Modernizacja kotłów to podstawa

0

„Modernizacja kotłów i urządzeń pomocniczych” była tematem przewodnim VIII konferencji naukowo – technicznej, która odbyła się w dniach 3-4 marca w Bełchatowie.  

Organizatorem konferencji były firmy RAFAKO S.A. Energo-Progres Katowice oraz Politechnika Śląska w Katowicach. Uczestniczyło w niej około 160 osób. – Temat modernizacji kotłów to temat dla polskiej energetyki bardzo żywotny, ponieważ bloki energetyczne w naszym kraju są w dużej części stare i mocno wyeksploatowane. Ponad 40 proc. z nich ma więcej niż 40 lat, kilkanaście procent  to urządzenia sprzed połowy ubiegłego wieku. Ich sprawność, dyspozycyjność, bezpieczeństwo eksploatacji i inne parametry nie spełniają obecnych wymagań i znacznie odbiegają od poziomu uzyskiwanego przez urządzenia budowane w dniu dzisiejszym. W elektrowniach i elektrociepłowniach nieustannie coś jest wymieniane, naprawiane, udoskonalane. W końcu obiekty te wymagają gruntownej modernizacji lub zastąpienia przez jednostki nowoczesne. Powodzenie naszej konferencji bierze się właśnie stąd, że omawiamy różnorodne aspekty modernizacji obiektów kotłowych, dzięki czemu wyjeżdżający stąd delegaci są bogatsi o wiedzę, która jest im niezbędna do podejmowania niewątpliwie trudnych decyzji inwestycyjnych. – mówi Piotr Karaś, kierownik Zespołu Promocji Produktu w RAFAKO S.A.

- reklama -

 

Temat ten jest bardzo ważny również dla RAFAKO. – Każda modernizacja jest ograniczona stanem historycznym obiektu. Daje to przewagę tym firmom, które je projektowały, budowały, ponieważ najlepiej znają te obiekty.  Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przypadku RAFAKO. Technologie, które w tej chwili aplikowane są do starych instalacji mają na celu dwa główne obszary. Pierwszy to podniesienie efektywności, a drugi obszar to poprawa przyjazności dla środowiska, czyli zainstalowanie takich urządzeń, które zmniejszają uciążliwość danego obiektu dla środowiska. W szczególności ta część, związana z instalacjami, które ograniczają emisję do środowiska szkodliwych substancji, daje duże możliwości rozwoju i w tym się przede wszystkim specjalizujemy – mówi Wiesław Różacki, prezes zarządu RAFAKO S.A.

 

Podczas konferencji wygłoszone zostały referaty na temat modernizacji kotłów większych, takich jak np. w Serbii czy Turcji jak i mniejszych obiektów, np. na biomasę. W roli referentów wystąpili eksperci z RAFAKO. Nie zabrakło też gościnnych referatów przedstawicieli innych firm, m.in. na temat zaawansowanych technologii palników instalowanych w ramach  modernizacji kotłów wodnorurkowych,  na temat zdmuchiwaczy sadzy nowej generacji czy też o doświadczeniach ze spawania nowych rodzajów stali, o elektrofiltrach dla dużych bloków energetycznych a nawet na temat zabezpieczeń urządzeń przed wybuchami pyłu węglowego. Konferencja połączona była ze zwiedzaniem nowego bloku nadkrytycznego w Elektrowni Bełchatów.

 

– Konferencja była tak bogata tematycznie, że każdy mógł z niej wyciągnąć coś dla siebie. Byli na niej obecni ludzie związani z ruchem kotłów ale też przedstawiciele urzędu dozoru technicznego. Dla nich była to dobra okazja do zapoznania się z urządzeniami, które następnie sami będą zatwierdzać do eksploatacji – mówi Piotr Karaś. Podkreśla, że konferencja związana była z istniejącymi jednostkami. – Nie skupialiśmy się na nowościach, nowo budowanych urządzeniach, tylko na tym, co można zrobić z tymi już istniejącymi. Chodzi np. o modernizację pod kątem większej sprawności, wydajności, obniżenia emisji, czy też zmianę paliwa, tak jak to było w przypadku Stalowej Woli, gdzie kocioł węglowy przerobiono na kocioł opalany w 100 % biomasą – dodaje Piotr Karaś.

 

Pomysł organizowania rafakowskich konferencji podsunęli sami klienci firmy, którzy chcieli wiedzieć, co się dzieje w branży kotłowej. Temat został podjęty i okazał się strzałem w dziesiątkę. Konferencje co roku odbywają się w pierwszym tygodniu marca, zawsze w tym samy miejscu, w pobliżu Elektrowni Bełchatów.  – Spośród innych konferencji branżowych  w kraju wyróżnia je to, że poświęcone są zawsze jednemu w miarę wąskiemu tematowi. Omawiamy dogłębnie jedną grupę produktów lub usług z szerokiej dziedziny, jaką są kotły i instalacje ochrony środowiska oferowane przez RAFAKO – mówi Piotr Karaś. Niewykluczone, że następna konferencja odbędzie się w innym miejscu, być może w okolicach Konina i połączona zostanie ze zwiedzaniem Zespołu Elektrowni PAK, zarówno kotłów jak i instalacji odsiarczania a także instalacji oczyszczania ścieków. Nie zmieni się natomiast termin konferencji. Odbędzie się tradycyjnie na początku marca. – To optymalna data. Stali uczestnicy przyzwyczaili się już do tego terminu i mają wpisaną tę imprezę w swoich kalendarzach – kończy Piotr Karaś.

 

adventure media

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here