
Rada Miasta przegłosowała podwyżki za pobyt dzieci w żłobku. Już niedługo należy się spodziewać podwyżek za przedszkola. Choć prezydent Lenk nie wie jeszcze kiedy i o ile, to argumentacja jest ta sama – rosnące koszty utrzymania.
W uzasadnieniu uchwały podwyższającej wysokość tzw. opłaty stałej za przygotowanie posiłków w żłobku można było przeczytać m.in. że przez kilka lat utrzymywano ją na niezmiennym poziomie, podczas gdy koszty rosły. Podobnie jest z opłatami za przedszkola, które pozostają niezmienne od 4 lat, choć tu dodatkowo nałożyła się skomplikowana sytuacja prawna – w wielu miastach w Polsce kwestionowano zasadność pobierania opłat w ogóle. Sądy wydawały sprzeczne wyroki, więc gmina wolała wstrzymać się z jakimikolwiek ruchami.
Prezydent Lenk nie ukrywa, że podwyżek nie da się już dłużej unikać. – Nie wiem jeszcze kiedy, ale będziemy podnosić na pewno opłatę za tzw. wsad do kotła (dzienna stawka żywieniowa – red.) – zdradził podczas posesyjnej konferencji dla mediów.
Sygnały o niewystarczających opłatach pochodzą od samych od dyrektorów placówek, skarżących się, że za 4 zł nie da się już przygotować 3 posiłków dziennie. – Opłata musi być podniesiona, bo żywność drożeje, a dzieci powinny dostać określoną dietę. Za to płacą rodzice i dyrektorzy będą proponować nowe stawki w porozumieniu z radami rodziców. Nie będzie tak, że my im coś narzucimy – wyjaśnił Lenk.
Jednocześnie prezydent poinformował, że choć nieznacznie, to wzrośnie także opłata stała, jednak i w tym przypadku nie wiadomo jeszcze kiedy i w jakim stopniu. – Rosną koszty utrzymywania przedszkoli. Remontujemy je za duże pieniądze, wszystko to z podatków wszystkich mieszkańców. Musimy działać w miarę rozsądnie i sprawiedliwie – podsumował.
Miasto utrzymuje żłobek kosztem 800 tys. zł rocznie, podczas gdy z opłat rodziców wpływa zaledwie ok. 150 tys. Z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców przedszkolaków miasto inkasuje 3 mln w roku – suma ta pokrywa ok. 25% kosztu pobytu dzieci w przedszkolach.
/ps/






![Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Przedświąteczne rękodzieło w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/warsztaty-swiateczne-boze-narodzenie.jpg)
![Wieczór z poezją Marka Rapnickiego w RCK [ZDJĘCIA] Wieczór z poezją Marka Rapnickiego w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/w-punkt-marek-rapnicki-koliber.jpg)




![Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu [ZDJĘCIA] Uroczyste obchody 70-lecia Przedszkola nr 10 w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przedszkole-nr-10.jpg)
![Co czyta młodzież po obu stronach granicy? Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/czy-mlodziez-w-czechach-czyta.jpg)
![Czy artysta ma prawo przekraczać granice? Debata na Stacji Młodych [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/11/debata-mlodych-stacja-mlodych.jpg)




![Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu [ZDJĘCIA] Tomasz Hynek nowym komendantem KPP w Raciborzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/10/kpp-raciborz-komendant-tomasz-hynek.jpg)









… to może zamiast opłacać z NASZYCH PIENIĘDZY ,,wybitnych aRtYCHÓW,, zapraszanych na okazyjno-PrOmocyjne [color=#ff00ff]imprezki BEatyfikacyjne[/color] czy tzw.majówki zastępując Ich NASZYMI zespołami i podnosić CENY WODY jako wsadu do kotła … wydać je na dożywienie PRZYSZŁYCH ,,rządców,, naszych … ?
ps.:[color=#ff00ff] w/w uwaga nie dotyczy koncepcji przedstawionej przez Krystiana Niewrzoła ..[/color].