Na Starej Wsi uczczono patrona parafii

Parafia św. Mikołaja na Starej Wsi w Raciborzu powstała ponad 714 lat temu Obecny kościół p.w. św. Mikołaja został konsekrowany 2 czerwca 1902 roku . Na ziemi raciborskiej jest to jedyna świątynia której patronuje ten popularny i powszechnie lubiany na całym świecie  święty.

W niedzielę 5 grudnia obchodzono na Starej Wsi odpust parafialny. Uroczystej Mszy św. w intencji wszystkich  żyjących i zmarłych parafian oraz  ich duszpasterzy przewodniczył proboszcz ks. Piotr  Adamów. Homilię wygłosił ks. Franciszek Lehnert – misjonarz. Mówił on wiele o umiłowaniu Boga przez św. Mikołaja, który w imię Chrystusa kochał prawdziwie drugiego człowieka a szczególnie dzieci i ludzi biednych. Porzucił wygodne życie w bogactwie swoich rodziców, a po ich śmierci majątek rozdał ubogim. Sam wybrał skromne życie duchownego. Pod koniec IV wieku  Został biskupem rozpadającej się diecezji w mieście Mira (obecnie teren Turcji). Całe życie poświęcił ratowaniu biednych i pokrzywdzonych. Dzisiaj tę świętą postać wykorzystuje się do komercji, rozrywki i reklamy – stwierdził ks. Lehnert.

- reklama -

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Na zakończenie uroczystej Eucharystii odbyła się w kościele procesja z Przenajświętszym Sakramentem i relikwiami św. Mikołaja. Po Mszy św. Można je było ucałować. Warto dodać, iż oprawę muzyczną liturgii przygotowała organistka Iwona Chojecka oraz orkiestra dęta pod kierownictwem P. Cycona. Zespół koncertował jeszcze przed kościołem. Przy jedynej tzw. budzie odpustowej ustawiała się kolejka po tradycyjny zakup odpustowych cukierków.

 

 /K.N./   Zdjęcia Krystian Niewrzoł.

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Czym autor robił te niewyraźne zdjęcia, chyba komórką. Skoro miał pan zamiar zrobić o tym wydarzeniu artykuł, to warto było przyjść z jakimś porządnym aparatem, a nie z telefonem czy czym tam innym chińskim wynalazkiem.

  2. Nie wiem o jakie słodzenie tu chodzi, Materiał tekstowy nie jest do zdjęć a zdjęcia do materiału. Autor robi to dobrze. Pisze jak zauważyłem w różnych działach tego portalu, Podobają mi się Jego artykuły. Są rzeczowe i krótkie jak przystoi na internet.Widać fachowość i doświadczenie, szczególnie w tematyce religijnej.
    Mam wrażenie Panie Krystianie , iż ktoś ciągle czyni Panu złośliwe uwagi. Może to być ta sama osoba. Ale niech się Pan nie przejmuje . Każdy ma swoich wrogów lub przeciwników. Ci krytykanci też.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here