Pogranicznicy z Raciborza będą się szkolić

Funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w szkoleniach w ramach projektu pt. "Bezpiecznie pracuję-skutecznie ratuję”. W szkoleniach udział weźnie prawie 300 funkcjonariuszy z Raciborza.

19 lipca, Zawierciu, zainaugurowany został cykl 20 szkoleń dla służb mundurowych województwa śląskiego realizowanych przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi, w ramach projektu „Bezpiecznie pracuję – skutecznie ratuję”. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W szkoleniach, których głównym celem jest podniesienie kwalifikacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy, postępowania w przypadku katastrof masowych i zagrożeń pirotechnicznych, a także rozpoznawania osób pod wpływem narkotyków, weźmie udział prawie 300 funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej  w Raciborzu.

- reklama -

 

 

Posiadanie przez funkcjonariuszy odpowiedniej wiedzy i praktycznych umiejętności jest szczególnie ważne z uwagi na charakter zadań służbowych realizowanych m.in. na drogowych szlakach komunikacyjnych województwa śląskiego i w pyrzowickim porcie lotniczym, gdzie istnieje możliwość wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi. Dlatego program kursu został opracowany w taki sposób, aby po jego zakończeniu każdy funkcjonariusz umiał m.in. dokonać oceny nieprzytomnego poszkodowanego, wykonać uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze, bezpiecznie używać automatyczny defibrylator zewnętrzny, ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, udzielić pomocy osobie, która doznała urazów, wykonać ewakuację i transport poszkodowanego, a ponadto prawidłowo zabezpieczyć miejsce katastrofy masowej oraz teren objęty zagrożeniem występowania ładunków pirotechnicznych.

 

 

Szkolenia, obejmujące nie tylko wiedzę praktyczną, ale przede wszystkim intensywne ćwiczenia praktyczne, prowadzone są przez instruktorów certyfikowanych przez Europejską Radę Resuscytacji oraz ekspertów zajmujących się zagrożeniami pirotechnicznymi  i katastrofami masowymi.

 

 

Pod względem zakresu oraz charakteru szkoleń jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w województwie śląskim i drugie w skali kraju. Pierwsze zostało realizowane w latach 2009-2011 w województwie łódzkim. Inicjatorami przeprowadzenia go w województwie śląskim byli funkcjonariusze Śląskiego oddziału Straży Granicznej.  Zakończenie cyklu szkoleń w ramach projektu „Bezpiecznie pracuję – skutecznie ratuję” planowane jest z  początkiem 2012 roku.

/sg/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj