Rozpoczęły się Dni Nauki i Techniki

0

Odbyły się pierwsze wykłady w ramach IV Dni Nauki i Techniki. – Może dzięki takim inicjatywom uczniowie będą chcieli kształcić się na kierunkach technicznych, bo takich osób ciągle brakuje – mówił starosta A. Hajduk.

Dni Nauki i Techniki rozpoczęły się w czwartek i potrwają dwa dni. Po raz pierwszy uczestnicy imprezy spotkali się na zamku, gdzie dokonano uroczystego otwarcia czwartej edycji Dni Nauki i Techniki oraz gdzie odbyły się pierwsze wykłady. Na zamek, oprócz uczniów i przedstawicieli władzy samorządowej przybyli goście z Centrum GeoPlanej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Do Raciborza przyjechali prof. Wojciech Dębski, dr Agata Goździk, mgr Katarzyna Ślęzak, mgr Iza Pawlak, dr Norbert Bialik oraz mgr inż. Rafał Przybyła. Wszyscy zaproszeni goście w ciągu dwóch dni wystąpią przed raciborską młodzieżą z ciekawymi wykładami.

- reklama -

Uroczystego otwarcia Dni Nauki i Techniki dokonali prezydent Mirosław Lenk, Starosta Adam Hajduk, prezes stowarzyszenia SKALA Ludwika Wojtak oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego mgr Jan Kalabiński. – Popularyzacja nauk technicznych bardzo służy nauczaniu dzieci i młodzieży. Dni Nauki i Techniki przywróciły miastu trochę zapomniany Instytut Geofizyki, który ciągle odgrywa bardzo dużą rolę – mówił prezydent Lenk. Starosta zwrócił uwagę na inny pozytywny aspekt organizowanych Dni Nauki i Techniki. – Może dzięki takim inicjatywom uczniowie będą chcieli kształcić się na kierunkach technicznych, bo takich osób ciągle brakuje – mówił. Przytaknął mu, również obecny na otwarciu, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, Michał Szepelawy. – Nasza uczelnia, chociaż znana jest z kierunków humanistycznych to posiada też kierunki techniczne. Miejmy nadzieję, że Dni Nauki i Techniki przyczynią się do zwiększenia ilości studentów na tych kierunkach – mówił rektor. – Może w przyszłym roku spotkamy się w murach naszej uczelni – dodał.

 

 

Jako pierwsza ze swoim wykładem wystąpiła dr Agata Goździk, która opowiedziała publiczności o projekcie "Eduscience" Polskiej Akademii Nauk. – Poprzez nasze działania chcemy zmienić podejście do nauki i wizerunek naukowca – mówiła. W projekcie udział weźmie 250 szkół. Podczas prezentacji na zamku zaprezentowano przykładowe animacje i filmy, które będą służyć nauczycielom podczas lekcji chemii czy fizyki. "Eduscience" to nie tylko nauka, ale też praktyka. Kilka uczniów, biorących w nim udział wyjedzie między innymi na wycieczkę na stację polarną na Spitsbergenie. Kolejny wykład tego dnia dotyczył Marii Curie – Skłodowskiej, a wygłosił go mgr Jan Kalbiński. Członek stowarzyszenia SKALA przedstawił najciekawsze fakty z życia polskiej noblistki. Uczniowie raciborskich szkół podczas kolejnej lekcji dowiedzieli się również co łączy trzęsienia ziemi, tsunami i wulkany. W bardzo ciekawy sposób opowiedział o tym prof. Wojciech Dębski.

 

 

 

 

Dni Nauki i Techniki to nie tylko wykłady i seminaria, ale również możliwość obejrzenia ciekawych miejsc i prac. W czwartek w godzinach od 16.00 do 18.00 będzie można zwiedzić Raciborskie Obserwatorium Geofizyczne. Jak co roku, w piątek, w Gimnazjum nr 3 odbędzie się wystawa organizowana przez wszystkie raciborskie szkoły, w których prowadzi się działalność w zakresie politechnicznym.

 

/p/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here