Na zamku zgoda między panem a plebanem

3

– Chcemy odtworzyć ołtarz, a być może i organy – to sposób starosty na zaspokojenie oczekiwań strony kościelnej co do utrzymania religijnego charakteru kaplicy zamkowej. Nie ma natomiast w niej miejsca na zabytkowe ławki.

 
 
 
____________________________________________________________________________

 

- reklama -

 

W lutym starosta korzystając z obecności w Raciborzu biskupa opolskiego zaprosił go na zamek . Szef powiatu chciał dowiedzieć się, jakie są oczekiwania kościoła w stosunku do remontowanej kaplicy zamkowej. Niegdyś podjęte były pewne ustalenia, powiatowi jako właścicielowi obiektu zależało na poznaniu opinii diecezji co do losu obiektu i czy będzie dochodziła dawnych porozumień.

 

– Biskup Czaja nie chce na stałe nadzoru nad kaplicą. Chciałby natomiast, by utrwalić że to był obiekt sakralny, więc poprosił o jakiś element to dokumentujący – wyjaśnia starosta. Powiat wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kurii chce odtworzyć ołtarz. Zachowały się jego zdjęcia, więc problemu z rekonstrukcją nie będzie, podobnie jak z umiejscowieniem. Na ścianie nie będzie przeszkadzał w organizacji ewentualnych imprez w kaplicy.

 

Porównaj, jakie zmiany zaszły na zamku w ciągu 12 miesięcy (jesień 2010 – 2011)

 

Ordynariusz diecezji opolskiej nie wyklucza, że będzie chciał wykorzystać pomieszczenia zamku na organizację niektórych wydarzeń, np. szkoleń. Ma to się przysłużyć promocji zabytku, więc starosta bardzo chętnie przystanie na tę propozycję.

 

Jeśli koszt nie okaże się zbyt wysoki, starosta chce odtworzyć również organy. Nie widzi natomiast w kaplicy miejsca na ławki, za które swojego czasu spadła na niego lawina krytyki (uściślając – za zamiar przekazania ich bazylice w Rudach).

 

Zobacz więcej artykułów o Zamku Piastowskim

 

Historyczne meble oczekują w tej chwili w bezpiecznych pomieszczeniach Zespołu Szkół Budowlanych na zapowiadane odrestaurowanie. Gdy już będą odnowione, nie będą ograniczały powierzchni w kaplicy. Zgodnie z zapowiedzią Hajduka,  będą wykorzystane  na zamku, ale w innych miejscach.

 

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

3 KOMENTARZE

  1. ??

    Nie rozumiem tego,że ławki będą przestrzeń kaplicy zawalać. To co?- szkolenia jakie biskup zapowiada, czy np koncert muzyki poważj, czy msza na stojąco będzie? Może krzesła ogrodowe wstawią? Dziwi mnie upór strosty w tej kwestii, ludzie swoje on swoje. Moim zdaniem własnie tam ławki powinny być po odreustorowaniu . A może w ogóle nie mają zamiaru ich odnawiać i zmagazynowali je dla śiętego spokoju, by ludzi nie drażnić, a reszta to ściema?

  2. racki

    Chcemy ławek w kaplicy zamkowej!!! …

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here