Coraz więcej osób korzysta z pomocy doradcy zawodowego

0

Stanowisko doradcy zawodowego powstało w Centrum Kształcenia Ustawicznego w lutym 2011r. Coraz więcej osób przekonuje się, że warto skorzystać z porady profesjonalisty, który określi predyspozycje zawodowe.

Doradca zawodowy oprócz tego że określi nasze predyspozycje zawodowe to wskaże aktualne trendy na rynku pracy czy przybliży funkcje i zadania konkretnego zawodu. Jednym z zawodów o który często pytany jest doradca zawodowy w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu jest operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC. Zawód ten można zdobyć w szkole policealnej dla dorosłych w CKU w Raciborzu.

Funkcje i zadania: Operator obrabiarek sterowanych numerycznie programuje, obsługuje i utrzymuje w należytym stanie technicznym nowoczesne maszyny, jakimi są obrabiarki sterowane numerycznie.

- reklama -

Czym jest obrabiarka?
To maszyna sterowana programowo lub numerycznie (cyfrowo).Umożliwia obróbkę przedmiotów o skomplikowanych kształtach, w kilku pozycjach, bez zmiany mocowania. Kształtuje przedmioty z metalu, tworzyw sztucznych. Maszyny te wypierają z rynku pracy tradycyjne: tokarki, frezarki, wiertarki, wytaczarki, strugarki i szlifierki.

Do zadań operatora obrabiarek sterowanych numerycznie należy:
– odczytywanie rysunku technicznego
– zaplanowanie obróbki tego przedmiotu
– napisanie programu obróbki przedmiotu
– sprawdzenie tego programu na symulatorze
– przesłanie programu na obrabiarkę
– dokonanie analizy i ocenianie jakości wyboru
– uruchomienie produkcji wyboru

Predyspozycje do zawodu: Operator obrabiarek sterowanych numerycznie  powinien posiadać zainteresowania techniczne. Pracownik powinien mieć opanowane metody
i narzędzia techniki informatycznej. Konieczna jest znajomość rysunku technicznego, znajomość programów komputerowych CAD/CAM oraz umiejętność pisania prostych programów komputerowych. Wskazane jest wykształcenie średnie techniczne.

Pracownika powinna cechować: odpowiedzialność, wyobraźnia, duża dokładność, spostrzegawczość, podzielna uwaga. Ponadto: dobry wzrok, rozwinięty zmysł dotyku, ogólna dobra kondycja fizyczna.  

Możliwości kształcenia: Kształcenie operatorów obrabiarek sterowanych numerycznie odbywa się w zasadniczej szkole zawodowej i technikum. Kształcenie realizowane jest w formie stacjonarnej dla młodzieży i dorosłych w formie wieczorowej lub zaocznej.

 

 

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here