8 listopada Dniem Zdrowego Śniadania

10

W ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, w tym roku sekretariat Akcji "Śniadanie Daje Moc," zachęca podstawówki, aby 8 listopada w klasach  1-3 zorganizowały wraz z rodzicami wspólne śniadania.

Ponadto w tym dniu  w wielu szkołach podstawowych na terenie całego kraju prowadzona będzie akcja edukacyjna pod hasłem „ Śniadanie daje moc”. Inicjatywa należy do dyrekcji i nauczycieli danej szkoły przy współpracy z rodzicami. Celem jest zwiększenie świadomości  o zdrowym odżywianiu dzieci a szczególnie o roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia, który daje energię do nauki, lepszej koncentracji i siłę do zabawy. Każda szkoła oraz każdy nauczyciel  który weźmie udział w akcji, otrzyma certyfikat sygnowany przez  Ministerstwo Zdrowia.  Wszystkie klasy  organizujące śniadanie, będą mogły wziąć udział w konkursie na reportaż w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody dla szkoły, nauczycieli oraz uczniów. Kontakt w tej sprawie poprzez stronę www.sniadaniedajemoc.pl.

- reklama -

 

Niestety, jak wynika z badań sondażowych, w Polsce do 30% dzieci przychodzi do szkoły bez śniadania. Jedni kupują sobie ulubione produkty w sklepikach czy podczas przerwy w pobliskich sklepach. Inni czekają na obiad w szkolnej stołówce, opłacany przez OPS.

 

W przypadku wspólnego śniadania w klasie, te dzieci które mogą, przynoszą więcej ustalonych artykułów spożywczych, aby podzielić się z innymi. Przy aktywnym podejściu dyrekcji szkoły do tej akcji, takie  wzorcowe śniadanie można zorganizować wspólnie w stołówce czy świetlicy szkolnej, zapraszając do wsparcia sponsorów spośród  rodziców.

 

Redakcja  Raciborskich Mediów  obejmuje patronat medialny nad tą akcją na terenie powiatu raciborskiego. Czekamy na relacje i zdjęcia z organizacji  w Waszej szkole Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania, które chętnie opublikujemy.

 

/K.N./

- reklama -

10 KOMENTARZE

  1. Dyrektorzy szkół nie powinni zbagatelizować tej akcji. Można ją zorganizować w innym dniu, ale warto. Dzieci są niedożywione oraz odżywiane nieracjonalnie a potem się tak rozwijają jak widać.

  2. Ja w pełni popieram takie akcje w szkole. Moje dzieci mimo naszych uwag , naśladują koleżanki i kolegów i np.zamiast treściwej kanapki
    domagają się snikersa lub chrupki i colę.Nadal już wśród tych małych dzieci panuje tzw. moda na jedzenie. Szkoła i rodzice powinni razem popracować nad świadomością i nawykami żywieniowymi najmłodszych.
    Za mało uwagi w szkole zwraca się na racjonalne odżywianie które ma wpływ
    ogromny na zdrowie i dalszy rozwój każdego dziecka.
    Była akcja z owocami w szkole. Dzieci je pobietrały ale potem często nie zjadały.

  3. Owszem w szkole za mało propaguje się zdrowe odżywianie.
    Ale Bardzo często dzieci w domu przed wyjściem do szkoły nie zjedzą pierwszrego śniadania, bo późno wstają albo niechcą bo już nie mają czasu.Dopiero w szkole na dużej przerwie coś przekąszą. To są bardzo złe nawyki.Ponadto spożywają za mało jarzyn, warzyw i owoców a za dużo słodyczy.

  4. Nie jestem pewny czy ta propozycja Ministerstwa Edukacji dotrze tą drogą do szkół.Na pewno wielu dyrektorów i nauczycieli zbagatelizuje tą kolejną, pożyteczną akcję.A po co, skoro nikt nie każe tego robić.

  5. Fajna akcja naprawdę -a jacy zatroskani rodzice i tatusie i mamusie….a może w ramach tej akcji zorganizowano by jakieś zdrowe śniadanko dla tych dzieci którym jest wszystko jedno co zjedzą byle tylko było jadalne?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here