R. Frączek: Wybór przewodniczącego rady z naruszeniem prawa

– Przy wyborze przewodniczącego rady, jego zastępców i przewodniczących komisji złamano prawo bo kandydaci brali w nim udział, więc jest to wybór nieważny – uważa Ryszard Frączek powołując się na orzeczeczenie NSA w podobnej sprawie. Urzędnicy nie widzą w tym problemu.

- reklama -

Mocnym akcentem rozpoczęła się II sesja Rady Miasta nowej kadencji. Na mównicę wstąpił radny Oblicz Ryszard Frączek i oznajmił zaskoczonym kolegom, że na poprzedniej sesji przewodniczący komisji oraz prezydium rady zostali wybrani bezprawnie. Wniósł o dodanie do porządku obrad punktu dotyczącego uchylenia uchwał o wyborze. – Artykuł 25a ustawy o samorządzie gminnym mówi, że radny nie może brać udział w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego – przytoczył stosowny przepis, prosząc jednocześnie o opinię radcę prawnego urzędu.

– Znamy ten pogląd ale nie zgadzmy się z nim, bo byłaby to sytuacja absurdalna – stwierdziła wywołana Elzbieta Topór. Jej zdaniem stosowanie się ściśle do tego przepisu prowadziłoby do sytuacji dziwnych. – Czy głosowanie nad dietami ma być prowadzone bez udziału radnych? Przecież każdy z nich ma w tym swój interes – pytała dodając, że Frączek jest w swej opinii odosobniony, a jego wniosek zupełnie nieuzasadniony.- Jeżeli radny Frączek ma wątpliwości, radzę zwrocić się z nimi do wojewody, by ten uchylił te uchwały z mocy prawa. To jest najlepsza droga – zasugerował Tadeusz Wojnar.
 

Frączek podtrzymał swoje stanowisko. – Jest to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, jednostki bardziej kompetentnej niż pani mecenas. Co będzie, jak za pół roku okaże się, że wszystkie podjęte uchwały są nieważne? – pytał. – Wyrok wiąże tylko w tej sprawie, w której został wydany. Nie mamy prawa precedensowego i te wyroki nie są wiążące dla żadnego składu orzekającego w tym kraju. I każdy skład sądzący może orzekać tak jak uważa. Ja taką wykładnię prawa stosuję i na tym polega wykładnia prawa w tym kraju – uzasadniła pani mecenas. Jej stanowisko podzielili radni koalicji, większością głosów odrzucając wniosek Frączka.

 

Artykuł, na który powoływał się R. Frączek

 

/ps/

- reklama -

12 KOMENTARZE

  1. Logicznie myśląc dochodzimy do wniosku, iż osoba popdczas wyboru tajnego jej nazwiska nie powinna brać udziału w takim głosowaniu. O wyborze może zdecydowsać nawet jeden głos. I to może być jej głos , co nie da się potem udowodnić. Ale praktyki są inne. Rzeczywiście należy to zweryfikować w świetle obowiązującego prawa. Panie Rysiu pisać , nawet do Trybunału Konstytucyjnego a potem do Strasburga.
    Raciborzanie mają już dosyć tych samych rządów przez kolejne 20 lat.
    Te wybory były loterią , co nie ma nic wspólnego z demokracją.

  2. Ryszard Fraczek ma racje . Jak sie chce prawa w bezprawiu to trzeba o to walczyc . Inna sprawa , jak ktos kto ma minimalne poparcie elektoratu zostaje przewodniczacym ? PZPR sie klania gdzie 1 milion idiotow rzadzil 40 !! Shalom ß

  3. Panie Rysiu, spóźnił się Pan z tą interwencją. Nic Pan nie zrobi za wyjątkiem szumu wokół własnej osoby. Obiecywał Pan w poprzednich kadencjach. Teraz Pan znowu próbuje podskakiwać, ale bez skutku. Musi Pan zrobić najpierw porządek z własną osobą, bo internauci plują Panu w oczy, a Pan mówi – to tylko deszcz pada.A gdzie poczucie własnej godności i honoru. Po co się Pan pchał na fotel radnego. Bez Pana sobie też poradzą . I tak Będzie.Stracony czas w życiu
    chyba , że chodzi o zyskane diety.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj