Wielkanocne zwyczaje w powiecie raciborskim

Tradycje i zwyczaje wielkanocne towarzyszące obchodzonym przez nas najważniejszym świętom są bardzo ciekawe. W powiecie raciborskim pewną osobliwością są procesje konne oraz wędrujący po domach chłopcy z tragaczykami.

W powiecie raciborskim (m.in. w Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Krzanowicach) w Wielkim Tygodniu można spotkać grupy chłopców z tragaczykami i kołatkami. Dawniej wierzono, że ten przedświąteczny klekot odpędza ze wsi złe czary. Po mszy w Wielki Czwartek, gromadzą się chłopcy i dzielą się na grupy, każda z grup krąży po swojej części wsi. Chłopcy maszerują w dwóch szeregach i wystukują na przemian ten sam rytm. Zatrzymują się przed krzyżem i kapliczkami. Za klekotanie odwiedzani mieszkańcy wsi ofiarowują im słodycze, owoce i pieniądze.

- reklama -

Innym ciekawym zwyczajem w okresie wielkanocnym praktykowanym na ziemi raciborskiej jest produkcja kroszonek. Kroszonka to zabarwione jajo zdobione metodą rytowniczą (drapane), ozdabiane tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: palmy, kwiaty, liście, których wzory są często spotykane także w haftowanych obrusach, zasłonach, dekoracyjnej pościeli (kapach), strojach i malarstwie ludowym. Różnorodność wzorów zależy od inwencji artystycznej samego twórcy.

W poniedziałek wielkanocny cztery miejscowości Raciborszczyzny (Pietrowice Wielkie, Bieńkowice, Sudół, Zawada Książęca) zapraszają na tradycyjne Osterreiten, czyli procesję dziękczynną. Procesje konne wielkanocne to obrzędy unikalne w skali naszego kraju. Z roku na rok stają się coraz większą atrakcją, coraz większym wydarzeniem medialnym – w roku 2009 relacje z procesji zagościły na antenie największych telewizji ogólnopolskich.

Procesję rozpoczyna uroczysta msza, po której uroczyście biją dzwony z wieży kościelnej i wyrusza orszak. W dorożce przygrywa orkiestra dęta, słychać pieśni, jeźdźcy jadą trójkami na koniach, paradnie przystrojonych wstęgami i kwiatami. Na przedzie jedzie proboszcz ubrany w liturgiczne szaty, a towarzyszą mu najzacniejsi gospodarze, dzierżąc krucyfiks i figurkę Chrystusa Zmartwychwstałego. Po objeździe pól jeźdźcy wracają do wsi galopem.

Opracowanie na podstawie książki Korneli Lach pt. "Wierzenia, zwyczaje i obrzędy. Folklor pogranicza polsko-czeskiego".

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj