40 lat kapłaństwa proboszcza z Brzezia

0

40 lat temu, w Wielki Czwartek, w dzień ustanowienia sakramentu kapłaństwa, ks. Kazimierz Kopeć przyjął święcenia kapłańskie. “Powołanie kapłańskie. Tajemnicza sprawa…" Zdjęcia z jubileuszu ks.K.Kopcia.

“Powołanie kapłańskie. Tajemnicza sprawa. Nic do wyjaśnienia naukowymi rygorami socjologii czy psychologii. Rozpoczyna się w głębi serca młodego człowieka, gdy z szerokiej gamy możliwości życiowych – wybiera kapłaństwo. Ważąc w sumieniu wszystkie argumenty za i przeciw – wybiera Chrystusa.”

- reklama -

Ks. Kazimierz Kopeć urodził się 22 stycznia 1946 roku w Zabrzegu – w pobliżu Czechowic-Dziedzic. Rodzice księdza to Michał i Władysława z d. Jóźwik, która w tym roku świętuje swoje 90. Urodziny. Ks. proboszcz w roku 1964, po ukończeniu liceum w Czechowicach – po maturze, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 8 kwietnia 1971 roku, w Wielki Czwartek, w Katedrze katowickiej z rąk ks.biskupa Herberta Bednorza przyjął święcenia kapłańskie. Mszę św. Prymicyjną odprawił w Zabrzegu, w Wielkanoc 11 kwietnia 1971 roku. Tam też w rodzinnej parafii posługiwał przez cały miesiąc – od 15 kwietnia do 15 maja. Z kolei od maja do września służył w Istebnej, gdzie zlecono mu duszpasterstwo turystów. Po kilku placówkach wikariuszowskich w parafiach Przyszowice, Katowice Zawodzie, Katowice – Ochojec skierowany został do Żor. W Żorach, jako wikaremu powierzono budowę nowego kościoła na Osiedlu. Wkrótce po rozpoczęciu budowy erygowano tam nową parafi ę pod wezwaniem Św. Stanisława biskupa i męczennika. 13 grudnia 1981 r. po erekcji, mianowano ks. Kazimierza Kopcia proboszczem nowo mianowanej parafi i. Nowy kościół poświęcony został przez ks. biskupa Herberta Bednorza 11 maja 1984 roku. Kolejny etap posługi ks. Kazimierza Kopcia to Marklowice, gdzie od 1 lipca 1984 roku do grudnia 2002 pełnił funkcję proboszcza parafi i pod wezwaniem Św. Stanisława biskupa i męczennika. Stamtąd dekretem ks. abpa Damiana Zimonia przybył do parafii pod wezwaniem św. Apostołów Mateusza i Macieja w Brzeziu nad Odrą. Przez osiem lat przewodnictwa duchowego parafii ks. proboszcz Kazimierz Kopeć dał się poznać jako wspaniały kaznodzieja, opiekun zespołów charytatywnych dekanatu pogrzebieńskiego a jednocześnie znakomity gospodarz.

 

 

Wśród gości księża – ks. kapelan Józef Gawliczek (z lewej), ks. dziekan Marek Kirszniok z Raszczyc (z prawej)

 

 

10 kwietnia, w V. Niedzielę Wielkiego Postu odbyła się Uroczysta Suma do Opatrzności Bożej w intencji Ks. Proboszcza parafii św.Mateusza i Macieja w Brzeziu – Kazimierza Kopcia z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich. Odśpiewano uroczyste Te Deum. Byli goście, były kwiaty, serdeczne słowa życzeń i podziękowań składane m.in. przez Radę Duszpasterską, ministrantów, tradycyjne “Sto lat” zaśpiewał parafialny chór. Święta Wielkanocne były dodatkową okazją do podziękowania i złożenia najlepszych życzeń. Podczas mszy padło wiele życzeń, przede wszystkim zdrowia, Bożego Błogosławieństwa i przeżywania kolejnych jubileuszy. „Tylko dziesięć lat pozostaje do Złotego Jubileuszu…”  – dodał w odpowiedzi proboszcz Brzezia.

 

 

 

 

 

ks. prałat Marian Żagan z Markowic

 

Zobacz więcej zdjęć z jubileuszu ks.Kazimierza Kopcia

 

//i/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here