„Program dla Odry 2006” wymaga wydłużenia do 2020 roku

1

Po krytycznej ocenie NIK dotyczącej realizacji programu "Odra 2006" MAC chce wydłużyć czas jego realizacji. – Rozpoczęła się również kontrola wałów, śluz i przepompowni – czytamy na stronie mac.gov.pl.
Trwa sprawdzanie wałów, śluz i przepompowni. Jak zapowiedział Minister Administracji i Cyfryzacji, Michał Boni co miesiąc będą informować o stanie wałów przeciwpowodziowych, a w kontroli pomoże Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która dysponuje specjalnymi georadarami. Sprawdzone zostaną też śluzy zapobiegające "cofce" wody do mniejszych dopływów oraz wysokość usytuowania przepompowni. Kontrolę zarządzono po krytycznej ocenie programu "Odra 2006" przez Najwyższą Izbę Kontroli. NIK uznała że program mógł zadziałać jedynie miejscowo, ale nie wpłynął na ogólną sytuację i nie zwiększył bezpieczeństwa mieszkańców, zwłaszcza dużych miast oraz terenów, gdzie powodzie są częste i gwałtowne. Ministerstwo zapowiedziało, że zgodnie z zaleceniami dokona aktualizacji programu.

Obecnie realizowane są dwa duże programy dotyczące ochrony przeciwpowodziowej – Odry oraz dorzecza górnej Wisły. – "Program dla Odry 2006" wymaga aktualizacji i wydłużenia do roku 2020 (miał się skończyć w 2016 roku) – czytamy na stronie mac.gov.pl. W programie kluczowe są dwie kwestie: modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego, która powinna skończyć się do 2015 r. oraz dokończenie budowy zbiornika w Raciborzu. Kwestie finansowe inwestycji mają być rozstrzygnięte w marcu. Resort chciałby wykorzystać do tego środki pochodzące z Banku Światowego. Wartość inwestycji szacowana jest na miliard złotych.

- reklama -

źródło: mac.gov.pl
oprac.p

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. co???

    Chcą wydłużyć czas realizacji do 2020 ? Do tego czasu to nas jeszcze tu zaleje z 10 razy… Bez komentarza

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here