O raciborskich kinach na zamku

0

"Gloria/Bałtyk"- film dokumentalny, opowiadający o ponad stuletniej historii kina w Raciborzu, z dziejami kina Bałtyk na czele, który miał premierę 22 kwietnia, będzie można zobaczyć w niedzielę 20 maja na raciborskim zamku.

Będzie to też okazja do spotkania z twórcami filmu. Praca nad filmem trwała 12-miesięcy. To dzieło dwóch pasjonatów, Adriana Szczypińskiego (reżyseria, scenariusz, produkcja, zdjęcia, montaż) i Grzegorza Mejłuna (produkcja, współpraca scenariuszowa). Zupełnie przypadkowo data premiery zbiegła się z rocznicą 85 lat funkcjonowania kina przy Londzina 13.

- reklama -

– Kiedy zaczynaliśmy pracę nad filmem, nie mieliśmy pojęcia, że zakończymy ją 85 lat po tym, kiedy Julius Breitkopf przemianował Hindenburger Bierhalle na kino Gloria-Palast, które w 1945 stało się Bałtykiem. Może się wydawać, że zrobiliśmy go specjalnie na tę rocznicę, ale było dokładnie odwrotnie – wyjaśnia Adrian Szczypiński. Twórcy od początku zakładali, że film nie będzie miał charakteru komercyjnego. – To nie jest towar na sprzedaż. Projekt zrodził się z pasji i chęci opowiedzenia historii, która nigdy wcześniej nie została opowiedziana. Takie samo podejście znaleźliśmy u ludzi, którzy bezinteresownie pomagali nam przy realizacji. Mamy nadzieję, że nasz film przynajmniej w małym fragmencie zapełni tę kinową „białą plamę” w historii raciborskiej kultury.

Tych, którzy nie byli na premierze w Bałtyku, zapraszamy 20 maja na Zamek, na godzinę 17.00.

 

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here