W SP15 powstanie muzeum zabawek

0

Szkoła Podstawowa nr 15 chce rozpropagować ideę programu Comenius . Dlatego 7 maja, będzie można  przyjrzeć  się bliżej czym uczniowie w ramach tego unijnego programu się zajmują.

Program Comenius skupia 27 krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także Szwajcarię, Islandię, Liechtenstein, Norwegię, kraje kandydujące do członkostwa w Unii: Chorwację i Turcję. Szkoły piszą projekty a następnie wśród placówek z innych krajów wybierają partnerów, których projekty są najbardziej zbliżone tematycznie.

- reklama -

 

Partnerami Szkoły Podstawowej nr 15 w Raciborzu jest Belgia, Turcja i Bułgaria. Dzięki Comeniusowi zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą rozwijać swoją wiedzę o swoich odmiennych kulturach i językach. 7 maja uczniowie biorący udział w programie pochwalą się swoją pracą jaką wykonali w jego ramach. – Uczniowie szóstych klas wykonali specjalne kukiełki, tłumaczyli bajki z języka polskiego na angielski – mówi Dominika Rydzek, nauczycielka języka angielskiego z SP15.

 

Roksana Piwko, uczestniczka warsztatów dziennikarskich wypytuje o Comeniusa Dominikę Rydzek

 

Na ten dzień zaplanowano dla uczniów wiele konkursów dotyczących wiedzy o państwach partnerskich. – Uczniowie starszych klas będą musieli odpowiedzieć na pytania dotyczące stolicy danego kraju, położenia geograficznego, czy ważnych osobistości. Ale to nie wszystko, reprezentacje klas będą miały za zadanie wykonanie w trójwymiarze budowli charakterystycznej dla jednego z naszych krajów partnerskich – dodaje anglistka. – Najfajniejsze jest to, że przygotowujemy prace wspólnie, możemy bardziej się poznać – dodaje uczennica klasy VI Barbara Skora.

 

W ramach Comeniusa w "15"-tce realizowany jest również projekt "Travel to the world of toys" ("Podróż do krainy zabawek"). – Powstanie m.in. album o historii zabawek, uczniowie będą je tworzyć  z surowców wtórnych, w końcu powstanie muzeum zabawek – wylicza Joanna Piórko, koordynator projektu w SP15.

 

 

Joanna Piórko opowiada Alicji Jasińskiej o projekcie "Travel" 

 

 

 

Program Comenius przewiduje też wymiany zagraniczne. "15"-tka odwiedziła w ubiegłym roku Turcję, w maju wybiera się do Belgii, a w przyszłym roku szkolnym – odwiedzi ostatniego partnera – Bułgarię.

 

/s/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here