Opiekunka to odpowiedzialny zawód

1

Medyczna Szkoła Policealna Województwa Śląskiego w Raciborzu zaprasza do zdobycia zawodu opiekunki dziecięcej. W ciągu 2 lat nauki można zdobyć atrakcyjny zawód i pełne kwalifikacje zawodowe .

Artykuł sponsorowany

- reklama -

 

Zawód – opiekunka dziecięca – jest zajęciem dla osób, które lubią dzieci i dobrze czują się w ich towarzystwie. Jednocześnie potrafią swobodnie komunikować się z dziećmi oraz nawiązać i podtrzymać pozytywny, żywy kontakt emocjonalny. Od opiekunki oczekuje się odpowiedzialności, spokoju, opanowania, łagodności, ale również pewnej stanowczości i zdecydowania, potrzebnej w stawianiu dzieciom granic.

 

Opiekunka dziecięca jest przygotowana do pracy w: placówkach opiekuńczo wychowawczych (żłobki, domy małego dziecka, oddziały szpitalne), placówki rehabilitacyjne, hospicja w środowisku domowym charakterze Au-pair (baby sitter) w agencjach opieki nad dziecmi na terenie krajów Unii Europejskiej.

 

Nowe możliwości pracy daje obecnie opiekunkom nowa ustawa żłobkowa, która przewiduje następujace formy opieki nad dzieckiem: niania, którą rodzic może oficjalnie zatrudnić, a składki za jej ubezpieczenie społeczne płaci państwo, niania może sprawować opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, na zasadzie zlecenia, prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego, które wymaga założenia firmy i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, opiekun dzienny, który może sprawować opiekę nad dziećmi w swoim domu nad maksymalnie pięciorgiem dzieci (w tym maksymalnie dwójką własnych).

 

Dziennym opiekunem może zostać osoba fizyczna, którą zatrudni gmina na podstawie umowy o świadczenie usług czyli na umowę zlecenie.

 

Opiekunka dziecięca zajmuje się sprawowaniem opieki nad małymi dziećmi. Najczęściej są to niemowlęta i dzieci do 3-4 roku życia.Opiekunka pielęgnuje je, wychowuje, dba o ich prawidłowy rozwój psychofizyczny i bezpieczeństwo. Podstawowym zadaniem opiekunki jest  stwarzanie dziecku warunków do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju oraz zaspokajanie jego potrzeb biologicznych i psychospołecznych. Zadania te realizuje wykonując codzienne czynności higieniczno-pielęgnacyjne. Kąpie, myje, przewija, ubiera, czesze. Jednocześnie kształtuje i utrwala pozytywne przyzwyczajenia i nawyki oraz samodzielność. Czuwa nad prawidłowym odżywianiem dzieci – karmi je lub pomaga w spożywaniu posiłków.

 

Czytaj najnowsze wydanie Gazety-Informatora

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. ta zawód z przyszłoscią. JEden żłobek, pracy brak. W rybniku zamknęli ten keirunek bo wypuszczał rzesze bezrobotnych dziewczyn.

    Poza tym praktyki w rybniku i kolejny brak szans na załapanie się gdziekolwiek do pracy

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here