MEDIA: Chcą odtworzyć wąskotorówkę

4

Kolej wąskotorowa , łącząca kiedyś Gliwice z Raciborzem ma szansę na reaktywację, tym razem jako atrakcja turystyczna. Starania ku temu czynią cztery samorządy: Gliwic, Rybnika, Pilchowic i Kuźni Raciborskiej .

O sprawie donosi internetowe wydanie katowickiej Wyborczej. Kolej wąskotorowa powstała w 1899 roku, najpierw doprowadzono torowisko z Gliwic do Rud , a potem mieszkańcy naszego regionu mogli już podróżować nawet do Raciborza. Od wielu lat torowiska jednak rdzewieją. Jedyny funkcjonujący odcinek znajduje się w Rudach . – Kolej przyciąga tutaj tłumy. W weekendy przewozimy tysiące osób. Jeździmy na dwóch trasach: do Paproci i Stanicy, gdzie na pasażerów czeka dodatkowo wioska indiańska – mówi Jarosław Łuszcz, naczelnik stacji w Rudach. Sukces tej stacji i możliwość przyciągnięcia turystów zamierzają wykorzystać samorządy czterech gmin: Gliwic, Rybnika, Pilchowic i Kuźni Raciborskiej .

- reklama -

 

Cztery samorządy chciałyby w przyszłości uruchomić kolej z Gliwic-Trynku do Rybnika-Stodół. Kolejka stałaby się wielką atrakcją regionu. Naczelnik stacji Jarosław Łuszcz marzy o połączeniu linii nawet do samych Szymocic, gdzie znajduje się m.in. przyciągający miłośników przyrody rezerwat Łężczok .

 

Rozmowy w sprawie uruchomienia torowiska trwają od zeszłego roku. Samorządowcy są już stuprocentowo przekonani do pomysłu. W najbliższych dniach ma zostać podpisane porozumienie pomiędzy Gliwicami, Rybnikiem, Pilchowicami i Kuźnią Raciborską . Rybnik dodatkowo chciałby wybudować maleńką stację, aby lokomotywy mogły zawracać spod zalewu rybnickiego. źródło: gazeta.pl/katowice.

Podczas lutowej sesji rady miasta radny Michał Fita próbował zainteresować prezydenta Lenka przystąpieniem do projektu, ale bez rezultatu. Prezydent nie widzi takiej możliwości, gdyż byłoby to zbyt kosztowne.

 

/ps/

 

czytaj także: Wąskotorówka otwarta dla turystów

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

4 KOMENTARZE

  1. kama

    LENKU – nie lękaj się ( nie lenkaj się )!

  2. Czyli wszędzie się da tylko nie u nas. Brawa dla włodarzy!!!

  3. MP3

    przeicez od zawsze kolejka prowadzila do Markowic, dlaczego nic sie z tym nie robi?!?! pomysle przy urnie wyborczej o kolejce

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here