Są środki na Orliki w województwie; Racibórz poza listą

0

Blisko 10 mln na budowę boisk typu Orlik trafiło do budżetu woj. śląskiego. Powstanie za nie 30 obiektów, jednak pierwszeństwo mają gminy, które Orlików jeszcze nie posiadają. Racibórz starał się o środki na budowę Orlika przy G1, ale wygląda na to, że powstanie tam raczej boisko wielofunkcyjne.

W projekcie budżetu samorządu województwa na 2011 rok, nie było środków na "Orliki", w wymaganej kwocie blisko 10 mln zł. Jednak już na pierwszej Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji, której w IV kadencji Sejmiku przewodniczy Ewa Lewandowska, głosami wszystkich członków Komisji, wystosowano pismo do Zarządu Województwa, z wnioskiem o przywrócenie środków na realizację boisk typu "Orlik" w kwocie 9990 tys. zł. Z naszego regionu chęć budowy boiska zgłosiła wójt gminy Nędza – Pani Anna Iskała, której pismo wyrażające zaniepokojenie brakiem finansowania ze strony samorządu województwa, też wpłynęło do Komisji. Gmina Nędza, jako ta z dochodem na jednego mieszkańca poniżej 1 tys. zł,  może starać się od Rządu o wyższe dofinansowanie – zamiast 333 tys. zł – 500 tys zł. 

- reklama -

 

Oprócz zabezpieczenia pieniędzy na "Orliki" Komisja wnioskowała do Zarządu o przywrócenie środków na konkursy w dziale Kultura Fizyczna w kwocie 400 tys. zł, na  organizację imprez prestiżowych w kwocie 100 tys. zł, oraz 300 tys. zł na działalność Beskidzkiej i Jurajskiej Grupy Ratowniczej oraz Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego  na rok 2011.

 

Dodatkowo Komisja wnioskowała o przywrócenie  50% środków z poziomu roku 2010 na promocję turystyki, w tym m. in. na organizację "Industriady". Jako źródło pozyskania ww. środków wskazano nadwyżkę budżetową.
Wnioski Komisji uzyskały zarówno pozytywną akceptację Zarządu oraz Sejmiku, który na Sesji w dniu 14.02 2011 roku, przegłosował zmiany w budżecie w dziale Kultura fizyczna:
– na budowę Orlików z 0 zł   na   9990 tys. zł (30 x 333 tys. zł )
– na konkursy z 0 zł na 400 tys zł
– na imprezy prestiżowe z 0 zl na 100 tys.
– na bezpieczeństwo  z 700 tys. zł na 1 mln zł
oraz na organizację Industriady.

 

To była wspólna, skonsolidowana i bardzo dobra decyzja zarówno Komisji, Zarządu i całego Sejmiku, popierana całkiem słusznie przez duże grono zainteresowanych tym tematem. Dlatego informacja o dokonaniu zmian w budżecie przyjęta została z wielką radością – informuje Ewa Lewandowska

 

O fiasku starań o środki na budowę Orlika przy Gimnazjum nr 1 poinformował radnych prezydent Lenk na poniedziałkowym posiedzeniu komisji budżetu. Jest jeszcze cień szansy, jeśli ktoś zrezygnuje wtedy szanse rosną – Racibórz ma już doświadczenie w budowie tego typu obiektów, a także zabezpieczone środki. Gdy dofinansowania nie uda się pozyskać – miasto zdecyduje się na budowę wielofunkcyjnego boiska, jakie istnieją już przy G5 oraz I ZSO.

 

oprac./ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here