Konkurs dla najmłodszych

Po raz 4. Fundacja dla UJ organizuje Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych "Świetlik" dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski. Finał Konkursu obędzie się 22 marca 2011r. W Konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, uczęszczający do I, II, III, IV, V i VI klasy.

Jeśli uczniowie interesują się takimi przedmiotami jak biologia, geografia, chemia czy fizyka i są ciekawi świata, lubią spędzać czas wykonując różne, chemiczne albo fizyczne eksperymenty, nie nudzą się oglądając przyrodnicze filmy oraz chętnie przeglądają mapy Polski i świata – koniecznie powinni spróbować. Wystarczy spełnić kilka warunków i można sprawdzić swoją wiedzę z innymi uczniami, z całej Polski. Powinni zgłosić swojemu nauczycielowi, że bardzo chcą wziąć udział w Konkursie „Świetlik” i poprosić go o wypełnienie zgłoszenia.

- reklama -

 

Aby uczeń mógł startować w Konkursie, jego chęć uczestnictwa zgłasza szkoła albo inna jednostka edukacyjna (w takim przypadku wcześniej musi skonsultować się z Fundacją). W momencie, kiedy uczeń pobiera indywidualne lekcje, zgłasza go do Konkursu nauczyciel bądź rodzic, przesyłając odpowiednio wcześniej, faxem albo drogą mailową, zaświadczenie o indywidualnym toku nauczania. Zgłoszenie ucznia wiąże się jednocześnie z zarejestrowaniem go na stronie internetowej: www.swietlik.edu.pl, a następnie wypełnieniem formularza zgłoszeniowego, zgodnie z podanymi wytycznymi.

 

Kolejnym warunkiem przystąpienia do konkursu, jest wpłacenie na konto Fundacji symbolicznej kwoty, w wysokości 6 zł. Istotnym elementem jest wybranie Loginu i Hasła oraz zapamiętanie ich. Wszystkie zgłoszenia muszą dotrzeć do Fundacji przed upływem wyznaczonego terminu, czyli 31 stycznia 2011r. Nie obowiązuje żaden limit osób chętnych. Z jednej szkoły do konkursu mogą przystąpić wszyscy zainteresowani uczniowie. Każdy uczeń interesujący się  przyrodniczymi dziedzinami nauki może sprawdzić swoje umiejętności w  naszym Konkursie.

 

Konkurs przeprowadzany jest w sześciu grupach wiekowych, w postaci jednokrotnego testu wyboru. Egzemplarze przygotowywane są zgodnie z odpowiednim stopniem trudności, adekwatnym do każdej z grupy wiekowej, również według określonych wytycznych przeprowadzany i oceniany jest Konkurs. Już na dwa miesiące przed Konkursem, uczniowie moją możliwość zapoznania się, przeanalizowania i wykonania przykładowych doświadczeń, zamieszczanych na stronie internetowej "Świetlika". Eksperymenty te, młodzi naukowcy mogą przeprowadzać w szkole, podczas zajęć kół naukowych czy w domu pod okiem dorosłych. Udogodnieniem dla uczniów jest zamieszczenie w pytaniach konkursowych 10-30% wcześniej znanych im zadań.

 

Wyniki testu, w formie skróconej, zamieszczane zostają na stronie internetowej „Świetlika” do dwóch miesięcy po przeprowadzeniu Konkursu. Ponadto cały czas na stronie internetowej dostępne są doświadczenia i materiały z ubiegłych edycji, z których oczywiście można korzystać. Osoby, które uzyskały największe ilości punków mogą liczyć na nagrody rzeczowe. Natomiast, w szkołach które miały procentowo największą ilość uczniów, z jednego poziomu wiekowego biorących udział w Konkursie, przeprowadzane są Warsztaty Nauk Przyrodniczych. Organizatorzy zachęcają wszystkich uczniów szkół podstawowych całej Polski, do uczestnictwa w Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych „Świetlik”. Otaczająca nas Przyroda, Gwiazdy, Planety, wszystkie Kontynenty skrywają wiele tajemnic, które również dzięki uczestnictwu w Naszym Konkursie możesz zgłębić i odkryć! Mieszanie mikstur, wykonywanie doświadczeń pozwoli zrozumieć i wyjaśnić wiele tajników chemii i fizyki, odpowiedzieć na nurtujące nas od dawna pytania czy odkryć różne ciekawostki świata nauki.

 

 

 

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu są na stronie swietlik.edu.pl

 

/w/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here