Od stycznia na autostradach będzie można zaszaleć

  Od pierwszego stycznia 2011 roku będą obowiązywały nowe przepisy o ruchu drogowym, które zwiększają dopuszczalną prędkość poruszania się pojazdów na autostradach i drogach ekspresowych. Prezydent B. Komorowski podpisał już nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

  Obecnie kierowcy mogą poruszać się na autostradzie z dopuszczalną prędkością  do 130 km/h, ale od 2011 roku prędkość ta się zwiększy i będzie wynosiła  do 140 km/h. Na drogach ekspresowych dopuszczalną prędkość także zwiększy się o 10 km/h.

  - reklama -

   

  Na pozostałych drogach górne granice dopuszczalnej prędkości pozostały takie same, jak do tej pory  . Trzeba też zwrócić uwagę na to, że zapis ten dotyczy tylko samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, samochodów osobowych oraz motocykli. GDDKiA swoją decyzję uzasadnia tym, że nie ma to wpływu na bezpieczeństwo kierowców i dobrym stanem technicznym dróg pozwalającym na szybszą jazdę. W nowych przepisach zawarty jest także punkt, który zezwala na przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. 

   

  Znikną także z naszych dróg atrapy fotoradarów, a te prawdziwe będą musiały zostać lepiej oznakowane. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują, że kierowcy mandat powinien być skutecznie dostarczony w terminie 30 dni, po upływie tego terminu mandat "przedawnia się". W nowych przepisach termin skutecznego dostarczenia mandatu kierowcy, który naruszył przepisy został wydłużony do 180 dni. Dopiero po upływie tego czasu kierowcy nie będzie można ukarać.

   

  /w/

   

  Źródło: Moto Target

  - reklama -

  6 KOMENTARZE

  1. ,, Adam Jasiński, konsultant Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. – Przepis nie jest precyzyjny – mówi. Podkreśla także, że po pierwsze możliwa granica błędu będzie uwzględniana jedynie dla……. stacjonarnych fotoradarów (umieszczonych na masztach); po drugie kiedy na danym odcinku będzie obowiązywała dozwolona prędkość np. 50 km/h, to urządzenie zostanie ustawione….. na 60 km/h, co oznacza, że zarejestruje dopiero przejazd szybszy. Granica błędu…… nie dotyczy więc innych urządzeń rejestrujących, popularnie nazywanych…….. suszarkami. Na nim policjant…….. rozliczy z……. każdego…… przekroczonego kilometra!

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here