Kampania „Zrób test na HIV”

0

Czy można obronić się przed przypadkowym zarażeniem wirusem HIV? Na pewno tak. Należy m.in. używać tylko własnego sprzętu do depilacji, tatuaże robić u specjalisty. Pamiętać trzeba, że właściwie użyta prezerwatywa zmniejsza ryzyko zarażenia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Raciborzu przypomina, że 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Święto zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obchodzone jest od 1988 roku. Ustanowiono je w celu zwiększenia świadomości społeczeństwa o wirusie HIV, sposobu jego przenoszenia, profilaktyki i zagrożenia, jakie stanowi dla życia.

- reklama -

 

W związku z trwającą ogólnopolską kampanią pt. „Zrób test na HIV”, tegoroczne obchody Światowego Dnia AIDS koncentrują się na promowaniu wykonywania anonimowych i bezpłatnych testów na obecność wirusa HIV, które można zrobić w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju.

 

Odbiorcami prowadzonych działań są przede wszystkim osoby dorosłe, które podejmują ryzykowne zachowania seksualne. Punkty konsultacyjno-diagnostyczne to miejsca, w których nie tylko można przeprowadzić test, ale także spotkać się anonimowo i bezpłatnie z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku i oszacuje ryzyko zagrożenia.

 

W ubiegłym roku test w kierunku HIV w punktach konsultacyjno – diagnostycznych zrobiło ponad 25 tysięcy osób i choć liczba wykonujących taki test z roku na rok wzrasta, świadomość jego wykonania jest nadal zbyt mała.

 

Obecnie w Polsce funkcjonuje 30 PKD rekomendowanych  i współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Aktualna lista punktów, ich adresy oraz informacje o godzinach otwarcia są dostępne na stronie www.aids.gov.pl.

 

Działania podejmowane w ramach kampanii „Zrób test na HIV” mają także na celu podkreślenie faktu, że HIV może dotyczyć każdego oraz, że negatywny wynik testu dziś, nie uchroni przed zakażeniem HIV w przyszłości. Jedynie wiedza o drogach zakażenia oraz podejmowanie bezpiecznych zachowań może zapobiec zakażeniu i chorobie.

 

Wirus HIV przenosi się poprzez krew, kontakty seksualne i z zakażonej matki na dziecko (w czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia piersią). Można uniknąć zakażenia HIV, jeżeli będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 

1.Używajmy tylko własnych przyborów kosmetycznych, np. żyletek i sprzętu do depilacji.

2.Przekłuwajmy uszy, wykonujmy zabiegi kosmetyczne czy tatuaże tylko w specjalistycznych gabinetach.

3.Używajmy jednorazowych, sterylnych igieł i strzykawek.

4.Jeżeli dojdzie do przypadkowego kontaktu seksualnego, zabezpieczajmy się – właściwie użyta prezerwatywa znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia HIV.

5.Jeżeli uznamy, że w naszym życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić nas na zakażenie wirusem HIV, zgłośmy się do punktu konsultacyjno – diagnostycznego, w którym bezpłatnie i anonimowo otrzymamy informację, czy podejmowane zachowania były lub są ryzykowne i czy test w kierunku HIV jest konieczny.

 

Honorowymi patronami akcji są m.in. Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny . Kampania „Zrób test na HIV” potrwa do maja 2012 roku.

 

Aleksandra Foryś PSSE Racibórz

 

/wg/

 

fot. internet

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here