„Kto pielgrzymuje, modli się stopami”

8

W ten sposób ks. Adam Rogalski przedstawił sens pielgrzymowania w homilii poprzedzającej wymarsz pielgrzymki do Częstochowy. Kilkuset pątników z Raciborza wyruszyło na Jasną Górę. Zobacz zdjęcia z pielgrzymki raciborzan.

Pielgrzymom wyjątkowo sprzyjało dziś niebo, i to dosłownie, bez metafizycznych odniesień. Rzęsisty deszcz padający przez 3/4 czasu trwania mszy, po jej zakończeniu ustał zupełnie, tak więc (przynajmniej chwilowo) peleryny i parasole okazały się nieprzydatne.

- reklama -

Jako pierwsza punktualnie o 10.30 wymaszerowała grupa niebieska (parafie Matki Bożej, NSPJ), kilka minut po niej grupa żółto-czerwona (parafie z rynku, Ostroga i Starej Wsi), jako ostatni na pątniczy szlak wyruszyli pielgrzymi z dekanatów tworkowskiego i pietrowickiego (oznaczeni kolorem fioletowym).

 

 

 

Wśród pielgrzymów nie zabrakło zarówno weteranów, jak i debiutantów, seniorów i małych dzieci. – Sam już nie pamiętam która to moja pielgrzymka – żartem mówi pan Stanisław (60 lat). Na pytanie, co podczas pielgrzymki jest najważniejsze, bez wahania odpowiada: – Mocna wiara i dobre buty. Pierwszy raz za to udaje się w drogę 4-letni Karol. – I ma zamiar pokonać całą trasę – deklarują państwo Kubiczkowie, rodzice malucha.

 

 

Temat przewodni XXXV Pieszej Pielgrzymki Opolskiej na Jasną Górę to "Z Maryją na drogach Komunii", ale dodatkowo nie ma chyba pątnika, który nie szedł by jakąś własną intencją. Ksiądz Rogalski, który wygłosił dziś homilię w czasie mszy poprzedzającej wymarsz, szczególnej intencji polecił m.in. uczestników rozpoczynającego się właśnie Przystanku Jezus.

 

 

 

Raciborski strumień, podobnie jak inne, do celu dotrze w sobotę 6 sierpnia. Trasa wiedzie przez Nędzę, Jankowice, Rudy Raciborskie, Kotlarnię, Starą Kuźnię, Sławięcice, Ujazd, Balcerzowice, Centawę, Barut, Żędowice, Pietraszów, Łagiewniki Małe, Gwoździany, Jeżową, Ciasna, Zborowskie, Kamieńską, Kuleje, Klepaczkę i Wręczycę Małą. 

 

 

Pielgrzymka to nie tylko manifestacja wiary, ale i ogromny wysiłek od strony logistycznej. Nie ma miejsca na improwizację, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik.

 

 

 

/ps/

 

——————————————————

 

Nauki przedmałżeńskie Racibórz

Parafia Rzymsko – Katolicka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Mickiewicza 8 w Raciborzu zaprasza narzeczonych na nauki przedmałżeńskie przez cały rok. Cykl nauk przedmałżeńskich obejmuje trzy spotkania, połączone z naukami naturalnego planowania rodziny.

Kontakt: 32 418 16 31 lub 604 554 820.

 

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

8 KOMENTARZE

 1. Żal….że nie mogłam pójść razem z wami….ale za rok pójde napewno…

 2. PO CO?

  Ciągnąć takie małe dzieci na taką pielgrzymkę ludzie są nieodpowiedzialni

 3. Ci ludzie są bardziej odpowiedzialni niż Ty. Z pewnością Twoje dziecko przesiaduje całymi dniami przed telewizorem lub komputerem i bawi się w ociekające krwią gry komputerowe.

 4. mYstic

  [quote=do PO CO?]Ci ludzie są bardziej odpowiedzialni niż Ty. Z pewnością Twoje dziecko przesiaduje całymi dniami przed telewizorem lub komputerem i bawi się w ociekające krwią gry komputerowe.[/quote]
  Retoryka godna PISowczyka. Na komentarz atak. Skąd wiesz czy jego/jej dzieci spędzają całe dnie przed telewizorem i komputerem? Może wcale nie ma dzieci? Dla mnie też pomysł zabierania dziecka w tym wieku na pielgrzymkę jest absurdalny. Dajmy na to wziąłbym takie dzieci na Przystanek Woodstock. Pewnie sukienkowi pierwsi krzyczeliby jaką to krzywdę robię dzieciakowi. A przecież to dla dziecka podobne wrażenia: hałas, wysiłek, bród, niewygody. Nie zaprzeczaj, wiem z czym się wiąże udział w pielgrzymce. Nie twierdzę,że pielgrzymka to coś złego. Ale nie koniecznie dobrego dla dzieci.

 5. Popieram przedmówcę w całej rozciągłości!

 6. ktoś

  A co mnie obchodzi kogo popierasz agnostyku? Jak sam Twój podpis wskazuje, nie masz wiele do powiedzenia na temat kościoła, pielgrzymek.

 7. bród?

  słownik se kup człowieku zanim do ludzi startujesz, analfabeto mystic.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here