Ruszyła XVI edycja „Muzyki w Starym Opactwie”

0

W niedzielę, 29 maja, w rudzkiej bazylice rozpoczął się doroczny festiwal pn. "Muzyka w Starym Opactwie" oraganizowanym przez Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach i diecezjalne Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

- reklama -

Od teraz co miesiąc, aż do października, mury rudzkiej świątyni rozbrzmiewać będą muzyką mistrzów. Muzyką, która się nigdy nie starzeje. W pierwszej kolejności przed słuchaczami zaprezentowali się dyplomaci Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Gliwicach.

 

– Bazylika rudzka to nie tylko konkretna aktualność życia parafialnego, ale także prawie 800-letnia przeszłość. W rudzkim sanktuarium przekonujemy się, że nasi przodkowie dbali o to, aby sztuka związana z liturgią miała znak przedniej jakości – mówi ks. Bogdan Kicinger. – I dlatego tu przychodzimy, trwając w przekonaniu, że kult Pana Boga – twórcy piękna – musi być związany z wielką sztuką. Niejedokrotnie bowiem jesteśmy świadkami przenikania do sacrum naszych światyń zbyt dużej dawki profanum. Stoi to w sprzeczności z tradycją chorału gregoriańskiego, wielkich dzieł polifonii sakralnej i przebogatej spuścizny literatury organowej – dodaje dyrektor festiwalu.

 

Jak zaznacza duchowny, koncerty rudzkie to ustawiczne poszukiwanie dróg kontaktu ze sztuką, której nic nie jest w stanie zagrozić. Organizatorzy koncertów mają ponadto nadzieję, że w roku bieżącym zdołają ubogacić muzyką organową i wokalną tych, którzy wybiorą się z pielgrzymką do ukrytego wśród lasów Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach.

 

Harmonogram kolejnych koncertów przedstawiać się będzie następująco:

 

19. 06. 2011:
Wacław Golonka, organy – Kraków;

 

24. 07. 2011:
Brygida Tomala, organy – Babice, Katowice;

 

21. 08. 2011:
Mariola Brzoska, organy – Zawada Książęca, Gliwice;

 

25. 09. 2011:
Muzyka chorałowa – Zespół Chorałowy pod dyr. ks. Franciszka Koeniga, Chór Parafii Świętej Anny w Babicach pod dyr. Brygidy Tomali; organy – B. Tomala;

 

23. 10. 2011:
Koncert oratoryjny – Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni pod dyr. ks. Stanisława Adamczyka.

 

Koncerty odbywać się będą w sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach o godz. 17:00. Przed koncertem (godz. 16:00) celebrowana będzie Msza Święta. Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków budżetowych Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

 

Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objęli ordynariusz Diecezji Gliwickiej JE ks. bp Jan Wieczorek oraz starosta raciborski Adam Hajduk.

 

 

 

/oprac. BaK/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here