Biskupi Kościoła Katolickiego krytycznie o kremacji zwłok

49

– Wszystkich którzy rozważają możliwość kremacji, prosimy, aby decyzji tej nie podejmowali pochopnie i wzięli pod uwagę chrześcijańską tradycję – pisze biskup opolski w liście, który ma zostać odczytany 13 listopada.

Przy okazji przypadającego na listopad dnia Wszystkich Świętych Episkopat Polski wystosował do wiernych list pasterski o szacunku dla ciała zmarłego i obrzędach pogrzebu. Biskupi dość krytycznie odnieśli się do coraz częstszej praktyki spopielania zwłok zamiast tradycyjnego pogrzebu.

- reklama -

Prochy bowiem wyrażają zniszczenie ludzkiego ciała i nie oddają idei «snu» w oczekiwaniu zmartwychwstania […] Ponadto właśnie ciału, a nie prochom, oddaje się cześć w czasie liturgii, ponieważ od chwili chrztu świętego stało się ono świątynią uświęconą przez Ducha Świętego”. […] wielowiekowa tradycja chrześcijańska, oparta na przekazach biblijnych, a także nasza kultura narodowa, zawsze z szacunkiem odnosiła się do ciała osoby zmarłej. Przejawia się to w modlitewnym czuwaniu przy zmarłym, a zwłaszcza w religijnej ceremonii pogrzebowej, podczas której z należną czcią modlimy się przy trumnie z ciałem osoby zmarłej, sprawujemy Mszę Świętą oraz uczestniczymy w obrzędzie ostatniego pożegnania. Kapłan okadza złożone do trumny ciało zmarłego, kropi wodą święconą, aby następnie złożyć je w grobie. Z szacunkiem odnosimy się nie tylko do grobów naszych bliskich, ale również do grobów świętych i błogosławionych, a także czcimy ich relikwie, prosząc o wstawiennictwo u Boga.

 

W miarę rozwoju cywilizacji pojawił się w naszej zachodniej kulturze także zwyczaj spopielania ciał zmarłych. Kościół sprzeciwiał się tej praktyce wówczas, kiedy była ona formą demonstracji antyreligijnej i znakiem sprzeciwu wobec chrześcijańskiej wiary w zmartwychwstanie ciała. Dziś, gdy dla wielu kremacja przestała być wyrazem takich postaw w odniesieniu do wiary chrześcijańskiej, Kościół zezwala na kremację, „jeśli nie podważa wiary w zmartwychwstanie ciała” (KKK 2301, KPK kan. 1176 § 3) – czytamy w liście. Z pisma biskupów wypływa konkluzja, że Kościół nadal jednak zaleca i popiera biblijny zwyczaj grzebania ciał zmarłych.

 

Kremacja jeśli ma mieć miejsce, powinna być przeprowadzona po obrzędach pogrzebowych: Obrzędy pogrzebowe z Mszą Świętą i z ostatnim pożegnaniem włącznie, w których uczestniczy rodzina, wspólnota parafialna, przyjaciele i znajomi, powinny być celebrowane przed kremacją ciała ludzkiego. Natomiast po spopieleniu zwłok sprawuje się obrzęd związany ze złożeniem urny w grobie. Obrzędy pogrzebowe z ostatnim pożegnaniem należy celebrować w kościele lub kaplicy cmentarnej bądź w pomieszczeniu krematorium według form podanych w księdze liturgicznej zawierającej Obrzędy pogrzebu.

 

Jeśli kremacja ma miejsce w innym terminie niż Msza Święta pogrzebowa i obrzęd ostatniego pożegnania, modlitwom towarzyszącym złożeniu urny w grobie może przewodniczyć kapłan lub diakon albo osoba specjalnie delegowana do tej funkcji. Obrzęd sprawowany jest przy udziale najbliższej rodziny, bez zewnętrznej okazałości. Kościół stanowczo sprzeciwia się praktyce rozrzucania prochów ludzkich w tzw. miejscach pamięci, na morzu, w górach lub w innych miejscach. Zarówno ciało, jak i prochy człowieka zawsze należy składać do grobu, w specjalnym kolumbarium lub w kaplicy na cmentarzu. Każde takie miejsce pochówku wyraża wiarę chrześcijanina w ostateczne zmartwychwstanie.

