Raciborska „osiemnastka” gościła w Hiszpanii

0

W marcu ośmioosobowa grupa uczniów SP 18 wraz z opiekunami – dyrektor D. Skórą,  oraz anglistkami E. Folęgą i M. Podhajską gościła w szkole Tello Tellez z Palencii (północna Hiszpania).

W dniach od 11 do 18 marca 2011r. ośmioosobowa grupa uczniów z klas V i VI z raciborskiej osiemnastki wraz z opiekunami – p. dyrektor D. Skórą, koordynatorem projektu H. Syjud oraz anglistkami E. Folęgą i M. Podhajską wzięła udział w czwartej już wizycie studyjnej w ramach projektu Comenius "Zdrowe życie w naszym środowisku".Tym razem to szkoła Tello Tellez z Palencii w północnej Hiszpanii pełniła rolę instytucji goszczącej.

- reklama -

 

Przygoda z Hiszpanią rozpoczęła się w piątkowe popołudnie. Podróż do Palencii trwała dwanaście godzin, ale odbyła się bez przygód. Program jaki przygotowali Hiszpanie był bardzo bogaty. Już od soboty zaplanowano spacer urokliwymi ulicami miasta oraz pobyt na miejskim basenie i placach zabaw wyposażonych w różnorakie przyrządy gimnastyczne. W niedzielę zorganizowano wejście na górę Cristo del Otero, na której znajduje się posąg Chrystusa spoglądającego na całą Palencię położoną u Jego stóp. Po południu był czas na zwiedzanie przepięknej ogromnej katedry, gdzie można podziwiać kaplice wykonane w stylu preromańskim, romańskim i gotyckim. Wieczorem czekała kolejna atrakcja-mecz koszykówki.

 

W poniedziałek była okazja zwiedzenia szkoły oraz wzięcia udziału w audycji radiowej w lokalnym radiu "Ser". Celem tej audycji było zapoznanie społeczności lokalnej z ideą realizowanego wspólnie projektu Comeniusa oraz z akcjami dotyczącymi ochrony środowiska podejmowanymi przez każdego z partnerów projektu w ich środowiskach. W tych spotkaniach wzięła również udział grupa z Walii.

 

 

 

 

 

We wtorek przybyła grupa z Czech. Hiszpanie pokazali gościom ciekawą lekcję środowiskową dotyczącą ochrony lasów w Savings Burgos Bank. Następnie odbyła się wizyta w Urzędzie Miasta oraz Starostwie, gdzie przedstawiono ciekawą historię miasta, z jego podziałem administracyjnym oraz z aktualnie pełnionymi funkcjami i zadaniami. Kolejnym punktem programu było oficjalne otwarcie wizyty studyjnej. Przepiękna uroczystość odbyła się w auli szkolnej. Uczniowie Tello Tellez przygotowali narodowe tańce uczestników wizyty wykonane z ogromnym zaangażowaniem. Po południu zwiedzano odrestaurowane ruiny willi rzymskiej w La Olmeda, z misternie wykonanymi mozaikami, które ją zdobiły wiele wieków temu. Ponadto podziwiano Castile Canal oraz poznawano tajniki gry w golfa na polu golfowym w Grijota.

 

Środa była dniem poświęconym realizacji nadrzędnego celu wizyty studyjnej w Hiszpanii – ochronie środowiska. Zaprezentowano gościom działalność zakładu wodociągów, oczyszczalni ścieków, a także zakładu segregacji odpadów. Wycieczki te umożliwiły wszystkim nie tylko zapoznanie się z hiszpańskim systemem ochrony środowiska, ale przede wszystkim dały możliwość porównania go z działaniami na rzecz środowiska naturalnego w krajach partnerskich. Po południu był czas na spotkanie w typowej dla tego regionu przytulnej winnicy Los Arcos w Autilla del Pino, gdzie przygotowano podwieczorek z typowymi przekąskami. Wieczorem Rada Rodziców przygotowała tradycyjny hiszpański poczęstunek, a potem obyły się wspólne zabawy na sali gimnastycznej podczas karaoke.

 

W czwartek przygotowywano się do udziału w II Kongresie Ekologicznym, który dzięki wizycie studyjnej zyskał miano kongresu międzynarodowego. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach przygotowując prezentacje na zadany wcześniej temat. Problemy poruszane podczas kongresu to recykling, zmiany klimatyczne, ochrona lasów oraz ekologiczne miasta. Konferencja odbyła się w auli szkolnej. Wszyscy uczestnicy byli perfekcyjnie przygotowani, zniknęła nawet trema związana z wystąpieniem na forum. Po południu spacerowano po Palencii, a następnie polska grupa wzięła udział w kiermaszu charytatywnym na terenie szkoły. Wieczorem przyszedł moment na pożegnalną kolację w pizzerii.

 

Piątek 18 marca był dniem powrotu do Raciborza, podczas którego zwiedzano przepiękną Segovię oraz zapierające dech w piersiach akwedukty. Niespodzianką była słoneczna pogoda, a wspaniała atmosfera sprawiła, że łezka kręciła się w oku na samą myśl, iż ten tydzień wspólnie spędzony dobiega końca. Hiszpania pożegnała uczestników projektu słońcem i ciepłem, a lotnisko w Katowicach przywitało mokrym śniegiem i chłodem. Z pewnością na zawsze pozostaną miłe wspomnienia, jakie uczniom i nauczycielom osiemnastki towarzyszyły podczas całego pobytu w Palencii.

 

SP 18

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here