Dziś 31 maja – dzień bez papierosa

3

O tym, że palenie szkodzi zdrowiu nie trzeba nikogo przekonywać. Można to nawet przeczytać na każdej paczce papierosów. A mimo tego jeszcze zbyt dużo osób nie chce albo nie potrafi rzucić tego straszliwego nałogu.

Mówimy, że najbardziej szkodzi nikotyna zawarta w dymie papierosowym, ale do tego dochodzą jeszcze substancje smoliste i wiele związków chemicznych. To one powodują przede wszystkim powstawanie wylewów, zawałów serca,  nowotworów płuc, krtani, żołądka nerek czy jelita grubego. W młodym wieku palenie papierosów powoduje zahamowanie wzrostu i zaburzenia szarych komórek. Substancje zawarte w dymie papierosowym są przyczyną wielu innych chorób a także  mają  negatywny wpływ na życie seksualne. U niektórych osób prowadzą nawet do bezpłodności.

- reklama -

 

Notoryczni palacze mają żółte zęby, żółtą , pomarszczoną cerę na twarzy a z ust wydobywa im się śmierdzący odór którym przesiąknięte jest całe ubranie. A więc palacz śmierdzi. Osoby znajdujące się w otoczeniu palacza stają się z konieczności biernymi palaczami. Wrażliwymi  na trujący dym papierosowy są szczególnie dzieci których organizm wchłania dwukrotnie więcej dymu niż sam palacz.

 

Ważny jest tu również  aspekt ekonomiczny palenia. Papierosy ciągle drożeją. Jak wynika z sondaży,  małżeństwo palaczy wydaje miesięcznie ponad 800 zł na zakup tej trucizny. Lekarze biją na alarm –  Jak mamy skutecznie leczyć skoro pacjent mimo ostrzeżeń i zakazów nadal pali.

 

Dzisiaj dla  zdecydowanych rzucić palenie, dostępne są różne środki farmakologiczne a nawet zabiegi biorezonansowe. Palacz musi jednak dojrzeć psychicznie do tej decyzji. Dobrze, iż palenie staje się niemodne a zatwierdzona w ubiegłym roku przez parlament ustawa chroni zdrowie nikotynowych abstynentów. Obchodzony dziś „Dzień bez papierosa”, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia, powinien nam uświadomić ogrom problemu i trwać przez wszystkie 366 dni w roku.

/K.N./

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

 1. Mimo ustawy ludzie jeszcze palą na przystankach autobusowych. Kto ma to egzekwować?>

 2. Oboje z mężem przestaliśmy palić pół roku temu po zabiegu biorezonansowym.
  Czujemy się teraz doskonale a nasze dzieci nie muszą już wdychać wszechobecnego dymu.Nie mówię już o zaoszczędzonych pieniądzach.

 3. Palacz

  Już kilka razy sam od siebie rzucałem palenie i nie wyszło mi. Po kilku dniach znowu zaczynałem. A palę już 30 lat.
  Dobrze gdyby ten portal wprowadził porady w tym zakresie.
  Ja wiem , że palenie jest plagą naszego wieku, a Polska ma coraz mniej pieniędzy na leczenie.Trzeba więc położyć nacisk na profilaktykę.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here