 

Celebracja obrzędów nad prochami dopuszczalna jest przez kościół jedynie w wyjątkowych, ściśle określonych przypadkach.

 

Pelna treść listu pasterskiego Episkopatu Polski na temat kremacji na stronie diecezji opolskiej

 

 ———————-

Reklama:

 

Raciborski Katalog Firm – największa internetowa baza firm Raciborza i okolic.
Sprawdź, czy Twoja firma już się tu znajduje.
Dodaj bezpłatny wpis do Raciborskiego Katalogu Firm !

www.firmy.raciborz.com.pl – Poleć znajomym!

Katalog Firm oferuje również płatne formy prezentacji Twojej firmy, m.in. graficzna prezentacja firmy , wyróżnienia w branżach. Jesteś zainteresowany?  Skontaktuj się z nami! – tel. 32 414 90 30
lub mail: [email protected]   [email protected]

Prezentacja w Internetowym Katalogu firm – to najtańsza a zarazem skuteczna reklama internetowa.

 Internetowa Baza Firm  prowadzona jest przez wydawnictwo Raciborskie Media

Raciborskie Media ponadto oferują: ulotki wizytówki pieczątki gadżety reklamowe reklama internetowa i prasowa   poligrafia   strony WWW    projekty graficzne

- reklama -

49 KOMENTARZE

 1. Czekaj Ty, czekaj. Głowę dam, że niejeden z tych ujadających dziś na Kościół i księży pierwszy będzie wołał o księdza, gdy tylko poczuje, że nadeszła na niego kolej…

 2. Znamy już stanowisko biskupów z najpowszechniejszego wyznania w Polsce.
  Czy sa na tym forum wyznawcy innych konfesji albo innych religii?
  Jaki jest stosunek waszych duchownych do kremacji zwłok? Jestem ciekawa.

 3. I ZNOWU TU WPISALI SIĘ ZNAWCY DOCHODÓW KOŚCIOŁA.
  Najpierw zapoznajcie się ze stałymi, obowiązkowymi wydatkami Kościoła – parafii.Kto to ma pokryć? Wszystko drożeje. Wydatki parafii też. Więc
  nie jest tak dobrze jak wam się wydaje. Zarzut , że księża- parafie nie zyskają nic z takiego pochówku , jest nieprawdą. Księża odprawiają pochówki zwłok skremowanych tak jak w trumnie. Biskupi tylko przypominają tradycję chrześcijańską i zachęcają do jej przestrzegania. Tu nikt nie odmawia pochówku po kremacji.

 4. Seks oralny, miłość francuska – zachowanie seksualne polegające na pieszczeniu ciała partnerki lub partnera, a w szczególności narządów płciowych oraz innych stref erogennych, z użyciem języka i ust. Seks oralny występuje we wszystkich orientacjach seksualnych. Rozróżniane jest fellatio (oralne pieszczenie męskich narządów płciowych) oraz cunnilingus (oralne pieszczenie żeńskich narządów płciowych).Początek został zrobiony, iksik zniknie.

 5. Dlaczego się tak zachwycasz dążeniami Palikota? Negujesz wszystko co wartościowe i akceptowane przez większość społeczeństwa, wszystko co przetrwało wieki i przetrwa nadal a Palikot narobi zamętu i bałaganu w młodych, ludzkich umysłach i odejdzie. Zdobywaj więcej wiedzy o życiu z różnych wartościowych źródeł, będziesz mądrzejszy i zrozumiesz być może wtedy co jest w życiu najważniejsze.Życzę powodzenia w tych staraniach.

 6. Za dużo sobie pozwalasz na tym portalu. To powinno być natychmiast wycofane przez administratora.
  Ten komentarz , obraźliwy dlka ludzi wierzących, członków Kościoła Katlickiego zostanie zaskarżony do prokuratury przez stowarzuyszenia katolickie świeckich w Raciborzu. W ten sposób dowiemy się kim jest rzeczywiście ukrywający się pod pseudo szperacz.

