Nowy przewodnik dla raciborskich rowerzystów

0

Pogoda jeszcze kapryśna, ale pierwsi rowerzyści już zdążyli odkurzyć swój sprzęt. I to właśnie z myślą o wszystkich miłośnikach dwóch kółek Urząd Miasta w Raciborzu wydał przewodnik wiodący trasą rowerową wzdłuż Odry i Olzy.– Niektóre miejsca zdążyłam już poznać, bo sporo jeżdżę rowerem, ale o wielu tylko słyszałam. W dodatku można dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Na pewno mi posłuży podczas wycieczek – komentuje nową publikację Magdalena Wieczorek, rowerzystka z Raciborza. Najnowsze wydawnictwo to jeden z elementów wspólnego projektu Raciborza, Krzyżanowic i czeskiej Karwiny, na realizację którego udało się pozyskać środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – W ramach projektu po stronie Raciborza, powstał odcinek ścieżki rowerowej po wałach – od ul. Gliwickiej do jazu przy Rafako oraz odcinek wzdłuż ulic – od pl. Konstytucji 3 Maja, przez ul. Opawską, Łąkową, Kościuszki aż do Rafako. W sumie blisko 8 kilometrów – mówi Rafał Jasiński, naczelnik Wydziału Rozwoju Urzędu Miasta w Raciborzu.

Najnowszy przewodnik dla rowerzystów został wydany w ramach promocji tego polsko-czeskiego projektu. – Wpadliśmy na taki pomysł, by poszczególne miejscowości – partnerów projektu – promowały w przewodniku swoje atrakcje turystyczne. Rowerzysta razem z przewodnikiem otrzyma także specjalny folderek, w którym będzie mógł zdobywać pieczątki z miejsc, które odwiedzi. Na terenie Raciborza stempelek przybiją m.in. w Raciborskim Centrum Informacji, czy muzeum – tłumaczy naczelnik Jasiński.
Tymczasem rowerzyści w Raciborzu mają dziś do wyboru nie tylko ścieżki rekreacyjne, ale także te komunikacyjne. Na dziś – więcej jest tych pierwszych. – Po pierwsze, to miejsca fantastyczne widokowo, po drugie – osiągamy tym samym efekt promocyjny, bo mogą z nich korzystać rowerzyści spoza Raciborza – mówi Marek Kurpis, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta w Raciborzu. Urząd Miasta czyni starania, by komunikacyjne ścieżki rowerowe łączyły się z tymi rekreacyjnymi. – Mamy w planach kolejne inwestycje. Tak, by rowerzysta wyjeżdżając z OSiR-u, jadąc wałami aż do mostu przy ul. Rybnickiej i dalej do jazu przy Rafako, mógł dojechać do ul. Łąkowej, Dąbrowszczaków, 1 Maja, potem wzdłuż zakładu SGL Carbon SA, pod mostem zamkowym. Piękna 16-kilometrowa pętla – wylicza naczelnik Kurpis.

- reklama -

Turystyka rowerowa stała się obecnie bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. – Dokładnie dziś odwiedził nas pierwszy rowerzysta w nowym sezonie, i to od razu z Gliwic. Przyjeżdżają do nas turyści nie tylko ze Śląska, pamiętam np. panie z Gdańska. Mało tego, gościliśmy turystów z Francji, czy Anglii! – uśmiecha się Danuta Jarosz z Raciborskiego Centrum Informacji. Publikacja zawiera przewodnik w języku polskim i czeskim po miejscach, które warto obejrzeć zarówno w powiecie raciborskim, jak i w regionie karwińskim. Zawarta jest w nim historia 61 atrakcji. Bezpłatna publikacja dostępna jest m.in. w Raciborskim Centrum Informacji przy ul. Długiej 2.

/um racibórz/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here