Raciborska biblioteka dla klimatu – spacer po Arboretum i rozmowy o zdrowiu

Spacer z klimatem w Arboretum Bramy Morawskiej
Spacer z klimatem w Arboretum Bramy Morawskiej

Klimatolodzy zwracają uwagę na coraz częstsze wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. W czerwcu ubiegłego roku w rejonie Raciborza przeszła nawałnica, której skutki możemy zaobserwować w Arboretum do dziś.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Plakatuj dla klimatu” w ramach projektu „Biblioteki dla klimatu”. W ramach tej inicjatywy zorganizowano dwa wydarzenia, które spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców – „Spacer z klimatem” oraz „klimatyczne” rozmowy w Kawiarence Seniora.

- reklama -

Jak dostrzec wpływ zmian klimatycznych na nasze najbliższe otoczenie? Najlepiej udać się na spacer i uważnie obserwować naturę. 1 lutego biblioteka zaprosiła mieszkańców na wyjątkowy spacer po Arboretum Bramy Morawskiej. W roli przewodniczki wystąpiła Elżbieta Skrzymowska – dyrektor Arboretum. Podczas spaceru uczestnicy przyjrzeli się, jak zmieniające się warunki atmosferyczne wpływają na rozwój roślin. W nauce zjawisko to bada fenologia, dzięki której można porównać daty nadejścia wiosny na przestrzeni lat. Prowadząca zachęcała uczestników do refleksji nad własnymi obserwacjami w ogrodach – czy zdarzyło im się utracić rośliny, których pąki ucierpiały przez nocne przymrozki? Podobny los spotkał w zeszłym roku magnolie w Zaczarowanym Ogrodzie.

– Klimatolodzy zwracają uwagę na coraz częstsze wystąpienia gwałtownych zjawisk pogodowych. W czerwcu ubiegłego roku w rejonie Raciborza przeszła nawałnica, której skutki możemy zaobserwować w Arboretum do dziś. Przewrócone lub pozbawione koron drzewa, choć są martwe, „mają więcej w sobie życia teraz, niż kiedy rosły”, jak mówi Elżbieta Skrzymowska. Jak tłumaczy, część połamanych drzew jest teraz żywicielami kolejnych organizmów. Usunięto te, które mogły stanowić zagrożenie dla odwiedzających las. Spacer miał charakter warsztatowy. Elżbieta Skrzymowska podzieliła się swoją wiedzą, doświadczeniem i obserwacjami jakie poczyniła na przestrzeni kilku lat pracy w Arboretum. Uczestnicy spaceru mieli oczy i uszy otwarte na wszystko, co dzieje się w przyrodzie, dodając własne spostrzeżenia do tematu konsekwencji zmian klimatycznych dla lokalnej przyrody – relacjonuje biblioteka.

Tematy związane z klimatem poruszano także podczas spotkania w Kawiarence Seniora. Dyskusja objęła zagadnienia związane z pogodą, klimatem, biometeorologią oraz wpływem warunków atmosferycznych na zdrowie. Seniorzy zastanawiali się nad definicją zdrowia – zarówno w kontekście własnych doświadczeń, jak i w odniesieniu do klasyfikacji WHO. Zgodzili się, że idealistyczne podejście Światowej Organizacji Zdrowia nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość – ważniejsze jest poczucie bycia „wystarczająco zdrowym”, czyli zdolnym do codziennego funkcjonowania mimo ewentualnych dolegliwości. Podczas rozmów wymieniono czynniki pogodowe mające największy wpływ na samopoczucie, a także sprawdzone sposoby na radzenie sobie z niekorzystnym biometem oraz skrajnymi temperaturami. Spotkanie stało się przestrzenią do wymiany doświadczeń i praktycznych wskazówek dotyczących zdrowia w kontekście zmian klimatycznych.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj