Nie da się ochronić środowiska przed degradacją

Tak twierdzą ekosceptycy uzasadniając swoje stanowisko tym, że codziennie, na każdym kroku produkujemy wszyscy niezliczone ilości śmieci. Czy jest rada na to, żeby ich było mniej? Na pewno jest: oszczędzać papier i energię, a także odzyskiwać surowce wtórne.

Przy każdej wyprodukowanej tonie papieru znika 17 drzew – podaje portal ekologia.pl. Przeciętny Polak rocznie zużywa ok. 90 kg papieru. Oszczędzając i segregując ten surowiec, można uratować jedno, a nawet dwa drzewa rocznie. Tą liczbę należy pomnożyć przez liczbę mieszkańców miast i okaże się, że liczba uratowanych drzew  będzie imponująca. A drzewa rosną długo…zanim staną się surowcem dla zakładów papierniczych.

- reklama -

 

 

 
To szkło trafi do huty szkła do ponownego przetworzenia

 

 

 

Znacznie mniej się zużyje papieru przy drukowaniu, jeżeli kartki będą zadrukowywane dwustronnie. Te zadrukowane z jednej strony można używać jako brudnopisy. Wykorzystane odkładać w miejscu, gdzie zbiera się makulaturę. Taka makulatura doskonale nadaje się do ponownego przetworzenia i dzięki postępom w technologii w przetwarzaniu nie zauważa się różnicy pomiędzy papierem uzyskanym z recyklingu a tym wyprodukowanym z celulozy.

 

 

 
W profesjonalnej stacji demontażu pojazdów wycofanych z użytku, ze starych
samochodów są wymontowywane części, które mogą być jeszcze wykorzystane,
natomiast części metalowe i karoserie trafią do huty metalu

 

 

 

Segregacja i recykling odpadów to także oszczędność energii, dlatego te odpady, które nadają się do ponownego przetworzenia np. szkło, aluminium, papier, butelki PET, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w żadnym wypadku nie powinien lądować w śmietniku. Ze zużytego czy zepsutego sprzętu można niektóre części odzyskać, co oznacza, że nie trzeba ich ponownie produkować.

Jest jeszcze kolejny, równie ważny, aspekt segregacji i recyklingu odpadów, czyli oszczędność miejsca na wysypiskach, które dzięki temu mogą dłużej służyć.

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here