
Radny Powiatowy Leon Fiołka chce, by to mieszkańcy decydowali którędy ma przebiegać planowana droga Racibórz – Pszczyna i domaga się od prezydenta i starosty społecznych konsultacji przebiegu raciborskiego odcinka.

___________________________________________________________
Radny RSS Nasze Miasto podczas lutowej sesji rady powiatu wystąpił do starosty z interpelacją o następującej treści:
Realizacja tej inwestycji nabiera coraz realniejszych kształtów. Na sesji grudniowej oraz ostatniej komisji budżetowej zostaliśmy poinformowani przez pana Starostę o bieżących działaniach w tym zakresie. Po uzgodnieniach dzisiejszych Gmina Racibórz, ma pełnić rolę lidera w kontaktach z marszałkiem województwa dla odpowiedniego przygotowania się przez gminy do tej inwestycji.
Pozwalam sobie więc na tym forum ponownie zwrócić uwagę że: Na dzień dzisiejszy istnieje zasadnicza rozbieżność pomiędzy planem przestrzennym miasta Raciborza, a projektem koncepcyjny RDRP na terenie Raciborza opracowanym przez Biuro Projektów ARUP.
Mieszkańcy dzielnicy Brzezie (i nie tylko) dnia 29 maja 2011 roku wystąpili, za moim pośrednictwem, po raz kolejny z wnioskiem do Wydziału Inwestycji i Urbanistyki Urzędu Miasta Racibórz, popartym 360 podpisami, o zmianę planu tej drogi poprzez wytyczenie polami nowego korytarza dla odcinka Racibórz – Gmina Kornowac, czyli poza obecnie istniejącą drogą wojewódzką DW935.
Przyszła RDRP w granicach Gminy Racibórz, oprócz drogi szybkiego ruchu, winna w pełni zrealizować funkcję obwodnicy Raciborza oraz w minimalnym tylko stopniu naruszyć istniejący obecnie układ komunikacyjny, minimalizując równocześnie koszty inwestycji.
Wnioskuję w świetle powyższego, aby przed ostateczną decyzją o lokalizacji RDRP w Gminie Racibórz, szeroko i rzetelnie skonsultować jej lokalizację z naszymi mieszkańcami, przedstawiając wymagane ustawowo różne propozycje lokalizacyjne poparte kosztami realizacji i efektywnością rozwiązań. Takie postępowanie jest może bardziej czaso- i pracochłonne na etapie projektowania, lecz daje wymierne efekty i korzyści w następnych etapach. Poza tym konsultacje społeczne przy korzystaniu ze środków unijnych również nie są bez znaczenia.
W odpowiedzi starosta Adam Hajduk poinformował, że miasto Racibórz ma w planie zagospodarowania wpisane dwa przebiegi drogi. Chcąc jednak ubiegać się o unijne środki, muszą być opracowane 3-4 koncepcje. – My jako powiat nie jesteśmy władni ku temu. Natomiast gdy miasto będzie miało gotowe plany, możemy zaapelować o to do prezydenta – odparł.
oprac. /ps/













![Dzieci tworzyły własne piosenki podczas półkolonii w RCK [ZDJĘCIA] [WIDEO] Dzieci tworzyły własne piosenki podczas półkolonii w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/polkolonie-rck-piosenkobranie.jpg)
![Pan Poeta odwiedził raciborską bibliotekę. Było mnóstwo zabawy i śmiechu [ZDJĘCIA] Pan Poeta odwiedził raciborską bibliotekę. Było mnóstwo zabawy i śmiechu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/pan-poeta-33.jpg)
![Młodzi czytelnicy ruszyli tropem „Kociej Szajki” i „Zwiadowców” [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/07/lato-z-biblioteka-31.jpg)



![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)