 7. Dochody księży/Kościoła
  1.Taca.
  Taca. To oczywiste. Bez tego elementu żadna msza święta….. nie jest dość święta, żeby ją warto było odprawić. Poza tym dla zapewnienia wiernym stosownej motywacji tradycyjne 5 przykazań kościelnych udoskonalono w ten sposób, że bogobojny katolik może już balangować kiedy chce byleby dobrze dawał na tacę fachowcom.
  2.Skarbonki.
  Rozstawia się je w…. domach bożych tak gęsto, jak pewien ojciec dyrektor z Torunia podaje numer konta przez radio. Zastosowany pretekst nie ma znaczenia, bo i tak wszystko trafia do rąk proboszcza i tylko on wie, co się z tymi pieniędzmi dalej dzieje.
  3.Wynajem nieruchomości.
  Zyski z wynajmowania nieruchomości. Po wejściu kleru do szkół państwowych zostało na przykład około 23 000 tak zwanych punktów katechetycznych. Dobrodzieje robią z tym co chcą. Mogą na przykład swoim lokalnym cywilnym kolaborantom z władz terenowych kazać organizować różnego rodzaju konferencje, szkolenia i tak zwane sesje wyjazdowe właśnie w tych lokalach. Cenę dyktuje dobrodziej i nikt nie śmie się targować. Wiele razy brałem udział w takich przymusowych spędach, więc wiem o czym mówię. Inni dobrodzieje nie krępują się zakładać w tych obiektach prywatnych hurtowni zarejestrowanych tak, żeby nie płacić podatków.

 8. Wy tam obrazeni ! Obrazcie sie w koncu na swoich pasterzy i ich poczynania biznesowo- pasterskie! Lupia polski naród i budzet Panstwa, jak nikt w Europie. Komisja majatkowa jest tego e w i d e n t n y m przykładem

 9. Ciag dalszy dochodów!4.Inwestycje budowlane.
  Zyski z inwestycji budowlanych typu Roma Office Center w Warszawie. W tym przykładzie inwestorem jest archidiecezja warszawska, która włożyła w to 24 miliony dolarów amerykańskich. W kościelnym wieżowcu mieszczą się również bary, restauracje, sklepy, punkty usługowe itp. Ogółem około 12 000 metrów kwadratowych świętej powierzchni. Działkę w centrum Warszawy kazali sobie dać praktycznie za darmo.
  5.Działalność gospodarcza.
  Zyski z działalności przemysłowej. Szczególnie przemysł poligraficzny. Poczytajcie o przewałach „Stella Maris”. Masowy wyrób dewocjonaliów, świec, win ( niby, że mszalne ) itp. Doskonałe przebicie jest również na opłatkach. Zyski z działalności handlowej. Na przykład własne księgarnie, sklepy z dewocjonaliami, wydawnictwa kościelne, kwieciarnie przy cmentarzach itp.
  Zyski z przedsiębiorstw wielobranżowych. Na przykład business turystyczny. Sam byłem kilka razy na tak zwanych pielgrzymkach autokarowych po Europie. Faktycznie były to normalne komercyjne trasy turystyczne ( częściowo fundował zakład pracy, więc się jeździło ). Dobrodzieje wskazywali cywilnym kolaborantom, do wycieczek których biur podróży powinien ze społecznych pieniędzy dopłacać katolicki urzędnik. Dla wyższych szarż były lepsze „pielgrzymki”. Najlepsi w businessie turystycznym są ojcowie Pallotyni. Jak macie odpowiednio gruby portfel, możecie z nimi pielgrzymować na przykład po Amazonii.

 10. Cd.
  6.Działalność rolnicza.

  Wielu wiejskich proboszczów
  do dzisiaj posiada tak zwane prebendy i obrabia je wiejskimi parobkami, jak
  przed wojną. .
  Przykład gospodarstwo Carol. Kościelny Caritas kazał sobie dać 1 300 hektarów
  państwowej ziemi razem z bezrobotnym miejscowym chłopstwem z Mierzyna i
  Wrzosowa. Ci biedni ludzie ( dawni pracownicy PGR-ów ) w praktyce są teraz całkowicie
  zależni od nowego pana, bo innej roboty nie ma.

  7.Działalność
  parabankowa.


