Dobiegają końca wiosenne remonty dróg

0

Blisko 4 miliony złotych przeznaczone zostanie w tym roku na remonty cząstkowe dróg znajdujących się na terenie powiatu raciborskiego. Oprócz tego w planach jest także kilka generalnych remontów dróg.

Od kilku tygodni kierowcy poruszający się po mieście, co jakiś czas napotykają na ekipy remontowe. Wraz z początkiem maja ruszyły bowiem wiosenne, cząstkowe remonty dróg. Miejskimi drogami w tym roku zajmuje się konsorcjum firm PRD w Raciborzu oraz Bruki Trawiński, zaś powiatowe i wojewódzkie drogi, pozostające w gestii Powiatowego Zarządu Dróg, wyremontuje Przedsiębiorstwo Remontowo-Utrzymaniowe "Dominik" z Czyżowic. Firmy te wyłonione zostały w drodze przetargu. Zaoferowały najniższe ceny. – W obowiązkach takiej firmy jest utrzymanie dróg, ulic, chodników, obiektów inżynierskich, usuwanie bieżących awarii, remonty cząstkowe, konserwacja, czyszczenie rowów przydrożnych, wymiana kominów włazowych studzienek i ich regulacja oraz czyszczenie. Roboty zlecane są na bieżąco według aktualnych potrzeb informuje rzecznik Urzędu Miasta w Raciborzu, Anita Tyszkiewicz – Zimałka.

- reklama -

 

Na początek remontowane są zawsze drogi w centrum miasta, dopiero później
drogowcy zajmują się drogami w dzielnicach.

 

Stan nawierzchni dróg po zimie jest różny. Są miejsca, gdzie dziury są nieliczne i remont cząstkowy powinien wystarczyć. Są i takie odcinki, gdzie uszkodzenia są znaczne i jest to rozwiązanie, które z góry można uznać za tymczasowe. Tak jest w większości przypadków, ale mimo tego cząstkowe remonty dróg pochłoną w tym roku prawie 4 mln złotych. W budżecie miasta na ten cel zabezpieczono kwotę w wysokości 350 tys złotych. Natomiast starostwo powiatowe przeznaczy na remonty cząstkowe 3,4 mln złotych, z czego 1,4 mln zł przeznaczono na drogi powiatowe, natomiast resztę na drogi wojewódzkie. Kwoty te obejmują zarówno zakup materiałów jak i robociznę. Wszystkie remonty wykonywane są metodą na ciepło. Polega ona na wycięciu uszkodzonej nawierzchni i uzupełnieniu jej gorącą masą asfaltową. Według urzędników jest to najskuteczniejsza i najtańsza metoda. Remonty odbywają się jednak w ruchu drogowym i utrudniają przejazd przez miasto. Remonty cząstkowe oraz malowanie pasów niedługo się skończy, ale na kierowców czekać będą kolejne utrudnienia. W planach miasta i powiatu na ten rok znajduje się bowiem kilka remontów. Przebudowana ma zostać między innymi ulica Szczecińska, Księżycowa, droga powiatowa 3500S łącząca DK45 z DW421, ulica Fabryczna czy Markowicka.

/p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here