Spotkanie z autorem biografii ks. prał. Carla Ulitzki

0

W środę, 2 marca o godz. 18.40 w salce na plebanii kościoła św. Mikołaja w Raciborzu odbędzie się spotkanie z ks. dr hab. Konradem Glombikiem, autorem książki pt. ” Carl Ulitzka – duszpasterz i polityk trudnych czasów”.

Książka została wydana jesienią ubiegłego roku przez wydział teologiczny Uniwersytetu Opolskiego, gdzie autor wywodzący się ze Starej Wsi jest wykładowcą etyki moralnej. Szczególną okazją do wydania książki była 100. rocznica kanonicznego objęcia raciborskiej parafii św. Mikołaja przez ks.prał. Ulitzkę 15 marca 1910 r. Ten wielki i odważny kapłan okresu międzywojennego wprowadził do kościoła niedzielne Msze św. i nabożeństwa w języku polskim. Przez co w 1944 roku został uznany za wroga Hitlera, aresztowany i wywieziony do obozu w Dachau.

- reklama -

 

 

Oprócz bardzo aktywnej pracy duszpasterskiej zajmował się również polityką. Był posłem w Weimarskim Zgromadzeniu Narodowym. Założył także Katolicką Partię Ludową, z ramienia której został posłem do Reichstagu, gdzie bronił interesów Polaków na Górnym Śląsku. Zostawił po sobie wiele trwałych dowodów pracy społecznej i gospodarczej na terenie Raciborza. Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza na spotkanie z autorem książki wszystkich zainteresowanych biografią ks. prał. Carla Ulitzki.  

 

 

 

/K.N./

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here