  8.Pośrednie dochody z uczelni wyznaniowych.
  Zyski z businessu oświatowego. Wiara nie jest nauką. Czarni natomiast kształcą
  swoje przyszłe kadry na koszt Ministerstwa Nauki ( czy jak tak ono się teraz
  oficjalnie nazywa ). W 2001 roku tylko KUL i PAT pociągnęły od Polski dokładnie
  57 878 200 złotych, ciągną dalej i co raz więcej. Jest również trzecia
  pompa ssąca. Kiedyś nazywało się to Akademia Teologii Katolickiej. Zmieniono
  nazwę na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i już można doić, bo
  oficjalnie szkoła ma status uczelni państwowej. Podejmowane są liczne próby
  zakładania wydziałów teologicznych na różnych uczelniach państwowych.
  9.Pogrzeby (to jest business!)
  Zyski z businessu cmentarnego. To dobry temat na
  specjalny wątek. Jeżeli ktoś ma czas i potrafi to zrobić, niech spróbuje
  oszacować dochodowość z jednego hektara cmentarza, tak jak to się robi w
  rolnictwie. Produkt jest inny, ale z ekonomicznego punktu widzenia zasada
  podobna. Gołym okiem widać jednak, że trudno sobie wyobrazić lepszy i
  pewniejszy interes. Ceny narzucane przez pasterzy i ich techniki marketingowe
  znacie, albo poznacie.

 11. 10.Darowizny
  Zyski z prawdziwych darowizn. Kościół od otrzymanych darowizn nie płaci podatków. Prawdziwe darowizny ( w odróżnieniu od fikcyjnych ) najlepiej wychodzą wtedy, gdy mają formę dotacji i rozdaje się nie swoje pieniądze, ale spółek skarbu państwa. Spółka skarbu państwa to jest takie coś, że jeszcze tego nie sprywatyzowali, ale już przygotowali do dojenia, bo nadali postać spółki akcyjnej. Stanowiska prezesów i członków rad nadzorczych obsadza się zwykle z nadań politycznych a potem należy się odwdzięczyć. Przykład KGHM Polska Miedź S.A. Polityczni mianowańcy – w tym przypadku jeszcze z rozdania solidarnościowego – odwdzięczyli się w następujący sposób: Fundacja Świętego Antoniego z okazji festynu „Unieś mnie do góry” 300 000 zł. Parafia w Głogowie 450 000 zł. Jankowski ze Świętj Brygidy 450 000 zł. 3 razy po 50 000 zł dla diecezji legnickiej, zielonogórskiej, wrocławskiej, katowickiej. Katolickie Radio Plus z Legnicy i Katolickie Radio Głogów odpowiednio 8 100 i 5 000 zł miesięcznie. Kuria we Wrocławiu – samochód Audi A 8 za 196 000 zł bez VAT. Seminarium Duchowe we Wrocławiu 7 000 zł. Salezjańskia Organizacja Sportowa 150 000 zł. KGHM to tylko jeden przykład działalności cywilnych kolaborantów.
  11.Dofinansowanie składek emerytalnych.
  Zyski z fundowania dobrodziejom na koszt podatników 80 % składki emerytalnej, a misjonarzom na misjach, zakonnicom i zakonnikom klauzulowym i tak zwanym kontemplacyjnym 100 %. Też bym tak chciał. Niech inni co miesiąc składają się na moją przyszłą emeryturę, a ja będę siedział i kontemplował… Te pozostałe 20 % składki emerytalnej i wypadkowej, którą płacą wielebni i tak jest potrącana z osławionego dochodowego podatku ryczałtowego. Dochodowy podatek ryczałtowy to sztandar, którym wymachują księża, gdy ktoś im mówi, że wtrącają się do polityki a nie płacą podatków. Jeszcze do tego wrócimy.

