Czas na objaśnianie nowego prawa śmieciowego

0

Trwające od ponad miesiąca konsultacje nowego prawa śmieciowego z samorządowcami, 1 sierpnia odbyły się Częstochowie.

Na spotkanie z wiceministrem środowiska Bernardem Błaszczykiem oraz prezesem Wojewódzkiego Funduszu ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gabrielą Lenartowicz i dyrektorem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Jerzym Ziorą przyszli wójtowie i burmistrzowie z powiatów: częstochowskiego, lublinieckiego, myszkowskiego i kłobuckiego.

- reklama -

 

Wyjaśniając zapisy nowej ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wiceminister Błaszczyk mówił, że teraz, zanim jeszcze nowe prawo zacznie obowiązywać, jest czas na jego konsultacje i wyjaśnienie wszystkich wątpliwości. Aby bowiem nowe prawo było skuteczne i opłacalne, musimy ze sobą rozmawiać i nawzajem słuchać – stwierdził B. Błaszczyk.

 

A zmiany czekające gminy faktycznie będą rewolucyjne. Dużo zależeć będzie od zaradności samorządowców oraz dobrej znajomości prawa i zasad gospodarowania na swoim terenie. Dlatego dyrektor Jerzy Ziora prezentując harmonogram zadań i obowiązków stojących przed samorządowcami od 1 stycznia 2012 roku zapowiadał, że pracy w pierwszych 18 miesiącach wdrażania ustawy będzie bardzo dużo. Mimo to, jeśli samorządowcy w regionie będą ze sobą współpracować i wymieniać się doświadczeniami, realne jest wdrożenie w wymaganym terminie przepisów wprowadzających w gminach nową ustawę.

 

Dlatego prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz zwracała uwagę na dużą rolę edukacji obywatelskiej prowadzącej do wzrostu świadomości ekologicznej połączonej z odpowiedzialnością za korzystanie ze środowiska. Już teraz Wojewódzki Fundusz gotów jest wspierać lokalne kampanie społeczno-edukacyjne skierowane do dorosłych mieszkańców regionu i uczących nowoczesnych i racjonalnych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi, tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

 

Sporo pytań od częstochowskich samorządowców dotyczyło szczegółów związanych z wdrażaniem ustawy śmieciowej. Pytano m.in. o rolę gmin w budowaniu instalacji śmieciowych, o sposoby określania opłat za wywóz śmieci od letników, o perspektywach segregacji odpadów prowadzonej przez samych mieszkańców i o możliwych kontrowersjach przy przetargach na usługi śmieciowe.

 

W odpowiedzi wiceminister Blaszczyk przekonywał, że mimo wielu obaw i wątpliwości nowe ustawa jest lepsza i nowocześniejsza od obecnej. Dzięki nowemu prawu Polska stanie się czystym krajem. Możliwe będzie uszczelnienie systemu gospodarki odpadami i zmniejszenie ilości śmieci składowanych, a także likwidacja nielegalnych wysypisk. Nastąpi również poprawa jakości powietrza i wzrost świadomości ekologicznej społeczności lokalnych.

 

W spotkaniu uczestniczyła także poseł Halina Respondek oraz Aleksandra Banasiak –Członek Zarządu Województwa.

 

/ab/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here