Poezję śpiewają już od 15 lat

0

Klub Poezji Śpiewanej "Atlantyda" działający przy Raciborskim Centrum Kultury obchodzi 15-lecie. O początkach, inspiracjach, warsztatach i piosence autorskiej opowiada opiekunka koła, Irena Hlubek.

Klub Poezji Śpiewanej "Atlantyda" powstał z inicjatywy Jolanty Dzumyk i Mai Mleczko – Kadziory. – Kiedyś te dwie Panie spotkały się i zaczęły rozmyślać. Chciały utworzyć w Raciborskim Centrum Kultury zespół, który wykonywałby właśnie poezję śpiewaną. Maja zaproponowała, abym ja zajęła się tym zespołem. Zgodziłam się, bo poezja śpiewana była mi bliska już od lat studenckich – mówiła Irena Hlubek, opiekunka koła. Właśnie tak to się zaczęło. Nowo powstały zespół przyjął nazwę Warsztaty Poezji Śpiewanej, dopiero po kilku miesiącach powstała nazwa, pod którą grupa istnieje do dziś, czyli Klub Poezji Śpiewanej "Atlantyda".

- reklama -

"Atlantyda" oprócz znanych utworów, należących do gatunku poezji śpiewanej, wykonuje także utwory autorskie. – Młodzież często przychodzi do mnie ze swoimi propozycjami. Oczywiście zdarza się tak, że mówię im, aby jeszcze popracowali nad tą piosenką. Jednak zazwyczaj są to utwory, które się nadają. Kiedyś przyszła do mnie Natalia Załucka i zapytała czy ta piosenka może tak wyglądać. Była to jej pierwsza piosenka i muszę przyznać, że była przepiękna. Pytała czy coś w niej zmienić.  Powiedziałam jej wtedy, że ta piosenka jest tak doskonała, że nic w niej nie należy zmieniać, bo inaczej zrobi jej się krzywdę – opowiada Irena Hlubek.

 

Klub Poezji Śpiewanej "Atlantyda" swoje 15-lecie świętował podczas
jubileuszowego koncertu. Zobacz zdjęcia. 
 

Klub współpracował i współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami i poetami. Młodzi muzycy uczestniczyli w warsztatach z Waldemarem Koperkiewiczem i Anną Tańską. – Był to dla nas przepiękny czas. Czas wzbogacenia repertuaru i umiejętności wokalnych, emisyjnych – mówi opiekun klubu. Były też warsztaty dotyczące Jana Pawła II i jego wierszy. "Atlantyda" jest także częstym gościem na wieczorach poezji Marii Wojtczak z Zobolewiczów. Jak wspomina Irena Hlubek, kilka lat temu pani Maria zaproponowała młodym artystom taką formę współpracy, a Ci nie odmówili. Zdarza się także, że tworzą oni muzykę do wierszy raciborskiej poetki.

Repertuar "Atlantydy" na przestrzeni tych wszystkich lat ulegał pewnym zmianom. Zmianom ciągle ulega także skład Klubu. Część osób odchodzi, a inne przychodzą. Co ich wszystkich łączy? Pasja, zaangażowanie i ogromny talent wszystkich członków "Atlantydy". Uhonorowani wieloma nagrodami, członkowie klubu, uczestniczą w wielu konkursach i festiwalach, gdzie zdobywają wysokie miejsca. Przede wszystkim łączy ich ogromna miłość do poezji. – Wiesława Szymborska powiedziała kiedyś, że "niektórzy lubią poezję". Myślę, że my się do nich zaliczamy. Jesteśmy otwarci na poezję i muzykę – kończy Irena Hlubek.

Artykuł zaczerpnięto z Gazety Informatora nr 83 / luty 2011.

 


Czytaj pełne wydanie

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here