 12. 14.Pensje z budżetu Państwa (z naszej krwawicy)
  Pensje dla kapelanów wojskowych, policyjnych, szpitalnych, więziennych, strażackich itp. wypłacanych przez Polskę. Kapelanów wojskowych jest obecnie w przybliżeniu 200. W 1999 roku ujawniony oficjalnie budżet orydynariatu polowego wynosił 13,1 miliona złotych. MON płaci również za kaplice. Naszych granic broni eskadra 250 zakonnic na etatach sierżantów… W 2000 roku każda z nich ciągnęła z budżetu 1200 złotych. Ile ich jest obecnie i ile teraz ciągną nie wiem, bo gdzie to sprawdzić ? Posługuję się takimi danymi, jakie udało mi się gdzieś znaleźć. Prawdziwych żołnierzy do szału doprowadza tak zwany numer na kapelana, związany ze służbowymi mieszkaniami dla oficerów, ale to już inna historia. Drugi cyc nadstawia dobrodziejom Ministerstwo Zdrowia. Trudno powiedzieć ilu kapelanów u nich się pasie, bo liczba rośnie jak na drożdżach. Prawdopodobnie jest to około 2000 księży. W 1999 roku Rzeczypospolita podawała liczbę 1500 kapelanów szpitalnych, z tego około 1000 na etatach. Mniejsze cyce spontanicznie nadstawiają tacy krezusi jak policjanci, strażacy, funkcjonariusze więziennictwa itd. Powszechnie wiadomo, że pracownicy budżetówki są przepłacani, więc mogą sobie trochę poszastać…
  Pensje dla katechetów ( czarnych i cywilnych ). Najpierw mieli uczyć religii w państwowych szkołach bezpłatnie, wszak mają powołanie i celem ich posługi jest zbawienie duszy nieśmiertelnej Jasia i Małgosi. Teraz im już przeszło. Nie mam aktualnych danych, ale w 1999 roku pociągnąli od Polski około 600 milionów złotych łącznie ze składkami na ZUS !!! Instytut Statystyki Kk ujawnił, że w 1998 roku pensje katechetek i katechetów pobierało 36 000 fachowców z tego 17 757 profesjonalistów i 18 381 amatorów.

 13. Uparcie drążysz temat dochodów Kościoła.A czy znasz wydatki na parafiach?
  Radzę się z nimi zapoznać. Niektórzy proboszczowie nie są już w stanoie połączyć koniec z końcem.Na tacę w niedziele padają złotówki bo ludzie bbiednieją.Księża płacą od lat podatki od ilości osób zamieszkałych w obrębie danej parafii, również za tych którzy do kościoła nie chodzą w tym także za ciebie.

 14. 16. Zyski z nadużywania zwolnień od ceł i akcyz od
  przedmiotów importowanych na cele kultu religijnego. Proceder przybrał tak
  gigantyczną skalę, że zrobiło się zbyt głośno i oficjalnie już im to
  trochę ukrócili. Najbardziej znane przykłady: Szajka z Rzeszowa w składzie ośmiu
  miejscowych proboszczów tylko przez jeden rok sprowadziła na cele kultu
  religijnego 92 luksusowe limuzyny i wpadła. Trio dobrodzieji z Lublina stuknęło
  Polskę na 400 000 złotych. Trzeba trafu. To akurat tyle, ile wynosi
  odszkodowanie zasądzone za dożywotnie kalectwo tej dziewczynki przygniecionej
  na cmentarzu parafialnym pewnego proboszcza. Kościół bezlitośnie procesuje
  się z kalekim dzieckiem. Przegrał już we wszystkich instancjach i dalej nie płaci.
  Ale ogólnie, gdyby się ktoś pytał ECCE HOMO. Alleluja i do przodu. Wszak nie
  na darmo Chrystus nauczał „sprzedaj wszystko co masz, pieniądze oddaj
  biednym i idź za mną”. Gdybyście dobrodzieje faktycznie szli za
  Chrystusem, jak Was o to prosił, doszlibyście do łóżeczka tej dziewczynki,
  siedzieli na jego brzegu i czytali dziecku bajki Andersena. Jak można idąc za
  Chrystusem dojść do willi proboszczów i pałaców biskupów, patrzeć sobie

  przez okno na ludzkie dramaty i liczyć piieniadze
  Poczciwi ludzie w Polsce są przekonani, że księża i zakonnice od ust sobie
  odemjmują i pomagają potrzebującym.

