R. Frączek: Zawieśmy krzyż w urzędzie miasta

Ryszard Frączek chce, by w sali kolumnowej urzędu miasta zawieszono krzyż. – Byłoby niepoważne, gdybyśmy w oczywistych sprawach głosowali – uważa Tadeusz Wojnar i propnuje przyjąć wniosek do realizacji bez głosowania.

– Zdaję sobie sprawę, że to trudny wniosek, bo różnimy się światopoglądowo – powiedział na wstępie Frączek prosząc o przegłosowanie wniosku o zawieszenie krzyża w sali kolumnowej, gdzie odbywają się posiedzenia rady. – Krzyż jest znakiem pokornej służby każdego człowieka, nie jest przeciwko nikomu. W historii Polski zawsze był symbolem walki o wyzwolenie – przytaczał kolejne argumenty radny KOR-u. Powołał się na konstytucję RP, w preambule której pojawia się wzmianka o bogu. – Ten zapis nie został narzucony przez nikogo, a powstał w wyniku demokratycznego procesu. Neutralność światopoglądowa państwa nie narzuca państwowej szkole czy urzędowi laickości, nie jest tożsama z bezbożnością – mówił.

- reklama -

 

Według niego w obecnych czasach narasta tendencja do rugowania nie tylko symboli, ale i religii z przestrzeni życia społecznego. Dotyczy to zwłaszcza katolicyzmu. Chrześcijanom zakazuje się noszenia symboli religijnych np. w miejscu pracy. – Można pytać, dlaczego bezbożność ma w demokracji mieć większe prawa od pobożności? Wierzący mają prawo być wierzącymi nie tylko w kościele, ale i w życiu społecznym, politycznym czy zawodowym. Katolicy mają prawo domagać się respektowania swych praw  – zaapelował dodając, że zanim zdecydował się wystąpić z tym trudnym tematem, przeprowadził rozeznanie jak sprawa wygląda w innych gminach w Polsce. – Sąd okręgowy w Szczecinie oddalił niedawno powództwo mieszkańca Świnoujścia domagającego się zdjęcia krzyży w magistracie. Sąd uznał, że obecność symboli nie narusza dóbr osobistych.

 

Frączkowi zamiast prezydenta zdecydował się odpowiedzieć Tadeusz Wojnar. – Byłoby niepoważne, gdybyśmy w ogóle poddawali to pod głosowanie. Przyjmuję to jako rzecz oczywistą, od początku Rzeczpospolitej krzyż jest. Wniosek niech pan złoży, a my go przyjmiemy do realizacji bez głosowania. O oczywistych rzeczach nie należy głosować – stwierdził przewodniczący rady.

 

/ps/

- reklama -

20 KOMENTARZE

  1. No nie, płakać się chce. Kto na grubasa głosowł? Już nie powiem gdzie Frączek powinien sobie krzyż powiesić ale po prostu brak mi słów. Nic tylko spierdzielać z tego chorego miasta na 4 lata, za 4 lata spojrzeć tu tylko czy coś sie zmieni i ewentualnie wtedy decydować dalej….

  2. Tadzio! Jak taka ,,oczywistość,, nie wpadła Ci do głowy w ciagu 5-ciu Twoich kadencji? Co?Przydałaby Ci się jakaś pochwała z…..ambony wygłoszona przez Gidzia

  3. Zostawcie krzyże w spokoju! Nie zdejmujcie ich, gdy już wiszą i nie wieszajcie, tam gdzie jeszcze nie wiszą, by nie prowokować niektórych do opluwania krzyża!!! Zostawcie krzyże w spokoju 🙁

  4. Dobrze czuje T.Wojnar, bo są sprawy gdzie On nie sięga i pokazał swoją mądrość, odnosząc się do Wiary Naszych przodków – Z BOGIEM KAŻDA SPRAWA!!! Krzyż dotyka każdego człowieka, obojętnie czy w Niego wierzy czy nie!!!

  5. Krzyż jest symblem Wiary chrześcijańskiej i jako taki nie uczestniczy w Radzie Miasta- kto nie chce na Niego patrzeć, niech nie patrzy a księża jako istoty żywe, jak nie są wybierani w wyborach, nie mają prawa zabierać głosu. Konstytucyjne prawo daje wszystkim swoje prawo; i tym Wierzącym jak i nie Wierzących. Demokracja w każdej społeczności, to prawo dla większości, a nie odwrotnie?

  6. Krzyż na ścianie, ok. W środku naPiSana czarnym na białym – lub „na abarot” – szahada. Obok Gwiazda Dawida …
    a wśród tych symBOLI …[b] TW[/b] jako [b]BUDDA[/b] …bo POzycję zajmuje Podobną – co ,,sesja,,.
    Wtedy będzie POstęPOwy ,,RACEK,, …a nie jakieś ,,zasrane miasto,, … O !
    ps.: ,,Dziadostwo,, i tak ,,z innej wiary,, … Tam tego problemu nie będzie. Wszak [color=#ff0000]N[/color]ajwiększy[color=#ff0000] M[/color]ajstersztyk ma swoje symbole aktualnie ściągane dziesięciną lub ,,darowizną,, zwane.

