O Golgocie Wschodu i AK nie zapomnijcie…

0

Gimnazjum nr 5 w Raciborzu dba również o patriotyczne wychowanie młodzieży. Kolejnym dowodem tego była akademia z okazji 72. rocznicy pierwszej wywózki Polaków na Syberię oraz 70. rocznicy powstania Armii Krajowej.

15 lutego w dużej zabytkowej auli zgromadzili się nie tylko uczniowie ze swoimi nauczycielami ale także zaproszeni członkowie raciborskiego Koła Stowarzyszenia Sybiraków i Związku Żołnierzy Armii Krajowej , członków Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej z II L.O. wraz z opiekunami. Obecni byli także : v-ce prezydent Ludmiła Nowacka, v-ce starosta Andrzej Chroboczek i przewodniczący Klubu Inteligencji Katolickiej Krystian Niewrzoł. Ludmiła Nowacka w swoim wystąpieniu mówiła między innymi o szlachetnej idei upowszechniania i  upamiętniania szczególnie wśród młodzieży, historii i wydarzeń z okresów  walk o niepodległość Polski.

- reklama -

 

 

Po odśpiewaniu hymnu narodowego oraz hymnu stowarzyszenia sybiraków, dyrektor gimnazjum Dariusz Malinowski w ciekawej prelekcji przypomniał tragiczną historię zesłań i deportacji ludności polskiej z kresów  wschodnich na Sybir a także genezę powstania i losów Armii Krajowej. W tym czasie na ekranie ukazywały się archiwalne zdjęcia z tego okresu, włącznie do obrazków z  Powstania Warszawskiego.

 

Dramatyczne wydarzenia i martyrologię Narodu Polskiego z tamtych dni przedstawiły w montażu poetyckim uczennice:  Aleksandra Tambor, Aleksandra Migas, Jagoda  Śmiałek i Olga Fedyszyn pod kierownictwem nauczycielki Magdaleny Pordzik. O  męczeństwie w syberyjskiej tajdze ze wzruszeniem recytowała poezję także Teresa Pawłowska, która w wieku 7 lat wraz z rodziną była deportowana.

 

 

 

Przewodniczący oddziału Światowego Związku Armii Krajowej w Raciborzu Marian Szlapański nawiązał do genezy tej zbrojnej organizacji  i działalności tysięcy żołnierzy  , do ich patriotycznych postaw w obronie niepodległość, także krótko po zakończeniu II Wojny Światowej. Ponieważ do 1989 roku o AK nie można było mówić oficjalnie , zaapelował do młodzieży i wychowawców aby sięgać do różnych, szeroko już dostępnych źródeł informacyjnych. Świadkowie tych wydarzeń odchodzą  do wieczności ale następne pokolenia nie powinny zapomnieć o Golgocie Wschodu i  o działalności A.K.

 

Prezes raciborskiego Koła Związku Sybiraków Mieczysław Sus na zakończenie podziękował wszystkim za liczny udział i organizację akademii a szczególnie dyrektorowi szkoły Dariuszowi Malinowskiemu także za utworzenie Koła Sympatyków Sybiraków.

 

Do uświetnienia programu przyczynili się również: Roman Szczasny  który przygotował scenografię i wystawę wybitnych postaci AK oraz uczeń Paweł Ośko – realizator prezentacji multimedialnej .

/Red./

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here