 15. Koronnym argumentem kapłanów jest, że my to wszystko nie dla siebie…, my prowadzimy działalność charytatywną i to dlatego mamy takie przywileje. A otóż wielkie g… prawda ! Na działalność charytatywną też dostajecie pieniądze z naszych podatków za pośrednictwem budżetu państwa !!! Na podstawie artykułu 14 ustęp 4 Konkordatu Polska musi kościelne zakłady opieki społecznej dotować dokładnie tak samo, jak państwowe. To samo dotyczy również szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowo – wychowawczych Kościoła. Co najmniej 52 kościelne zakłady opiekuńczo lecznicze funkcjonują na państwowych pieniądzach z budżetu centralnego. Z budżetów wojewódzkich finansowane jest około 100 domów opieki społecznej, o których okoliczna ludnosć myśli, że to finansują księża. Za te pieniądze państwo mogłoby zatudnić normalne pielęgniarki i bez łaski.
  Drugim wielkim mitem jest , że księża płacą normalne podatki Sprawę ich podatków reguluje ustawa z 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) W największym skrócie wymiar tego podatku zależy od stanowiska ( proboszcz, wikary ), wielkości parafi i regionu Polski. Zamiast się z tym męczyć najlepiej po prostu zadzwonić do swojego Urzędu Skarbowego i zapytać. Moja parafia ma około 2000 mieszkańców. Proboszcz kwartalnie płaci dokładnie 363 złote, a wikary 307 złotych !!! Ten podatek istnieje tylko po to, żeby mydlić oczy naiwnym .
  Jeden z nielicznych uczciwych, mądrych księży Śp. Józef Tischner pisał cytuję: „Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi”.
  Moja wiara w Boga jest niezachwiana, ale Boże chroń nas przed Kościołem ( takim jaki jest dzisiaj w Polsce ).

  Wszystkie powyższe informacje zostały znalezione w sieci, a jeżeli któraś jest nieprawdziwa rzućcie kamieniem…

 16. Po prostu !!! do kościoła z płaczem pobiegli ,,biedni” trumniarze płaczac że im bieda zajrzy w oczka jak rodziny nie będą kupowac drogich pudeł ostatniego spoczynku no to kościół pmyślał pomyślał i wymyślił – rodzina musi kupic jedą trumnę na mszę a potem drugą trumnę do spalarni. Wydatek kosmiczny i grabarze z trumniarzami znowu będą opływać w dobrobyt. A e rodziny mają okrojony porzez ZUS budźet to będą się cieszyć tylko kredytodawcy bo żeby było zgodnie z wolą kościołą to rodziny do śmierci będą spłacac koszty pochówku kolejnych ich członków. Kościół będzie zadowolony, trumniarze zadowoleni i jeszcze banki zarobią na jeleniach którzy zadłużą się niemożebnie.;)
  [b] A WYSTARCZY ZROBIĆ TAK JAK W USA : kSIĄDZ ODPRAWIA MSZĘ W SPALARNI , NIEBOSZCYK ZAMIAST DO GROBU WJEŻDŻA DO KLAPY SPALARNI I JEST OKEY ![/b][b] [/b]
  [b]tylko trzeba trochę pomyśleć a to w polskim wydaniu czynność niemożliwa.[/b]

 17. Jak zwykle wypisywaniem głupot na portalach zajmują się ci, którzy nie mają pojęcia o procesie kremacji. Nie ma potrzeby kupowania dwóch trumien, ponieważ ciało spala się w tej samej trumnie, w której spoczywa zmarły podczas nabożeństwa. Chyba, że wolą zmarłego lub jego rodziny będzie spalenie zwłok zawiniętych w prześcieradło lub w kartonowej trumnie. Wtedy po takim zmarłym pozostaje trumna. Jednak i tutaj jest to problem do obejścia gdyż krematoria dysponują takimi trumnami tymczasowymi, które można za niższą kwotę wynająć na czas nabożeństwa, a potem zwrócić ponieważ ciało będzie spalone w czymś innym. Najpierw przeczytajcie uważnie o czym piszą biskupi, dowiedzcie się jak wyglądają procedury i etapy przygotowań do kremacji, a potem możecie zacząc pisać. Mam nadzieję, że wtedy już mądrze, a nie głupio jak teraz.

 18. Ty chyba naprawdę nie lubisz pozornej religijności, szczególnie takiej, która przynosi niezłe dochody. Podoba mi się „rencisto” (masz chyba dużo czasu), że potrafisz dowalić każdemu świętoszkowi i masz na to argumenty. Lubię cię chociaż mnie czasami wkurzasz. Napisz szczerze, byłeś kiedyś w organizacji najświętszego apostoła?

