„Trzecie powstanie Śląskie” w Bibliotece

17 maja o godzinie 10.00 w Bibliotece przy ul. Rynek 12 w Raciborzu odbędzie się prelekcja z okazji obchodów Roku Pamięci Powstań Śląskich pt. "Trzecie powstanie Śląskie".

Miejsce: Wypożyczalnia i Czytelnia Oświatowo-Naukowa, Rynek 12
Zajęcia adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych w ramach obchodów Roku Pamięci Powstań Śląskich, ustanowionego przez Sejmik Województwa Śląskiego.
Prelekcja – Piotr Sput, ZS Mechanicznych w Raciborzu.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00

- reklama -

 

/p/

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Panie dr Sput,co Pan zamierza powiedzieć o tak zwanych powstaniach śląskich z dowódcami takimi jak Marszałem Rola Żymierski? Czy powie Pan,że działo sie to na terenie suwerennego państwa i to na ziemiach które nie były obiektem Rozbiorów Polski orazże żadne państwo na świecie nie kwestionowało przynależności Śląska do NIEPOLSKI. Czy wspomni Pan o roli Polski-która miała chyba inne problemy po odzyskaniu niepodległośwci aniżeli Drang nach Westen,czy wspomni Pan o słowach niekwestionowanego POLITYKA TYSIĄCLECIA POLSKI jakim był Piłsudski: KORFANTY Ty nieszukaj Polsce Wroga na Zachodzie,Powie Pan co należało zrobić jak przegrało sie Plebiscyt ok 40 / 60 %.Powie Pan czy to Warszawa czy Korfanty na własną rękę ogłosiŁ zbrodniczą decyzję o powstaniu przeciw większości w demokratycznym głosowaniu Czy Pan poda liczbe ofiar tej zbrodniczej decyzji.Poda Pan też ile żołnierzy /np włoskich/ było ofiarą śląskich talibów, którzy zabijali nie tylko swoich Rodaków ale też zółnierzy międzynarodowych wydesygnowanych do uspokojenia zbrodniczych rozrabiaczy! Czy aby Pan nie chciał w swoim czasie poznać Raciborzanina-duchownego, który nadzwyczaj demokratycznie ocenial sytuację i sprawiedliwymi działaniami próbował zapobiec rozlewowi krwi. krwi? Czy Ślązakom sie poprawiło ???? A słowa Piłsudskiego, czy nie spełniłW imię czego ten przelew y się !!! Czy okrutne zbrodnie hitlerowskie w zwielokrotnionej formie nie uderzyły w Naród polski za „powstania śląskie” ?Czy spróbował Pan zrozumieć jak bardzo Ślązacy byli zmęczeni i zawiedzeni powstaniami, Gdzie te krowy i pola obiecywane przez Korfantego rolnikom za zagłosowanie w Plebiscycie?? Panie Sput,czy nie nadszedł już czas aby fakty oceniać obiektywnie a nie tylko przez fałszywie wykoślawiana rację stanu! A jak była racja stanu drugiej Strony? Czy jej wogóle nie było ? Czy wreszcie nie można powiedzieć,że to Stalin a nie rebelianci śląscy usankconowali aktualny stan polityczny Śląska. I co zrobiono z tym Śląskiem ? Co zrobiono np.z Raciborzem ?

  2. Dziadek! Weź se lepiej balkonik naoliw, a nie pierdol swoich mądrości we komputerze. Listonosz przyjdzie rano z rentą, a ty będziesz odsypiał, bo tworzyłeś posta życia przez dwie doby. Na chuj ci to? Nic mądrego nie wypociłeś, a prostata będzie cisła.

  3. ..ma sie swój komentarz,gdy indagowana osoba milczy, ale jeśli sie odezwie jakas szuja która w głowie ma nafajdane a próbuje się popisywac „wiedzą” historyczną na poziomie padalca, tojuż brak komentarza. PANIATNO!

  4. Jeszcze nie czytałem tej bibuły pana Sputa, wiem jakie ma poglądy i nie spodziewam się by stać go było na obiektywizm. Jak widzę temu Panu dorobili tytuł „dr” i dla poprawności historycznej mógł być zmuszony napisać coś co promotorzy i Komisja by mu zaakceptowały.
    Obawiam się, że tu nie o Sputa chodzi a o wykorzytanie okazji by młodzi sobie urządzili torsję w kierunku Ślaskich bohaterów, uczestników III Powstania Ślaskiego, w wyniku czego znaczna część obszaru Ślaska wróciła do Macierzy – Polski. Takie są faktfy, których następstwa tak strasznie gnębią niektórych. Nie znam pobudek, dla których ciągle wraca się do kwestii spornych na Ślasku. Podjęto próby uruchomienia w Raciborzu dawnego Domu Pomocy, by odżyła kwestia walki politycznej Ks. Ulitzki kontra polskiemu Korfantemu. Faktem niezaprzeczalnym jest powrót Ziem Zachodnich do Polski i tu żadne kociokwiki „bur”- nie pomogą, chyba, że ten facet urwał się z domu wariatów i chce tam wrócić na siłę. Trzeba mieć dużo złej woli, by w dzisiejszych czasach UE, dalej się awanturować – zakłócając normalne zycie mieszkańców Ślaska. Popatrzcie na woj. Opolskie, to hermetyczna konklawa, w której nie da się żyć – tak mówią polacy, tam mieszkający. Ludzie, opamiętajcie się, bo to się źle skończy!Q!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here