Tradycje szopki betlejemskiej

W 1223 roku św. Franciszek z Asyżu zbudował pierwszą szopkę betlejemską w wiosce Greccio. Stała się ona pierwowzorem dzisiejszych jasełek opowiadających o Narodzeniu Chrystusa.

Była to forma przedstawienia, urządzonego w stajni z udziałem żywych zwierząt woła i osła oraz prawdziwych postaci ludzkich z dzieciątkiem ułożonym w żłobie. Dopiero pod koniec XV wieku, na  podstawie tego wydarzenia wprowadzono w niektórych kościołach zwyczaj budowania na okres Bożego Narodzenia szopek statycznych. W  XVI wieku szopki urządzano  już we wszystkich świątyniach katolickich, a nawet w domach i mieszkaniach prywatnych i jest to kultywowane do obecnych czasów.

- reklama -

Ideę tej pięknej tradycji, zapoczątkowanej przez św. Franciszka szczególnie pielęgnują zakony franciszkańskie, organizujące również przy żłobku adoracje Najświętszego Sakramentu, nabożeństwa stanowe czy koncerty kolęd i pastorałek. Duże, okazałe, często ruchome szopki od lat możemy podziwiać między innymi w Raciborzu na Płoni, na Górze św. Anny, w Katowicach – Panewnikach czy w Warszawie u kapucynów, gdzie w okresie świąt Bożego Narodzenia na ul. Miodowej ustawiają się długie kolejki zwiedzających. Z biegiem lat wprowadzono do ruchomych szopek postacie ludzi współczesnych, adorujących dzieciątko jak Jana Pawła II, Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego ks. Popiełuszki i wielu słynnych osób z historii Polski. Taką szopkę można oglądać przez cały rok między innymi w Niepokalanowie, Wambierzycach czy w  Kudowie – Zdroju.

 

 

 

 

Od kilku lat podziwiamy również szopki, urządzane na placach kościelnych z udziałem żywych zwierząt  a obok żłobka  z małym dzieciątkiem naturalnej wielkości ustawione są postacie Maryi, Józefa, pastuszków oraz trzech króli jak np. w Opolu- Szczepanowicach, w Warszawie przed Katedrą Polową Wojska Polskiego czy od niedawna przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu i w wielu innych miejscowościach.

W niektórych parafiach zamiast tradycyjnych stajenek urządza się szopki nawiązujące do aktualnej sytuacji społecznej a czasem i politycznej, poprzez różne symbole. Znamiennym przykładem jest tu Akademicki Kościół św. Anny w Warszawie.

 

 

 

 

 

Tradycja szopek betlejemskich została przed laty uwspółcześniona poprzez coroczny konkurs szopek krakowskich. Uczestnicy prześcigają się w różnorodnych pomysłach konstrukcyjnych i zdobniczych. Pokłosie tych konkursów możemy podziwiać na aktualnie czynnej wystawie w raciborskim muzeum.Również w Raciborzu Apteka św. Mikołaja wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących  Mistrzostwa Sportowego od kilku lat organizuje dla uczniów konkurs stajenek. Tegoroczne prace  eksponowane są w witrynie lokalu obok  Domu Kultury „Strzecha”. W wielu rodzinach kultywowany jest zwyczaj zwiedzania z małymi dziećmi w okresie świąt Bożego Narodzenia kościołów w mieście i okolicy aby oglądać różne szopki betlejemskie i oddać cześć małemu Dzieciątku Jezus.

/K.N./

 

zobacz galerię raciborskich szopek z ubiegłego roku

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj