Raciborska kompostownia już przyjmuje odpady

0

W Raciborzu ruszyła nowoczesna kompostownia, do której trafiać będą odpady ulegające biodegradacji z parków, ogrodów i targowisk oraz gospodarstw domowych a także obiektów infrastrukturalnych.

Docelowo w ciągu roku  zakład przyjmować będzie 1500 ton liści, gałęzi, trocin, pędów i trawy z powiatów raciborskiego, wodzisławskiego i rybnickiego.

- reklama -

Prace związane z realizacją projektu budowy w Raciborzu kompostowni jako elementu rozbudowy systemu gospodarki odpadami rozpoczęły się w 2007 roku. Ich sfinalizowanie możliwe było dzięki środkom unijnym i pożyczce pomostowej w wysokości 4 mln zł  udzielonej przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz umorzeniu wcześniejszych zobowiązań gminy na inne działania proekologiczne. W rezultacie środki gminne na tę inwestycję nie przekroczyły 170 tys. zł.

 

Uczestnicząca 27 lipca w uroczystym otwarciu kompostowni  Gabriela Lenartowicz –prezes WFOŚiGW mówiła, że zakład oddano do użytku w szczególnej chwili. Niespełna dwa tygodnie temu prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o gospodarce odpadami. Zrzuca ona odpowiedzialność za nie na gminy. To zatem pierwszy krok, by na składowiska nie trafiały odpady biodegradowalne. Raciborską kompostownię prezes Lenartowicz nazwała prostą i tanią w obsłudze oraz mogącą być przykładem umiejętnego wykorzystania technologicznych i finansowych szans dla poprawy warunków życia mieszkańców oraz dbania o środowisko naturalne w najbliższym otoczeniu.

 

Kompostownia rozpoczyna  pracę w sierpniu. Już teraz rozpoczął się próbny rozruch. W  przyszłym roku powinna  wyprodukować 400 ton kompostu, a w 2015 już 1500 ton.

 

 Wkrótce ruszy program odbioru odpadów biodegradowalnych – tylko zielonych. Mieszkańcy za symboliczną złotówkę mogą odpady dostarczać sami w ilości do 100 kg. Niezależnie od tego miasto kupi też 220 specjalnych pojemników, które dostaną pierwsi chętni do regularnego odstawiania bio-odpadów. Za wywóz ich zawartości  trzeba będzie  zapłacić 4 zł.

 

Prezydent Raciborza Mirosław Lenk poinformował  podczas konferencji prasowej, że gmina tworzy system zachęt tak, by zgodnie z umową o unijne dofinansowanie zapewnić kompostowni odpowiedni przerób odpadów. Dostawcy mogą liczyć na kupony, które wymienią na pełnowartościowy nawóz.

 

W ten sposób gmina zamierza zrealizować w najbliższych latach zapisy ustawy śmieciowej, nakładającej na samorządy wymóg oddzielenia odpadów biodegradowalnych na odpowiednim poziomie.

 

 

/ab/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here