H. Siedlaczek: Będziemy pracować do 72. roku życia

– Wkurza mnie, że będę pracował dłużej, ale muszę się z tym pogodzić, bo nie chcę przymierać głodem – w ten sposób poseł broni podniesienia wieku emerytalnego. W przeciwnym razie drastycznie wzrośnie VAT i składki emerytalne

Podczas 12. posiedzenia obecnej kadencji sejmu, które miało miejsce 12 kwietnia br., poseł Henryk Siedlaczek przekonywał o słuszności konieczności podniesienia wieku emerytalnego do 67 roku życia. Jak zauważył, jeśli rząd tego nie uczyni, aby przyszli emeryci mogli otrzymywać świadczenia, trzeba będzie podwyższyć VAT o 8% a składki emerytalne z 19,5 do 30%. A także obniżyć wypłacane świadczenia o połowę. Wszystkiemu winne starzenie się społeczeństwa.

- reklama -

 

Powołując się na publikacje Gazety Wyborczej, poseł stawia sprawę jasno: dłuższa praca albo minimalne emerytury. Już teraz co piątego Polaka po sześćdziesiątce nie stać na któryś z podstawowych wydatków: czynsz, rachunki, przynajmniej co drugi dzień mięso, ryby, pralkę, komórkę.

 

Ale to nie wszystko. Poseł twierdzi, że 67 lat to nie ostateczna granica, po osiągnięciu której można udać się na zasłużoną emeryturę. Przewiduje, że docelowo (zgodnie z zaleceniami UE) będziemy pracować do 72 roku życia, znikną też przywileje emerytalne poszczególnych grup zawodowych. – Wkurza mnie to, ale to nie wina rządu – konkluduje parlamentarzysta z Rud.


Poniżej publikujemy treść oświadczenia złożonego przez posła Henryka Siedlaczka 12 kwietnia br. podczas 12 posiedzenia obecnej kadencji sejmu.

Poseł Henryk Siedlaczek:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nie chcę pracować dłużej. Nikt normalny nie chce. Jednak będę musiał, jeżeli nie chcę na starość przymierać głodem. Nikt normalny…

    (Poseł Eugeniusz Kłopotek: Po co żyjesz?)

…nie chce przymierać głodem.

Rząd poinformował o projekcie ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Bez tego musielibyśmy drastycznie podnieść VAT i składki emerytalne, a świadczenie obniżyć o połowę – przekonywał premier w czasie prezentacji tych założeń. Dlaczego trzeba podnieść wiek emerytalny?

W 1965 r. Polka na jeden rok emerytury pracowała ponad 8 lat. Obecnie – tylko 1,4 roku. Mężczyzna w 1965 r. – ponad 20 lat. Teraz – 2,4 roku. Od 2013 r. wiek emerytalny będzie co roku podwyższany o 3 miesiące. Mężczyźni będą pracować do 67. roku życia już od 2020 r., kobiety – dopiero za 28 lat, od 2040 r. Jeśli chcielibyśmy utrzymać obecny wiek emerytalny, to aby móc wypłacać emerytury, za kilkadziesiąt lat musielibyśmy podnieść VAT na wszystkie produkty o 8 punktów procentowych i składki emerytalne z 19,52% do 30% pensji oraz obniżyć wypłacane świadczenia o połowę. Polska starzeje się, tak jak cała Europa – pokazuje to najnowszy raport Eurostatu. Aż 36,5% mieszkańców Unii ma ponad 50 lat. W 2060 r. ma to być już 47%, czyli prawie połowa. W Polsce starszych osób mamy trochę mniej, niewiele ponad jedną trzecią. Wkrótce ich liczba zbliży się do średniej europejskiej. Polak w 1990 r. żył 66 lat, a w 2010 r. – 72. Przeciętna Polka żyje 80 lat, o 5 lat dłużej niż 20 lat temu. Dłuższy czas życia oznacza, że dłużej pobieramy emerytury. To bardzo cyniczny argument, jednak ekonomia i statystyka są cyniczne. Wkurza mnie to, bo będę pracował dłużej, ale muszę się z tym pogodzić, bo nie chcę przymierać głodem.

Żeby nie skazywać milionów na biedę, Komisja Europejska przygotowała tzw. białą księgę z zaleceniami, jak zmienić systemy emerytalne krajów Unii Europejskiej. Kiedy tekst ten zostanie wydrukowany w stenogramie, treść białej księgi powinna być już znana. Bruksela chce, by wiek przechodzenia na emeryturę dla kobiet i mężczyzn rósł wraz z wydłużaniem się życia Europejczyków, docelowo aż do 72 lat. Należy też likwidować przywileje emerytalne grup zawodowych. Komisja chciałaby też zrównania wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet. Kraj, który tego nie zrobi, powinien z budżetu wyrównać kobietom niższą emeryturę.

Okazuje się, że nie tylko Polska staje przed wyborem: dłuższa praca albo minimalne emerytury. "Gazeta Wyborcza" informuje, że już teraz co piątego Polaka po sześćdziesiątce nie stać na któryś z podstawowych wydatków: czynsz, rachunki, przynajmniej co drugi dzień mięso, ryby, pralkę, komórkę.

    (Głos z sali: A potem będzie stać?)

W Bułgarii w podobnej sytuacji jest aż 60% osób po sześćdziesiątce.

