Raciborska osiemnastka w czeskim Litovelu

0

W dniach od 6 do 10 czerwca 2011r. ośmioosobowa grupa piątoklasistów z SP 18 w Raciborzu pod opieką p. dyrektor D. Skóry i koordynatora projektu anglistki H. Syjud wzięła udział w ostatniej już wizycie studyjnej w ramach projektu Comenius „Zdrowe życie w naszym środowisku”. Rolę instytucji goszczącej pełniła szkoła z Litovela w Republice Czeskiej, będąca zarazem koordynatorem naszego projektu. Nauczyciele i uczniowie z Walii, Hiszpanii, Polski oraz Czech spotkali się, aby ewaluować zawarte w planach cele i zadania realizowanego od września 2009r. projektu.

W ramach wizyty zorganizowano dla wszystkich uczestników ciekawe zajęcia zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią. Przygotowano wieczorek regionalny, poprowadzono zajęcia ceramiczne, na których powstały zwierzątka z gliny, zorganizowano aktywny wypoczynek na basenie szkolnym i podczas gry w kręgle. Ponadto, w trakcie spaceru po obszarach chronionych w Litovelu przedstawiono typowe cechy lasu oraz jego pozytywny wpływ na życie ludzi i zwierząt. Zaplanowano również wyjazd do Olomuńca połączony z wizytą w przepięknie usytuowanym ZOO, gdzie uczniowie wypełniali karty pracy posługując się językiem angielskim. Zachwycające okazało się historyczne centrum tegoż miasta. W Velkich Losinach uchylono rąbka tajemnicy jak ręcznie – dawniej i współcześnie, wyrabia się papier. Uczestnicy zwiedzili także elektrownię wodną w górach Jesenikach. Podczas żywej lekcji przyrody, uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat życia owadów, płazów, gadów i ssaków.

- reklama -

Atrakcją pobytu było się również spotkanie z merem Litovela, który bardzo serdecznie i ciepło przyjął gości w ratuszu miejskim. Trzeba podkreślić, iż podczas wszystkich zajęć oraz zaplanowanych wycieczek uczniowie posługiwali się językiem angielskim. Ponadto mieli możliwość używania tegoż języka w licznych sytuacjach życia codziennego prowadząc konwersacje ze swoimi rówieśnikami z Walii, Czech i Hiszpanii. Miejmy nadzieję, iż nawiązane przyjaźnie i znajomości zmotywują uczestników wizyty do jeszcze większego wysiłku w poznawaniu tajników języka angielskiego. Dwa lata realizacji projektu minęły bardzo szybko. Pozostały wspaniałe wspomnienia, które z pewnością będą inspiracją do kolejnych przedsięwzięć podejmowanych w partnerskich szkołach. Pozostały przyjaźnie, które będą nadal podtrzymywane i dzięki którym placówki będą mogły utrzymywać kontakty międzynarodowe.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here