Wiosną ruszą prace w Zaczarowanym Ogrodzie

5

Do 30 czerwca 2011 roku mają zostać zakończone prace związane z nasadzeniami kolekcji roślinnych w Zaczarowanym Ogrodzie na terenie Arboretum Bramy Morawskiej. Magistrat właśnie ogłosił przetarg w tej sprawie. Zobacz projekt ogrodu.

Zagospodarowanie terenu Zaczarowanego Ogrodu w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu – Wykonanie nasadzeń kolekcji roślinnych – tak brzmi tytuł ogłoszenia o przetargu, które pojawiło się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Raciborzu. Magistrat poszukuje wykonawcy, który wykona następujące prace: wyznaczenie miejsc nasadzeń – trasowanie kolekcji, oczyszczenie z resztek roślinności poleśnej, usunięcie roślin inwazyjnych, wykonanie miejscowych uprawek ogrodniczych, wyprofilowanie działek zgodnie naturalnym ukształtowaniem terenu, sadzenie drzew i krzewów , obsadzenie kwietników bylinami, sadzenie krzewów żywopłotowych, roczna pielęgnacja nasadzeń, wykonanie ogrodzenia. Przetarg potrwa do 9 grudnia, a prace powinny zakończyć się do 30 czerwca 2011 roku.

- reklama -

 

Koncepcja "Zaczarowanego Ogrodu"

 

"Zaczarowany Ogród w naszej koncepcji to „kwiat w środku lasu” stylizowany na ogród dalekiego wschodu. Główna dominanta projektu rysuje się jako kształt pięciopłatkowego kwiatu otoczonego labiryntem. Centralnym elementem „kwiatu” jest symbol Jin Jang (czynnik męski i żeński w filozofii Tao), otoczony wewnętrznym żywopłotem. Całość wpisana została w Labirynt na planie koła. Na południe i na północ od głównej kompozycji Labiryntu znajdują się po trzy satelitarne kompozycje. Tak symbolicznie przedstawiony obraz kwiatu ma obrazować i wyjaśniać tajemnicę życia roślin. Labirynt wskazuje na to, że do wiedzy musimy dochodzić żmudną drogą, klucząc po ślepych zaułkach ludzkiego poznania. Satelity mają wskazywać, że ten fragment, który widzimy jest tylko częścią nieograniczonego wszechświata. Zielona murawa trawnika staje się w tej koncepcji Bezkresnym Kosmosem.

 

Projekt "Zaczarowanego Ogrodu"

 

Kamienny krąg to nawiązanie do starej słowiańskiej tradycji Opola – zbieraniu się na narady w kamiennych kręgach. Kamienie obrazują trwanie i konieczność podejmowania decyzji. „Zaczarowany Ogród” w Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu będzie pełnił funkcję nie tylko estetyczną, ale również ważną funkcję edukacyjną, gdyż jest wpisany w istniejącą ścieżkę dydaktyczną. Przewiduje się sporządzenie tablic informacyjnych i edukacyjnych w nowo powstałych kolekcjach" – czytamy w projekcie "Zaczarowanego Ogrodu".

 

Elementy małej architektury w "Zaczarowanym Ogrodzie"

 

W "Zaczarowanym Ogrodzie” będącym miejscem spacerów lokalnej i przyjezdnej ludności proponuje się wybudowanie systemu ścieżek i alejek w oparciu o idee klasycznego labiryntu na planie koła z satelitami. Labirynt wykonany zostanie poprzez nasadzenie żywopłotów. Będzie miał długość ponad 2 km. Całość terenu obwiedziona będzie zewnętrznym ciągiem komunikacyjnym wzdłuż skarpy czaszy obniżenia i wzdłuż toru kolejowego. Prawdopodobnie ciągom komunikacyjnym nada się nazwy odpowiednio wzdłuż skarpy – Droga Botaników Śląskich oraz wzdłuż torów kolejowych – Droga Franciszka Józefa Spribillego.

 

 

Altana oraz studnia, które będą znajdowały się w ogrodzie, będą miały charakter
pagody. Pagoda to europejska nazwa pewnego rodzaju buddyjskich świątyń
charakterystycznych dla wschodniej i południowej Azji, budowanych
zazwyczaj w kształcie ośmiobocznej wieży.
 

Elementy małej architektury znajdujące się w ogrodzie będą nawiązywać stylem do kultury dalekiego wschodu. W ogrodzie pojawi się ogromny symbol Jing Jang. Symbol o średnicy 20 m wykonany zostanie z dwóch rodzajów grysu w kolorze białym i czarnym, a pojedynczymi punktami będą duże skupiska głazów. Altana, która się tam znajdzie przeznaczona do wypoczynku oraz studnia będą miały charakter pagody. Zostaną zbudowane w całości z elementów drewnianych pokrytych drewnianym gontem. Kamienny krąg, który wykonany zostanie z 30 dużych głazów będzie miejscem przeznaczonym do wypoczynku oraz do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Swym charakterem nawiązywać będzie nieco do kamiennego kręgu dawnych ludów Europy Środkowej. Ze względu na położenie „Zaczarowanego Ogrodu” w obniżeniu terenu i różnicę poziomów około 12 m stworzony zostanie taras widokowy. Będzie to ciekawy element architektoniczny w „Zaczarowanym Ogrodzie”, z którego rozpościerać się będzie widok na kompozycje roślinne oraz labirynty.

 

Symbole Jin i Jang, który będzie zajmował centralne
miejsce w "Zaczarowanym Ogrodzie", w kulturze dalekiego wschodu są
przeciwnymi sobie pierwiastkami, w wyniku
połączenia się, których powstał Wszechświat.

 

 /p/, /ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

5 KOMENTARZE

  1. W końcu coś się tam zacznie dziać, bo ten pusty plac już działa na nerwy

  2. Jak znam życie to nasadzą krzoków bez ładu i składu i będzie jak w komiksie o Tytusie: „kierowniku, mieliśmy takie piękne plany a budujemy zwykłą budę”

  3. Ewka

    No nareszcie! Dzieciaki będą miały fajne miejsce do zabawy.

  4. cos jak ogrody japonskie we wroclawiu?a ile wstep? po we wrocku licza chyba 5 zl

  5. Chyba wiem kto wygra ten przetarg.Za pierwszym razem wykonawca nie zostanie wyłoniony, bo żaden nie spełni warunków. Zostanie rozpisany drugi przetarg. Zmodyfikuje się tylko nieco wymagania, np. wykreślając bzdurne i nieżyciowe zapisy, jak choćby te: „sadzenie drzew i krzewów” , „obsadzenie kwietników bylinami”, „sadzenie krzewów żywopłotowych”. Ale nie martwcie się! W bruku ogród także będzie piękny!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here