Prawosławni świętują Boże Narodzenie

Trzynaście dni później niż w Kościele zachodnim, według kalendarza juliańskiego,  wschodni Kościół Prawosławny obchodzi 6 stycznia wigilię, a w następne trzy dni święta Bożego Narodzenia, podkreślając w ten sposób udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia.

- reklama -

Jedynie wyznawcy prawosławia w Warszawie i okolicy obchodzą te święta w tym samym czasie jak Katolicy. Przedtem przez 40 dni poprzedzających wigilię wierni starają się przestrzegać tzw. post Filipowy. Jest to okres uświęcenia ostatnich dni w roku sakramentem odnowienia duchowej jedności z Bogiem, podobnie jak Adwent w Kościele Katolickim.

 

Wieczerza wigilijna jest jedynym posiłkiem w ciągu tego dnia. Można by dodać, iż wielu Katolików, szczególnie starszych, podobnie przestrzega tego zwyczaju. Ten wspaniały i tradycyjny wieczór Bożego Narodzenia  zaczyna się modlitwą. Potem obecni przy stole dzielą się prosforą (to znaczy ofiara) czyli małymi krążkami, wypiekanymi z przaśnego ciasta chlebowego, nakładanymi na siebie z wyrytym znakiem krzyża, odpowiednikami opłatka u Katolików i składają sobie życzenia. Tradycyjne potrawy wigilijne to między innymi: karp w galarecie, pierogi z grzybami i kapustą, a także barszcz z uszkami i różne wypieki.Pod obrusem włożone jest tradycyjnie siano a na stole również przygotowane puste miejsce dla niespodziewanego gościa.Pierwszego dnia  świąt w cerkwiach odprawiane jest nabożeństwo według liturgii św. Bazylego Wielkiego. Drugiego dnia czci się Maryję Pannę która urodziła Dzieciątko Jezus i w ten sposób połączyła Niebo i Ziemię.

 

Natomiast trzeciego dnia w cerkwi wspomina się  pierwszego męczennika św. Stefana, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego. Podczas tych dwóch świąt liturgia odprawiana jest według św. Jana Złotoustego. Wieczorem w Cerkwiach odbywają się nabożeństwa Wielkiej Wieczerni, z przepięknym i nabożnym śpiewem do póżnych godzin wieczornych .  Po nich kolędnicy wyruszają z odwiedzinami do domów, niosąc dużą, ręcznie zdobioną gwiazdę a wierni spotykają się w gronie rodzinnym.

 

Podczas świąt cerkwie udekorowane są choinkami a zamiast żłobka na środku wystawiona jest ikona Bożego Narodzenia którą wierni adorują. Wyznawcy Prawosławia wówczas pozdrawiają się słowami "Christos rożdajetsia – slawitie jeho" czyli "Chrystus się rodzi – wychwalajcie Go".   Liturgia świąt mówi , że cała przyroda ofiaruje coś Chrystusowi: " Pasterzae przychodzą z pokłonem, mędrcy – Trzej Królowie z darami, Ziemia ofiaruje grotę a ludzkość przynosi w ofierze Matkę, która jest najdoskonalszym z ludzkich stworzeń".

 

Warto dodać, iż Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 507 tyś. wiernych i składa się z 6 diecezji, 27 dekanatów, 250 parafii , ok. 400 świątyń i  10 monasterów / klasztorów/, głównie w Warszawie, Białymstoku,  Lublinie, Łodzi , Sanoku i Wrocławiu.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here