Proboszczowie podjęli biskupa na zamku

Bp Andrzej Czaja złożył wizytę na zamku, gdzie spotkał się z proboszczami raciborskich parafii oraz władzami powiatu. Ordynariusz diecezji opolskiej z zadowoleniem przyjął zapewnienia, że kaplica nie straci sakralnego charakteru.

 

- reklama -

 

Ks. bp Andrzej Czaja, ordynariusz opolski, gościł 17 lutego na zamku w Raciborzu. Wziął udział w spotkaniu poświęconym kaplicy zamkowej. Odbyło się ono z inicjatywy starosty raciborskiego Adama Hajduka. W dyskusji wzięli również udział: ks. Ginter Kurowski – proboszcz parafii WNMP, ks. Jerzy Hetmańczyk – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela, ks. Adam Rogalski – proboszcz parafii NSPJ, ks. Jan Szywalski – proboszcz parafii Krzyża Św. w Studziennej oraz ks. infułat Marian Żagan, były proboszcz z parafii św. Jadwigi w Markowicach, a także Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

 

 

Starosta Adam Hajduk zapowiedział, że do czerwca, dzięki własnym środkom budżetowym, Powiat Raciborski przeprowadzi renowację elewacji zewnętrznej kaplicy. Intencją władz Powiatu Raciborskiego jest uzgodnienie z Kościołem opolskim sposobu wykorzystania wnętrza. Zapowiedział, iż – szanując sakralny charakter miejsca – mają się tu odbywać koncerty muzyki poważnej lub chóralnej bądź wieczory poezji.

 

 

Ks. bp Andrzej Czaja przyjął stanowisko władz powiatu z zadowoleniem, uznając, że również intencją Kościoła opolskiego jest nawiązanie do przeszłości kaplicy. Wstępnie uzgodniono, że księża z Raciborza będą tu odprawiać okazjonalnie msze i nabożeństwa, zaś już w tym roku spod kaplicy ruszy raciborska diecezjalna pielgrzymka na Jasną Górę. Ks. bp Andrzej Czaja zasugerował również odtworzenie ołtarza, deklarując pomoc i wsparcie diecezjalnej komisji ds. zabytków. W jego opinii nie będzie to kolidowało z zamiarami władz Powiatu Raciborskiego co do organizacji koncertów muzyki poważnej i chóralnej a jednocześnie podkreśli sakralny charakter obiektu.  Gość zwiedził również zamek, wyrażając  uznanie dla efektu przeprowadzonych prac.

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Częste wizyty ks.biskupa w naszym mieście. Następuje wielkie zbliżenie Hajduk, Wojnar, Lenk i ks.Czaja.Czy ks.Biskuo nie widzi jakie gierki prowadzą panowie Hajduk i spółka? Kto ich poprze aby nowe stołki zająć w opolskim? Przecież losy Raciborza dawno przestały tych panów interesować.Czy starosta zostanie zarządcą pałacu biskupa?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here