagam nie głosujcie na nich bo będzie to Hororor.

 7. Popieram agip-a jak Fraczek był radnym to albo spał albo obrazał ludzi nawet jego koledzy z klubu, Jacheć,Wojtek śmiali się z jego głupoty. I taki i……a nie może być radnym co zrozumieli wyborcy 4 lata temu w wyborach i wubrali Wałacha i spółke.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here