 19. Ten raciborski apostoł, to dla mnie tylko……********, a tacy mają wielkie potrzeby ambicjonalne! To najbardziej niebezpieczne osobniki meskie, oprócz tych poniżej 1,70cm

 20. Żeby nie być gołosłowny – niedawno byłem świadkiem, jak na pogrzebie zbierali tacę 2X. Na mszy przy trumnie, potem na cmentarzu w czasie ceremoni. (Wcześniej oczywiście był pogrzeb opłacony).
  Zainteresuj się Szperaczu takimi przypadkami z dnia codziennego. Pozdrawiam

 21. A Ty się daj zakopać za życia. Zobaczysz co lepsze:) Szybka utylizacja termiczna czy walka o oddech dwa metry pod ziemią w ,,,, poświęconej ,,, tekturze

 22. Szperacz nie ściemniaj. Odpowiedz na moje pytanie tak albo nie i bez epitetów bo portal musi to później cenzurować. Jesli byłeś w matrixie to znajdą się dla ciebie papiery (notatnik jednego animka z nazwiskami i kwotami). Ja ich nie mogę opublikować choćby dlatego, że mam pietra.

 23. Do ,,padre,, Należę tylko do…..kasy zapomogowo – pożyczkowej .Zadne inne organizacje, klany , sekty, odłamy religijne czy inne zbiorowiska mnie nie interesowały i nie interesują, natomiast bacznie przyglądam się tym, którzy ,,wiodą,,naród na wszelakie manowce! Kieruję się zasadą starożytnego filozofa -,, nie namawiaj do picia wody jak sam…..żłopiesz wino,, / nawet mszalne /
  Jeżeli boisz się publikacji dowodów o przekrętach ,,odnowy w duchu swietym,, to sciągnij sobie nowoczesny programik, opracowany dla chiskich dysydentów, aby ich władza nie mogła namierzac UltraSurf10.17 i bedziesz autentycznie anonimowy sieci, no chyba, żebys dokonał jakiejs zbrodni, to wtedy cały swiat zacznie Cię scigac!
  a propos portal ma kiepskiego moderatora, bowiem ten nie wie, że słowo kuternoga jest…..synonimem okrelenia człowieka chromającego, kulejącego, a nie przeklenstwem! No, ale to wiadczy tylko o braku znajomoci słowników j.polskiego.

 24. Do ,,te,, Gdybys był forumowiczem kulturalnieszym w ,,języku,, to wyjaniłbym Ci jak to działa, ale wobec poniższego, musisz sobie radzi sam ! Zapamiętaj! Uprzejmosc jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a swiadczy o t.z. kindersztubie! Jednym słowem dajesz złe swiadectwo swoim ,,pasterzom,, w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa!

 25. Biskupi ! Poszli won od polityki! Kto to – to banda eunuchów, roszczaca sobie pretensje do rzadzenia Panstwem polskim! Trzy rozbiory odbyły się z ich udziałem! Targowica dowiodła tego dobitnie! Siedmiu biskupów – zdrajców Ojczyzny powieszonych – mało!

 26. ,,Zawsze w cieniu swojego męża, Lecha Wałęsy (68 l.), tym razem w związku z publikacją autobiografii Danuta Wałęsa zaczęła brylować w mediach. I to ona obecnie, w zastępstwie swojego męża, piętnuje ojca Rydzyka!
  – Bardzo mi smutno, że w polskim kościele dzieją się takie rzeczy. Słowo ojciec nie może mi przejść przez usta, bo dobry ojciec wprowadza pokój, nie podpuszcza i nie napuszcza na innych ludzi, nie żeruje na biednych. Bo ta część społeczeństwa, która w tym uczestniczy, to ludzie bezradni, którym Radio Maryja i Telewizja Trwam narzuciły swoje myślenie.,,[img]upload/small_37ScreenShot001.jpg[/img] To ludzie bezwolni – mówiła wczoraj Wałęsa w Radiu Zet.

 27. Biskup apeluje do wiernych o…… przebudzenie Wiara | Bez kategorii | 27-11-2011 11:09:26 | WAW .
  Waszym….. prawem i obowiązkiem jest więcej niż przyjść do świątyni, posłuchać kazania, skorzystać ze świętych sakramentów ale i………. dać na tacę!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here