Powstańczy wykład z militariami w tle

1

16 maja w siedzibie TMZR przy ul. Długiej 9 w Raciborzu odbyła się prelekcja nt. III Powstania Śląskiego w 90. rocznicę wydarzeń na Śląsku. Spotkaniu towarzyszył pokaz militariów. Zobacz zdjęcia.

Udział w wykładzie – prócz członków TMZR – wzięli uczniowie z trzech raciborskich placówek oświatowych: Gimnazjum nr 2, II LO oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich. Osobą, którą wprowadziła słuchaczy w temat sprzed 90 lat był Leszek Wyrzykowski, były dyrektor II LO w Raciborzu.

- reklama -

 

W trakcie swojego wystąpienia, prelegent – nim przeszedł do kwestii bezpośrednio związanych z wybuchem III powstania – przedstawił tło historyczne zdarzeń, jakie miały miejsce w latach 1918-1921. Szczególną uwagę L. Wyrzykowski zwrócił na sprawę plebiscytu, którego wynikiem był podział ziem Górnego Śląska pomiędzy Polskę i Niemcy.

 

W celu jak najdokładniejszego przedstawienia zgromadzonym omawianego problemu, były dyrektor posłużył się mapami, z których jedna ukazywała granice odrodzonej Rzeczypospolitej, druga natomiast – wyniki plebiscytu i podział spornego terytorium.

 

Prelekcji towarzyszyła prezentacja militariów, pochodzących ze zbioru Eugeniusza Bocheńskiego, członka Zarządu Koła TMZR w Kuźni Raciborskiej. Zainteresowanie do militariów – jak sam mówi – zaszczepił mu ojciec, który był starszym wachmistrzem w XXII Pułku Ułanów Podkarpackich.

 

Wśród kilkunastu eksponatów, które mogli zobaczyć przybyli na spotkanie do siedziby TMZR były hełmy z okresu powstań śląskich, niemiecki rewolwer ROHM, francuska ładownica z amunicją do karabinu typu Mauser, bagnet oraz odznaczenia – Krzyż Walecznych i Krzyż Virtutti Militari.

/BaK/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. Nie wiedzialem o tej prelekcji,ale ciekawe,że na ścianach nie widzę fotografii Tego, który w Raciborzu miał coś niecoś do powiedzenia i Raciborza nie dotknęła tragedia rebelii śląskich a szczególnie 3-ciej rebelii.Czy też padła cyfra poległych po obu stronach rebelii.Czy ogłoszenie rebelii wbrew wynikowi Plebiscytu,wbrew woli Warszawy na odpowiedzialność /pożal się Boże/ HADEKA W.K. to nie aby osoba podobna do bin ladena? Ofiar było znacznie więcej niz 11 Września w Nowym Jorku!
    Czy wspomniano kto był suwerenem tej ziemi? Czy wspomniano o roli Francji-która 1 września 1939 roku pokazała,że na rzecz Polski zaangażowała się tylko na swój polityczny użytek,a kiedy przyszło do obrony interesów polskich /militarnie/to „ukazują na harcerzy lub powstańców.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here