Żałuję, że wydłużenie czasu pracy do 67. roku życia nie jest fanaberią rządu. Gdyby tak było, wystarczyłoby zmienić rząd i moglibyśmy pracować bez zmian, a może nawet krócej. Ale co wtedy? Dziękuję. (Oklaski)

 

oprac. /ps/

- reklama -

20 KOMENTARZE

 1. Co ten kudłaty oszołom i stały bywalec darmowych wyżerek pieprzy za głupoty? On nie chce przymierać z głodu? Heniu czy tobie już całkiem się posrało pod tym kudłatym czepcem? Czy ty masz ludzi za idiotów, czy tylko Tusk kazał ci robić z siebie idiotę z tą gadką o przymieraniu posła z głodu?

 2. Panie Siedlaczek , juz dawno trzeba bylo wiek emerytalny w Polsce podwyzszyc , , a teraz trzeba za utrzymanie mlodych emerytow zaplacic, A jesli chodzi o Pana to ktos dobrze zauwazyl taka prace jak Pan ma mozna pracowac do 70 i wiecej !

 3. Panie Siedlaczek dopilnujemy pana byś pan pracował do 72 lat.Jako historyk będziesz pan mógł sie wykazać na budowie lub w transporcie.Posłem już pan nie będzie a na nauczyciela spracił pan kwalifikacje.Będę przypominał wyborcom zasługi pana dla pseudo reformy bo reformy emerytalnej nie było i nie ma-jest tylko paszkwil ,który dzięki pana postawie nazywa sie ustawą emerytalną. Apeluje -dopilnować Siedlaczka by nie wygrał w następnej kadencji by nie wygrało wredne PO.Niech pracuje z nami do 67 roku życia fizycznie.

 4. ten nasz ,,wybraniec,,. I to nie tylko z historii a i z … ,,POrachunków z historia,,. Panie pOŚLE. W 2040-ym to UE już najprawdopPOdobniej … nie będzie. Nie mówiąc o jakiejś platformie kiedyś ,,obywtelskiej,,. A, dodam, ze i Gazetę przeczytać POtrafi. Zrozumiałem, ze ze zrozumieniem nawet. No i jak się okazało nauczycielem historii a w tej ,,warszawce,, to i … WIZJONEREM się stał. Patrzcie Raciborzanie jak ,,POsłowanie rozwija,,. Tyle, ze ta Jego ,,wyPOwiedź,, to belferskie ,,PICOWANIE,,… A Panie POśle … PO tej ,,deKADENCJI,, to Pan mysłi udać się nazasłużoną emeryturę ,,belferską,, czy nauczać do … lat 72 ?

 5. Ten kudłaty, to nasz lokalny Niesioł, ani myśleć , ani słuchać a tym bardziej patrzeć nie idzie ! ! ! Ale 3 kolorowi i tak go wybiorą, bo to ich idol !

 6. [b]Prowokacja Niesiołowskiego-z Siedlaczkiem w tle !
  [/b]
  http://niezalezna.pl/28212-kto-byl-z-niesiolowskim-podajemy-nazwiska
  http://niezalezna.pl/28191-niesiolowski-zaatakowal-ewe-stankiewicz
  [b]”Niesiołowski zaatakował Ewę Stankiewicz”[/b]
  „Bo pani rozbiję kamerę!”, „Won stąd!”, „Niech pani idzie do PiS-u i do tych lizusów pisowskich swoich!” – to próbka języka miłości w wykonaniu posła PO Stefana Niesiołowskiego. Polityk rzucił się przed Sejmem na Ewę Stankiewicz, próbując wyrwać jej kamerę. Wszystko w obecności swoich partyjnych kolegów”.(…)

  Komentarze
  [b]Psychopaci w sejmie
  [/b]
  Zachowanie Niesiolowskiego to dobry materiał nie tylko dla psychologów ,ale dla psychiatrów.Myślę,że wykorzystają zachowanie tego psychopaty w swoich pracach naukowych!Ten osobnik nadaje się tylko do leczenia zamkniętego!!!Wyborcom,którzy wybrali takiego typa powinno być wstyd!!!Takiego obrzydliwego dziada jeszcze w Polsace dotąd nie było!
  Submitted by HAK (not verified) on 12/05/2012 – 12:11.
  PS. Mamy idola na miarę Niesioła. Warto zobaczyć, jak nasz poseł Siedlaczek reprezentuje raciborską Zięmię w Warszawie i całej cyberprzestrzeni.

 7. Szanowny pan Siedlaczek powinien teraz poszukać kreciej nory i tam się ukryć przed WYBORCAMI !!!!…Chętnie zamienię się z pana „głodową pensją/emeryturą/ !…WSTYD I HAŃBA za takie pana poglądy i ignorancję Polaków! Nie chcemy oglądać takiego POsła w Raciborzu!

 8. A jednak miał rację ten co powiedział dajcie Polakom rzadzić a sami się wykończą.Bzdurą jest mówienie ze bedę miał wyzszą emeryturę gdy bedę dłuzej pracował , emerytura potem bedzie wygladała tak samo jak przygotowania do Euro.

 9. Pan Siedlaczek ma głodową pensyjkę !?!?!?!?!??????……[b]Wsyd Panie Pośle!!!!….lud klepie biedę,a Pan bezczelnie narzeka,że głodową emeryturke będzie miał!?!?!!!!!……..posłuchaj Pan własnego głosu,spojrzyj w lustro i ujrzyj swe oblicze obłudnika i zdrajcy narodu!!!…Precz z takim posłem i jego pomysłem na dalsze nasze życie !![/b]

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here