Powiat podpisze umowę o współpracy z Elbe-Elster

0

Powiat raciborski sformalizuje dziesięcioletnią współpracę z niemieckim powiatem Elbe-Elster (Branderburgia). Współpraca ma przebiegać w dziedzinie wymiany młodzieży, edukacji, kultury oraz sportu.

Powiat raciborski utrzymuje żywotne stosunki z powiatem Elbe-Elster od 10 lat. Zostały one zapoczątkowane  po zawarciu umowy partnerskiej z Märkischer Kreis w 2001 roku, którego oficjalnymi partnerami są powiat  Elbe-Elster oraz Hrabstwo Wrexham. W ramach czterostronnych relacji współpraca z Elbe-Elster  polegała dotychczas na działalności w dziedzinie kultury i wymianie uzdolnionej młodzieży.

- reklama -

 

Niemcy już od dłuższego czasu zabiegali o zacieśnienie stosunków, ale starosta Adam Hajduk pozostawał sceptyczny . Jego zdaniem powiatu raciborskiego nie stać na kolejnego partnera. Nie wykluczał natomiast podpisania jakiejś formy umowy o współpracy i tak też się stanie. Rada powiatu Elbe-Elster wyraziła zamiar i gotowość do podpisania porozumienia o współpracy poprzez podjęcie stosownej uchwały 6 lutego 2012 r. Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy powiatem raciborskim a powiatem Elbe-Elster zostało zaplanowane na miesiąc sierpień bieżącego roku w na terenie powiatu Elbe-Elster.

 

Nadanie oficjalnej formy tym stosunkom, poprzez podpisanie porozumienia o współpracy, stworzy trwałe podstawy dla przyszłej współpracy pomiędzy samorządami oraz umożliwi nie tylko wspieranie inicjatyw w dziedzinie wymiany młodzieży, edukacji, kultury i sportu, lecz także ugruntuje silne  więzi wśród mieszkańców, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorstw. Ponadto współpraca  ta pozwoli na powstanie nowej jakości w procesie integracji Europy, ze szczególnym uwzględnieniem polsko-niemieckich relacji,polegającej na wymianie doświadczeń między  społecznościami oraz samorządami. Podpisanie porozumienia  o współpracy  umożliwi  również  podejmowanie wspólnych przedsięwzięć oraz aplikowanie o środki zewnętrzne – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

 

oprac. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here