Suchy bród zastąpi prom w Grzegorzowicach?

Nie ma i pewnie długo nie będzie mostu na Odrze w Grzegorzowicach, a obniżony poziom rzeki lub jej zamarznięcie często unieruchamiają kursujący tam prom. Jest jednak szansa na rozwiązanie problemu. To tzw. suchy bród.

Przewodniczącego powiatowej komisji rozwoju gospodarczego Leonarda Malcharczyka (na pierwszym planie) cieszy, że po raz kolejny pomysły młodzieży mogą zainspirować konkretne rozwiązania

 

- reklama -

 _______________________________________________________________________

 

Cała sprawa rozpoczęła się od radnego Wierzbickiego, z inicjatywy którego zorganizowano dla studentów raciborskiej PWSZ konkurs polegający na zaprojektowaniu przeprawy przez Odrę w miejscu promu. Oczywiście nie ma mowy o budowie mostu, to zbyt kosztowne przedsięwzięcie, by można na nie sobie pozwolić w najbliższym czasie. Jednak o konkursie dowiedzieli się projektanci jednego z biur konstrukcyjnych w Bielsku i zgłosili się do starosty z propozycją rozwiązania problemu przeprawy przez rzekę w Grzegorzowicach. – Wy macie problem, a my takie rzeczy robimy – napisała firma z Bielska do starosty, dołączając w mailu szkice, jak miałoby to wyglądać.

 

Chodzi o tzw. suchy bród na rzece. Wg opisu starosty jest to gotowa wąska droga, położona na słupach trochę powyżej płynącej wody. Konstrukcja ma być niewrażliwa na wezbrania wody, a firma może wykazać się wybudowaniem takiego brodu na rzece w Brennej.

 

– Są chętni coś za darmo zrobić. Tylko jeden problem mógłby być, bo my chcemy żeby Odra była żeglowna, a taki bród mógłby utrudnić przepływ – poinformował starosta podczas dzisiejszego posiedzenia komisji rozwoju gospodarczego. Jednak ewentualne przeszkody nie odstraszają starosty: – Jakby jedno przęsło było otwierane, to można płynąć – planuje.

 

W najbliższej przyszłości Adam Hajduk chce porozmawiać z marszałkiem województwa i dyrektorem RZGW na temat możliwości realizacji przedsięwzięcia. Póki co obiecał zademonstrować radnym na jednej z najbliższych komisji jak rozwiązanie to wygląda na papierze, a być może również pokazać na już istniejącej realizacji.

 

/ps/

- reklama -

9 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here