Pomnik Mieszka Laskonogiego na Placu Ofki?

15

Zdaniem Franciszka Mandrysza 800-lecie śmierci księcia Mieszka Laskonogiego to znakomita okazja do upamiętnienia "najwybitniejszego raciborzanina" pomnikiem. Niewykluczone, że i na Wawelu znajdzie się tablica mu poświęcona.

16 maja przypada 800. rocznica śmierci Mieszka Laskonogiego, uznanego w plebiscycie "Nowin raciborskich" za najwybitniejszego raciborzanina tysiąclecia. Jego sylwetkę przypomniał radnym podczas sesji Franciszek Mandrysz: – Objął on tron krakowski w czasach rozbicia dzielnicowego, był więc niekoronowanym władcą Polski. Potrafił jednoczyć i budować państwo polskie – mówił.

- reklama -

 

Zdaniem radnego, w uznaniu zasług, tak wybitnej postaci należy przywrócić pamięć historyczną. Zaproponował więc, aby instytucjom miejskim, placom, nowym ulicom nadawać jego imię, zaś w muzeum umieścić tablicę pamiątkową. Ale to nie wszystko. Mandrysz chce poddać pod debatę publiczną pomysł budowy pomnika "Mieszka Laskonogiego króla Polski" na placu Ofki Piastówny, a o mecenat poprosić prezydenta RP, sejm, senat oraz miejscowe zakłady pracy.

 

Jak się okazuje, tablica poświęcona pamięci raciborskiego księcia może pojawić się na Wawelu. Korespondencję w tej sprawie podjął z kard. Dziwiszem starosta Adam Hajduk. Prezydent zapowiada, że wespół z samorządem powiatowym podejmie działania mające na celu uhonorowanie Mieszka również w Raciborzu, ale o pomniku wypowiada się dość ostrożnie. – To kosztowna sprawa, musiałaby się zawiązać oddolna inicjatywa, jak to miało miejsce w przypadku pomnika abp. Gawliny – stwierdził. Poinformował także, że w najbliższym czasie miasto włączy się w finansowo w organizację konferencji poświęconej raciborskiemu Piastowi.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia Mandrysz zaznaczył, iż przy okazji warto byłoby dokończyć renowację i wyremontować mury wieży muzeum raciborskiego, aby nadać temu miejscu blask godny historycznej stolicy Górnego Śląska.

 

 /ps/

- reklama -

15 KOMENTARZE

 1. Renowacji to prędzej potrzebują mury obronne przy targowisku od strony Podwala. Cegły się sypią, a miejska konserwatorka zabytków tradycyjnie nie reaguje. Co z budynkiem bramnym zamku, tam z coraz większych obszarów zaczyna odpadać tynk. Kiermaszowy remont.

 2. Pytam was wspaniali radni, czy to miasto nie ma większych problemów, rany co niektórych powinno się skierować na przymusowe leczenie, a ty Franio skończ waść wstdu oszczędź, od kiedy z ciebie taki miłośnik historii, czyżby tę miłość obudził w tobie twój idol doktor?

 3. Drogi Franciszku, czy z Panem jest wszystko OK? Może pora do lekarza?
  Trzymacie Panowie z kolegą Lepczyńskim gminną kasę poprzez komisję, to co? Pora zacząć działać dla stworzenia pozornej wielkości dra Miki trwoniąc pieniądze podatników? Kim wyjątkowym był ów książę by budować mu pomniki? Nawet dynastia nie przetrwała (ostatni piastowie wymarli ostatecznie w 14 wieku), a Racibórz jest tak piastowski jak ze mnie giedymowicz czy rurykiewicz, choć z kresów pochodzę. Nawet Pański idol, dr Norbert Mika udowadniał jeszcze niedawno, że Racibórz swego czasu został erygowany przez czeskich przemyślidów. Miejcie Panowie Boga w sercu i korzystajcie z jego daru – rozumu!
  Wstydź się Panie Rajco.

 4. a może Franciszkowi, co to zamku nie widział, marzy się pomnik innego „wielkiego raciborzanina”(mentora pana Frania), który również ma problemy z nogami, a ten Mieszko to tylko zastępstwo, bedzie jak znalazł, kiedy już wielka „niesistniejąca a działajaca” wspolnota opanuje miasto, zmieni się tylko tabiczkę i pomnik apostoła gotowy!

 5. Zdaniem Franciszka Mandrysza 800-lecie śmierci księcia Mieszka
  Laskonogiego to znakomita okazja do upamiętnienia „najwybitniejszego
  raciborzanina” pomnikiem. Niewykluczone, że i na Wawelu znajdzie się
  tablica mu poświęcona.

  ZNACZY KOMU???! MANDRYSZOWI ???

 6. Szacun dla całej raciborskiej byłej odnowy, a w szczególności dla Frania, leśnej Polany, apostoła, biskupa Jakuszewskiego, Andrzeja Lepera i wszystkich innych nie wymienionych. Dobrze, że zaczynacie od tego na czym się znacie ( raczej na czym zna się wasz idol miediewista) czyli od kasy miejskiej i historii piastów na śląsku, a nie od d…..py strony, czyli np infrastruktury, przyciągania przemysłu, bezrobocia. Naprawdę wielkie słowa uznania. Po tej kadencji już tylko w racku kurne chaty pozostataną i jakiś piast kołodziej będzie napier……. młotkiem po kawałku znalezionego złomu. Tylko wasza grupa będzie kwitnąć w najlepsze, nietykalna i nienaruszlna, bo taki jest wasz interes?

 7. no, ale koło kurnej chaty, piasta kołodzieja na….dalającego kamieniem( bo i skąd miałby mieć młotek) będzie stał wspaniały pomnik apostoła!!!!!dopiero rozkwitnie turystyka!!!!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here