  7. „universum” – Człowieku, lecz się, jesteś w katolickiej Polsce. To takie oczywiste, ale jak widać, nie dla wszystkich. To co „widzisz” w Raciborzu, nie jest prawdziwe, tylko urojeniem istot, które nie mają odwagi Wierzyć. Dlaczego dajesz się mamić niewierzącym, Uwierz a poznasz, że warto..

  8. [quote][quote]”universum” – Człowieku, lecz się, jesteś w katolickiej Polsce. To takie oczywiste, ale jak widać, nie dla wszystkich. To co „widzisz” w Raciborzu, nie jest prawdziwe, tylko urojeniem istot, które nie mają odwagi Wierzyć. Dlaczego dajesz się mamić niewierzącym, Uwierz a poznasz, że warto.[/quote]
    [/quote]
    ~wyborco, to Ty[b][i] nie dajesz wyboru[/i][/b] …
    Choć daje go Konstytucja …
    „[b]my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i wpowinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, [/b]…”
    [color=#0000ff]BÓG JEST JEDEN[/color] … Uwierz, ~wyborco a poznasz, że warto …

  9. A kto „universum” zabrania wyboru? Sam widzi całe to raciborskie bagno, na pewno nie jest całym złem które tu istnieje, a nie chce iść własną drogą – drogą Prawdy, dla której zło jest do pokonywania dla własnego poczucia mocy, z życia w Prawdzie. Przytoczona Praambuła wymienia to wszystko, co utożsamiane jest z dobrem dla Polski, niezależnie z jakiego żródła pochodzi. Chyba zauważyć można, skąd pochodzi; Prawda, Sprawiedliwość, Dobro i Piękno – Universalne Wartości, a które istnieją w różnych normach społecznego współistnienia. Praambuła jest autorstwa Tadeusza Mazowieckiego, sam będący katolikiem postępowym – w PRL-u walczył z kościołem, ale katolickie realia w Polsce, uwidocznił w Prambule na pierwszym miejscu.
    Pomyśl, a apoznasz, że warto!

  10. ….raciborz się marginalizuje….w ciągu ostatnich kilku lat wymeldowało się ok, 15 tyś osób-a ile wyjechało a ciągle są zameldowani…oprócz marnej jakości chodników nic tutaj trwałego nie powstaje……więc macie ciekawy temat do dyskusji…..

  11. Najwybitniejsze i najlepsze preambuły konstytucyjne nie motają do tego religii ! Religie były, są i bedą z a w s z e zródłem ludzkich nieszczesc! Chrzest Polski w 996 to nie wiara, a polityka! Jako,że byliśmy poganami mozna nas było zniewalac, grabic ,rabowac etc ,itp!

  12. „my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i wpowinnościach wobec dobra wspólnego – Polski, ..
    Bóg, nie mógł stworzyc człowieka,, na obraz i podobienstwo swoje ,, bo to niemozliwe aby twór boski od wielu tysiecy lat nawzajem sie mordował , grabił unicestwiał! Bóg nie mógł stworzyć przeciez cos takiego-potwornego, ziemskiego p o t w o r a!

  13. Bóg stworzył człowieka na swoje podobieństwo, ale obdarzył Go też swoją własną wolną wolą. to ta, czyni takich „aj, waj” i nieszczęścia dla samego siebie i na całym materialnym Bożym świecie. Jak można porównywać Bożego Ducha Stworzyciela z materialnym człowiekiem?. Bóg jest PRAWDĄ, jest w każdym żywym człowieku, jak twoja wolna wola podporządkuje się Woli Bożej i nakieruje się na Tego, co w Twoim wnętrzu Czeka, będziesz widział porządek rzeczy, który nas otacza. Jak widzisz DOBRO, wiedz, że to sprawa Boska, jak widzisz ZŁO – to na pewno kolejny twór ludzkiego rozumu, kierowany jego włASNĄ wolną wolą. Za czynione ZŁO trzeba pokutować, jak widzisz, CZŁOWIEK SAM SIEBIE KARZE !!! Krzyż jest potrzebny człowiekowi, by przypominał mu Boską Prawdę, Jego istoty..

  14. Krzyż to symbol k a r y starożytnych rzymian / kara śmierci przez ukrzyżowanie/ i nic…..ponadto! A gdyby Jezusa, jak Sokratesa skazano na wypicie cykuty , czy duszenie to co byłoby ,,wyborco.,, Twoim symbolem wiary? No to jak dał człowiekowi -klecho – wolna wole tz, że o d c i a ł sie od wszelakich postepków człowieka ! Jednym słowem umył rece od swego watpliwej wartości dzieła!

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj