Policja ostrzega: lejmy, ale rozsądnie

Umiar i zdrowy rozsądek zaleca policja w propagowaniu tradycji świątecznej, jaką jest śmigus – dyngus. Przekroczenie granicy dobrego smaku może skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Ze Świętami Wielkanocnymi związane są zwyczaje, w zachowywaniu których należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy by w "lany poniedziałek" nie przekraczać granic zwyczaju, bo w przeciwnym razie konsekwencją chuligańskiego postępowania może być odpowiedzialność za wykroczenie a nawet przestępstwo.

- reklama -

Pamiętajmy, że polewanie się wodą w poniedziałek wielkanocny zwany „śmigusem-dyngusem” można uznać za zachowanie mieszczące się w ramach zwyczaju, o ile nie przekracza on norm ogólnie przyjętych w danym środowisku. Zachowania przekraczające te normy mogą powodować odpowiedzialność sprawcy za popełnione wykroczenie, a w skrajnych przypadkach nawet za przestępstwo. Może się tak stać np. w przypadku zniszczenia odzieży osoby oblanej brudną wodą.

Również oblanie wodą szyby jadącego samochodu lub rowerzysty albo rzucanie w szyby samochodowe woreczkami z wodą nie mieści się w ramach zwyczaju bo może w konsekwencji doprowadzić do wypadku drogowego, a sprawca może ponieść odpowiedzialność karną za swoje zachowanie.

 

źródło: KWP Katowice

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj